سه شنبه , 3 خرداد 1401

گل‌آرایی كروی

در گلآرایی كروی، قبل از هر كار دیگر ابتدا بیس شیشهای را آماده و فوم یا اسفنج را به اندازه‌ی آن سیم‌پیچی میكنیم و با خزه دور آنرا میپوشانیم تا گل­آرایی شكل زیبایی داشته باشد.
برای شروع از برگ‌های كشیده استفاده می‌كنیم و فرم كروی بودن كار را مشخص می‌كنیم. سپس ارتفاع كار را مشخص می‌كنیم. برای ظرف‌‌های كوتاه، ۵/۱ تا ۲ برابر ارتفاع ظرف، می‌توان كار را كشیده كرد. سپس فضای وسط را با گل‌های اصلی تزیین میكنیم. در این گل‌آرایی میتوان از گل‌های اصلی به اندازه و رنگ‌های مختلف از جمله داودی، اكالیپتوس، شمشاد، برگ بنجامین و برگ‌های درخت كاج استفاده كرد.
بعد از مشخص شدن فرم گلآرایی، از گل‌های ثانوی كه از قبل سیم پیچی شده اند مانند آلستومریا استفاده كرد. می‌توان در گل‌آرایی كروی از یك گل در رنگ‌های مختلف یا از گل‌های مختلف استفاده كرد.
میتوان گلآرایی كروی را بر روی گلدان‌های بلند و ستون‌ها انجام داد. اندازه گلآرایی باید متناسب با ظرف مورد استفاده باشد، مثلاً در گلدان‌های مستطیل شكل بزرگ ارتفاع گلآرایی باید نصف اندازه گلدان یا ستونی باشد كه بر روی آن گلآرایی انجام میگیرد. ولی در ظرف‌های كوتاه ارتفاع گلآرایی باید دو برابر اندازه بیس یا ظرف مورد استفاده باشد. و چون این گل‌آرایی از همه طرف دید دارد باید در همه جهت كار انجام شود.
میتوان در این گلآرایی از گل‌های ثانوی پر كننده مانند لیسانتیوس، اَستاتیس و آلوستومریا و رُزها با رنگ‌های مختلف استفاده بكنیم. گل ریز عروس از گل‌های ریز پُر كنندهای است كه در فصل زمستان و بهار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.
در این گلآرایی، گل داودی مینیاتوری برای هماهنگ كردن رنگ سفید همچنین از گل‌های رز برای پر كردن فضای خالی در سطح گلآرایی استفاده میكنیم. و از برگ‌های كشیده برای زیر كار استفاده می‌شود، و گَردی‌ها برای پُر كردن فضای بین، استفاده می‌شوند. گردی‌ها در اصل حفاظی برای كار می‌باشند. گل‌آرایی كروی نیازی به روبان ندارد ولی در گل‌آرایی فانتزی از روبان و پاپیون استفاده می‌شود.
زمانی كه این نوع گلآرایی به عنوان دكور در فضای آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد، میتوان بجای گل‌های ثانوی پر كننده از میوههای خشك مثل انار خشك و تزئینات مربوط به آشپزخانه استفاده كرد.
در این گلآرایی میتوان از گل‌های كشیده مریم و شببو استفاده بكنیم البته باید ساقه‌های آن‌ها را تا حدی كوتاه كنیم كه فرم گلآرایی كروی بهم نخورد.
این گلآرایی را میتوان بر روی میز جلوی مبل و نیز كنسول و دكور قرار بدهیم اما بر روی میز شام جذابیت ندارد.
منبع: هنرکده honarkadeh.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *