چهارشنبه , 4 خرداد 1401

گل آرائی

از دو کاسهٔ هم‌شکل که یکی از آنها بزرگ‌تر از دیگری است استفاده کنید. کاسهٔ بزرگ‌تر را با آبی که کمی رنگ به آن اضافه کرده‌اید تا نصفه پر کنید. کاسهٔ کوچک‌تر را داخل آن گذاشته و با چسب یا شیء سنگین آن‌را به سطح بالائی ظرف بزرگ‌تر برسانید. لبه‌های آن‌را هم‌سطح کنید. سپس شاخه‌های گل‌های بهاری را کوتاه کرده و داخل جدارهٔ بین دو کاسه در داخل آب بگذارید. می‌توانید از میوه‌های موجود نیز استفاده کنید. سپس کاسه‌های خود را به مدت ۸ ساعت در فریزر بگذارید تا کاملاً یخ ببندد. برای جداکردن کاسه‌ها از هم در داخل ظرف کوچکتر کمی آب سرد بریزید، پس از جدا شدن ظرف از یخ، کاسهٔ بزرگ‌تر را داخل آب سرد (آب گرم هرگز) بگذارید تا آن‌هم از یخ جدا شود. سپس کاسهٔ یخی خود را داخل بشقابی گذاشته و روی میز خود بگذارید و تا آب شدن آن از زیبائی‌اش لذت ببرید.
هم‌چنین می‌توانید از روش زیر استفاده کرده و گل‌های پامچال و سنبل را که هدیه گرفته‌اید به‌صورت زیبائی کنار هم قرار دهید. از جعبه‌ای که در خانه دارید استفاده کنید. داخل آن‌را طوری با کیسهٔ زباله بپوشانید که دیده نشود. سپس گل‌هائی را که با گلدان هدیه گرفته‌اید با همان گلدان دارای خاک بگذارید داخل جعبه و دور آن‌را با گل‌های شاخه‌ای و برگ‌های تزئینی بپوشانید. البته برای محکم کردن گل‌های شاخه‌ای باید از اسفنجی که در داخل جعبه تعبیه شده استفاده کرد. شما می‌توانید از جعبهٔ میوه هم استفاده کنید و دور آن‌را با مقوا، کاغذ کادو یا کارتن بپوشانید و روی آن‌را نقاشی یا تزئین کنید.
شمع، یکی دیگر از زیبائی‌های سفرۀ هفت سین را می‌توانید به روش زیر تزئین کرده و با دیگر اجزاء هفت سین خود هماهنگ کنید. از یک سبد مستطیل شکل استفاده کنید. از یک سبد مستطیل شکل استفاده کنید (معمولاً در هر خانه‌ای این نوع سبد وجود دارد. می‌توانید از هر نوع سبدی که دیوارهٔ صاف دارد استفاده کنید) شمع‌های پهن به رنگ‌های گوناگون و اندازه‌های مختلف را روی اسفنجی که داخل سبد گذاشته‌اید فرو کنید. مقداری گردو و فندق با پوست حتی مقداری ادویه مانند دارچین و هل آسیاب نشده نیز می‌توانید بسته به رنگ سفرهٔ هفت سین و شمع‌هائی که استفاده می‌کنید گردو و فندق را با اسپری یا رنگ روغن رنگ کنید. استفاده از گل‌های زیبای بهاری در سبد شمع‌تان زیبائی خاصی به هفت سین خواهد بخشید. اجزاء تزئینی را به‌صورت خطی یا ردیفی بچینید.
عمر گل‌های بهاری کوتاه است ولی با نگهداری صحیح می‌توان آن‌را کمی طولانی‌تر کرد. در صورت هدیه گرفت گل‌هائی مانند سینری، پامچال، لاله و سنبل در خاک، آنها را در جائی خنک و سایه نگه‌داشته و هر روز کمی آب به آنها بدهید.
گل‌های شاخه‌ای را نیز باید در جای خنک و سایه نگهداری و هر روز آب آنها را عوض کرد. برای طولانی‌تر شدن عمر گل‌های شاخه‌ای به آب آن یک تا دو قطره جوهر نمک بیافزائید. این‌کار باعث می‌شود که آب و ساقهٔ گل فاسد نشود و بو نگیرد که همین امر باعث طولانی‌تر شدن عمر گل می‌شود.
منبع: هنرکده honarkadeh.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *