سه شنبه , 18 مرداد 1401

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

احتمالا شما هم مثل من تا قبل از خواندن این مطلب فکر میکردید هر رکوردی در کتاب گینس ثبت می شوند اما اینطور نیست و بعضی رکورد ها به دلیل خطرناک بودن یا رعایت نشدن حقوق انسان ها و حیوانات در این کتاب ثبت نمی شوند و ممنوع هستند

نمایش قدرت پلک ها

یک مرد چینی به نام «لو دیوان» قدرت عجیبی در حمل اشیاء با پلک هاي چشم خود داشت. او می توانست خودروهایی با وزنی معادل با ۳۵۰۰ کیلوگرم را به پلک هاي چشمانش متصل کرده و بکشد. اما رکوردهای کتاب گینس با ثبت آن به علت خطرناک بودن چنین حرکتی مخالفت کرد و توضیح داد که اینکار بسیار خطرناک هست و هرچند که این مرد چینی آرزوی زدن رکورد در این اساس را دارد، اما نمی‌توانند به او کمکی کنند.

حالا او قرار هست شانس خود را در اساس هاي دیگر از جمله ایستادن با پای عریان روی تیغ، متوقف کردن پنکه با زبان، و بلند کردن سطل هاي پر از آب با ابرو را امتحان کند، با این وجود هنوز رکوردهای کتاب گینس درمورد قبول یا رد این تلاش ها نظری نداده هست.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

گربه هاي چاق

در سال ۱۹۸۶ گربه ي ۲۱ کیلوگرمی استرالیایی که نامش در کتاب رکوردهای رکوردهای گینس بعنوان چاق ترین گربه ثبت شده بود به علت عوارض ناشی از چاقی مرد. در سال ۱۹۹۸ میلادی کتاب گینس تصمیم گرفت تا ثبت رکورد چاق ترین حیوانات را متوقف کند. پذیرش چنین رکوردهایی باعث می شد تا صاحبان حیوانات به شکل مبالغه آمیزی به حیوانات خود غذا بدهند و نام خود را به این شکل در رکوردهای گینس ثبت کنند که می‌توان آن را نوعی حیوان آزاری به شمار آورد.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

رکوردهای مرتبط با مشروبات الکل از جمله رکوردهایی که در کتاب گینس ثبت نمی شوند

در دو دهه ي جدید کتاب گینس هر گونه درخواست برای ثبت رکوردهای مرتبط با نوشیدن مشروبات الکلی را نپذیرفته هست، زیرا نمیخواهد مردم را به چنین کاری ترغیب کند.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

رکورد زدن «دفن شدن زنده»

در سال ۲۰۱۲ میلادی یک ساحر سریلانکایی به نام «جانکا باسنیاکی» ۲۴ساله تمایل داشت تا برای رکورد زدن طولانی ترین مدت دفن شدن زنده رکورد بزند. پیش از او افرادی بودند که چنین کاری را انجام دادند، اما پس از چندی مشخص شد که انها برای زنده ماندن از ترفندهایی همچون ایجاد راه نفوذ هوا به داخل قبر بهره گیری کرده اند، اما این ساحر سریلانکایی از دوستانش خواست که وی را در عمق سه متری زمین دفن کنند و همۀ ي راه هاي ممکن به داخل آن را بپوشانند. پس از هفت ساعت جسد بی جان وی را از درون قبر بیرون آوردند که بر اثر فشار بر روی قفسه ي سینه دچار خفگی شده بود.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

نخوابیدن و محرومیت از خواب

یک عکاس به نام «تیلور شلیدز» ۲۸ ساله ادعا میکرد که چهل شب متوالی یعنی ۹۶۸ ساعت پشت سر هم چشم روی هم نگذاشته و نخوابیده هست. او برای بیدار ماندن به درون وان پر از آب سرد فرو می رفت تا تسلیم خواب نشود. تیلور در این مدت از سردرد، تب، از بین رفتن حس لامسه رنج می‌برد. رکوردهای گینس ثبت چنین رکوردهایی راکه به سلامت جسمی افراد آسیب می‌زند ممنوع اعلام کرد.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

مسابقات و شکارهای بی رحمانه ي حیوانات

در نسخه هاي نخست رکوردهای کتاب گینس شاهد بسیاری از رکوردهای مرتبط با مسابقات عجیب و غریب حیوانات مانند سریعترین جنگ در کُشتی گرفتن شترها هستیم. این مسابقه در بعضی مناطق جهان مانند ترکیه پیشینه اي چند هزار ساله دارد. در این مسابقه دو شتر مجبور به مبارزه میشوند تا این که یکی از انها بترسد و فرار کند که به نوعی بی رحمانه هست. رکوردهای مرتبط با شکار روباه هم ممنوع هست. پیش از این رکورد بزرگ ترین روباه شکار شده با وزن ۱۰ کیلوگرم در سال ۱۹۳۶ ثبت شده بود. هر گونه رکوردی که منجر به آزار و اذیت حیوانات شود و افراد زیادی را به اینکار ترغیب کند ممنوع هست.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

پرواز فانوس هاي آسمانی

به گزارشپی سی پارسیتولید بالن هاي پلاستیکی یا کاغذی کوچک موسوم به «بالن آرزوها» که در آن شعله ي کوچکی برافروخته می‌شود در جشن ها و مراسم هاي گوناگون جهان مرسوم هست. تعداد زیادی آتش سوزی به علت بهره گیری از این بالن ها گزارش شده هست که پس از گیر کردن بین شاخه هاي درختان و یا سقوط در زیست محیط حیوانات منجر به ایجاد صدمات جدی در محیط طبیعی شده اند. در سال ۲۰۱۴ کتاب گینس ثبت هر گونه رکورد با فانوس هاي آسمانی را ممنوع اعلام کرد. در سال ۲۰۱۳ در فیلیپین ۱۵۱۸۵ فانوس به هوا فرستاده شده بود.

چه رکوردهایی در کتاب گینس ثبت نمی شوند ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *