پنج شنبه , 20 مرداد 1401

چگونه بفهميم لثه مان بيمار شده؟

چگونه بفهميم لثه مان بيمار شده؟

به حال برايتان پيش آمده است كه لثه‌هاي شما پيوره كرده باشد؟ حتما از خون‌ريزي و درد و عفونت لثه‌هايتان به ستوه آمده‌ايد، ولي پيوره (بيماري لثه) نشانه اين است كه به لثه‌هايتان خوب نرسيده‌ايد.

ما در اينجا تعدادي از سئوالات اصلي مردم درباره سلامت لثه و پاسخ‌هاي آنها را براي شما آورده‌ايم.

1- آيا راهي وجود دارد كه من بتوانم از سلامت لثه‌هايم مطمئن شوم؟

لثه ي سالم، بين دندان‌ها را پُر مي‌كند، از اين رو حالت كنگره‌اي دارد. رنگ آن صورتي متمايل به قرمز است و در فرد بالغ در حد طوق (فاصله بين تاج و ريشه) قرار دارد. بين لثه و دندان در حالت عادي شيار باريكي وجود دارد كه به آن شيار لثه مي‌گويند و عمقي حداكثر تا حدود 3 ميلي متر دارد. سطح لثه در حالت طبيعي دان دان است. تغيير در هر كدام از موارد فوق مي‌تواند نشانه‌اي از بيماري لثه باشد.

2- پلاك ميكروبي و جرم دندان چيست؟

پلاك ميكروبي لايه‌اي است نازك از ميكروب‌ها كه به طور دايمي، بر سطح دندان‌ها مي‌نشيند و در داخل دهان تمام افراد بالغ وجود دارد.

اين لايه داراي مواد پروتئيني و سلول‌هاي پوششي و موادي ديگر با منشا بزاقي است.اما ساختمان اصلي اين پلاك از ميكروب‌ها تشكيل شده است. اگر يك گرم پلاك را به صورت خشك تهيه نماييم، داراي دويست ميليارد باكتري است. اين لايه با شستشوي آب برطرف نمي‌شود و بايد با مسواك زدن آن را تميز نمود.

با سخت شدن تدريجي پلاك ميكروبي، لايه‌اي به نام جرم تشكيل مي‌گردد كه به علت داشتن سطح زبر، مقادير بيشتري پلاك ميكروبي را بر سطح خود نگه مي‌دارد.

3- چرا بعضي لثه‌ها پيوره مي‌كنند؟

از اين تعداد بي شمار ميكروبي كه در پلاك دندان وجود دارند، عده‌اي براي لثه به شدت بيماري‌زا هستند و در صورت تميز نكردن دقيق دندان‌ها، سبب بروز بيماري‌هاي لثه مي‌گردند.

4- از كجا بفهميم لثه مان بيمار شده است؟

مهم‌ترين بيماري‌هاي لثه عبارتند از ژنژيويت Gingivits (التهاب لثه) و پريودنتيت Periodontal (تخريب استخوان اطراف دندان).

در ژنژيويت كه به معناي التهاب لثه است، استخوان اطراف دندان سالم است، ولي در پريودنتيت كه عامه مردم به آن پيوره مي‌گويند، استخوان اطراف دندان دچار تخريب مي‌گردد. همواره مسير پيشرفت بيماري لثه از ژنژيويت به سوي پيوره مي‌باشد. پس اگر بيماري لثه در مرحله اول كنترل گردد، مي‌توان از تخريب استخوان جلوگيري نمود.

از مهم‌ترين علايم التهاب لثه مي‌توان به خون‌ريزي از لثه و تغيير رنگ آن اشاره نمود. در بسياري از موارد، لثه در اثر التهاب، نرم و متورم مي‌گردد و گاهي اوقات لثه دچار افزايش حجم نيز مي‌گردد.

تبديل ژنژيويت به پيوره معمولاً به دليل عدم رعايت كافي بهداشت دهان و مستعد بودن فرد خصوصاً از نظر عوامل ايمني بدن صورت مي‌گيرد. علايم پيوره شامل خون‌ريزي از لثه، بوي بد دهان، درد مبهم در فك‌ها، احساس درد بين دندان‌ها، احساس خارش در لثه، تمايل به فرو بردن خلال دندان در بين دندان‌ها،‌ ترشح چرك از لثه، لقي دندان، ريخته شدن خون روي بالش، جابه‌جا شدن دندان‌ها،‌ گير كردن غذا بين دندان‌ها، آبسه ي لثه و … است. از علايمي ‌كه معمولاً مورد نظر دندانپزشك مي‌باشد، عميق شدن شيار لثه است كه همگام با تحليل استخوان صورت مي‌گيرد. تحليل استخوان نيز از روي راديوگرافي تعيين مي‌گردد.

5- آيا پيوره باعث بيماري‌هاي قلبي مي‌شود؟

امروزه رابطه ميان بيماري‌هاي قلبي‌عروقي (تنگي عروق قلب) و عفونت‌هاي دهاني (خصوصاً بيماري‌هاي لثه) شناخته شده است. يك لايه از سلول‌هاي مرده و كريستال‌هاي كلسترول و پروتئين و…. در داخل رگ‌هاي قلب با قطر متوسط تشكيل مي گردد كه به تدريج باعث تنگ شدن عروق قلب مي شوند.

مهم‌ترين عوامل مستعدكننده ي ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي شامل فشار خون بالا، كلسترول خون بالا، كشيدن سيگار، افزايش سن، ديابت، استرس و كم‌تحركي هستند كه امروزه عفونت‌هاي دهاني و بيماري‌هاي لثه نيز به‌ اين عوامل خطر اضافه مي‌گردند.

فاكتورهاي ايمني‌ترشح شده در داخل بدن در اثر بيماري لثه، در ايجاد و افزايش پلاك‌هاي پلاكتي در داخل عروق قلب موثر است. تحقيقات نشان داده‌اند در افرادي كه مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌باشند، ميزان بيماري‌هاي لثه بيش از افراد سالم است.

6- بهترين روش براي پيشگيري از پيوره چيست؟

بهترين راه حفظ سلامت دهان و دندان ها، استفاده از مسواك است. حداقل دفعات توصيه شده براي مسواك زدن دو بار در شبانه روز مي‌باشد. از آنجايي كه روش مسواك زدن بيش از تعداد آن، اهميت دارد، توصيه مي‌شود روش صحيح مسواك زدن را از يك دندانپزشك سوال نماييد.

به نظر دندانپزشكان بهترين روش مسواك زدن دندان ها به اين ترتيب است:

مسواك را با زوايه 45 درجه نسبت به سطح دندان ها نگه داريد و به مسواك حداقل 10 تا 15مرتبه حركت لرزشي دهيد. سپس مي‌توانيد چند مرتبه مسواك را به سمت نوك تاج بچرخانيد. اين عمل را ناحيه به ناحيه و سپس در سطح داخل دندان‌ها نيز انجام دهيد. از مسواك زدن روي سطوح جونده دندان‌ها نيز غافل نشويد.

نواحي بين دندان‌ها را بايد با نخ دندان و در صورت باز بودن دندان‌ها از يكديگر با خلال دندان يا برس‌هاي بين دندان تميز نماييد.

معاينات منظم دوره‌اي 6 ماه يكبار توسط دندانپزشك، براي بررسي دندان‌ها و لثه‌ها هميشه توصيه مي‌گردد.

به خاطر داشته باشيد هميشه پيشگيري از درمان بهتر است. پس با رعايت دقيق بهداشت دهان سعي كنيد از ايجاد بيماري‌هاي لثه جلوگيري نماييد.

از آنجايي كه عامل اصلي تمام بيماري‌هاي لثه پلاك ميكروبي است، منطقي است قبل از ايجاد و پيشرفت بيماري در برطرف كردن آن بكوشيم.

در صورت بروز علايم بيماري‌هاي لثه، سعي كنيد قبل از ايجاد مراحل پيشرفته بيماري، با درمان‌هاي ساده در نزد دندانپزشك خود از پيشرفت بيماري و از دست رفتن احتمالي دندان‌هاي ارزشمندتان جلوگيري نماييد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *