دوشنبه , 24 مرداد 1401

6 اشتباه رايج درباره آنفلوآنزاي خوكي

6 اشتباه رايج درباره آنفلوآنزاي خوكينه، ربطي ندارد! راه اصلي انتقال اين بيماري، تنفسي است (نه خوراكي)؛ يعني مي‌تواند با سرفه و عطسه منتقل شود. اين بيماري حتي راحت‌تر از اين حرف‌ها هم منتقل مي‌شود.

1) ما مسلمان‌ها چون گوشت خوك نمي‌خوريم‌، آنفلوآنزاي خوكي نمي‌گيريم؟

كافي است دستمان با چيزي تماس پيدا كند كه ويروس روي آن نشسته باشد. آن‌وقت اگر دست‌ آلوده‌مان را به دهان، بيني يا چشممان بزنيم، ويروس منتقل مي‌شود.

2) علائم آنفلوآنزاي خوكي، وحشتناك است؟

اتفاقا علائمش خفيف است: تب، سردرد، سرفه، گلودرد، خستگي، كوفتگي بدن و آبريزش بيني. اما طول مي‌كشد و به درمان‌هاي رايج‌ جواب نمي‌دهد.

3) اگر واكسن آنفلوآنزا بزنيم، در مقابل آنفلوآنزاي خوكي هم ايمن مي‌شويم؟

اين‌طور نيست. ويروس آنفلوآنزاي خوكي، ويروس جديدي است كه از تلفيق سه نوع ويروس آنفلوآنزاي انساني، مرغي و خوكي به وجود آمده است. بنابراين واكسن‌هاي متداول آنفلوآنزا زورشان به اين ويروس نمي‌رسد. توليد يك واكسن موثر براي اين بيماري نيز طبيعتا چند ماه طول مي‌كشد.

4) تا وقتي خطر آلودگي به اين ويروس وجود دارد، بايد دور تمامي سفرهاي خارجي را خط كشيد؟

البته اگر مي‌خواهيد به مكزيك يا بقيه كشورهاي مبتلا برويد، بهترين توصيه اين است كه نرويد! ولي اگر مجبوريد به كشوري در مجاورت يكي از اين كشورها سفر كنيد، اين دو توصيه را فراموش نكنيد: شستشوي مكرر دست‌ها و استفاده از ماسك‌هاي تنفسي.

5) آنفلوآنزاي خوكي از بيماري‌هاي پُر سر و صداي قبلي (ابولا و آنفلوآنزاي مرغي و سارس) خطرناك‌تر است؟

نه! آنفلو‌آنزاي خوكي آنقدرها مرگبار نيست، ولي بدي‌اش اين است كه از انسان به انسان سرايت مي كند كه سارس با همه وحشتي كه ايجاد كرده بود، هرگز به آن نرسيد.

با اين حال، سارس در حد فاصل سال‌هاي 2000 تا 2003 بيش از 770 نفر را كشت و بيش از 10 برابر اين تعداد را هم مبتلا كرد. آنفلوآنزاي مرغي هم كه لابد يادتان هست؛ ميليون‌ها مرغ را قرباني كرد و جان 250 انسان را در 12 كشور دنيا گرفت.

6) خطر آنفلوآنزاي خوكي از خطر يك آنفلوآنزاي ساده هم كمتر است؟

اين هم يعني افتادن از آن طرف بام! ميانگين سني قربانيان آنفلوآنزاي خوكي در مكزيك، بين 25 تا 45 سال است؛ در حالي كه آنفلوآنزاي ساده معمولا كودكان، سالمندان و بيماراني را قرباني مي‌كند كه داراي سيستم ايمني ضعيف باشند. ضمن اين كه اين آنفلوآنزا جديد است، هنوز درمان قطعي و واكسن موثري ندارد و همه‌گيري‌اش در گوشه و كنار جهان رو به افزايش است. پس قطعا خطرناك‌تر از يك آنفلوآنزاي ساده است.

دكتر محمد كياسالار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *