چهارشنبه , 8 تیر 1401

نکات آموزشی مفید در مورد Xbox

دارای چند مدل می باشد و این مدل ها چه تفاوتی با هم دارند؟

منظور از ریجن (Region) در کنسول چیست و این ریجن ها چه تفاوتی با هم دارند؟

کدام ریجن (Region) بهتر و خرید کدام یک به صرفه تر است؟

منظور از (ریجن فری) Region-Free چیست؟

آیا زبان کنسول و بازی های ورژن NTSC-J ژاپنی است؟

آیا XBOX360 کپی خور شده و دارای مود چیپ می باشد؟

منظور از فیرمور (Firmware) و آپدیت آن چیست؟

XBOX360 چند مدل درایو دارد و کدام یک بهتر است؟

آیا XBOX360 قادر به اجرای بازی های نسخه قبلی XBOX می باشد؟

منظور از اینکه کنسول مشکل حرارتی دارد چیست و چگونه می توان آنرا تشخیص داد؟مطالب و سوالات این تاپیک بسته به شرایط روز و آپدیت های کنسول تغییر خواهد کرد و همواره به روز می شود و احیانا بخش هایی نیز به آن اضافه خواهد شد.

************************************************** *********

XBOX360 دارای چند مدل می باشد و این مدل ها چه تفاوتی با هم دارند؟

کنسول xbox360 در دو مدل Premium و Core عرضه شده است.

مدل Premium شامل:

یک عدد کنسول xbox360

یک هارد 20 گیگابایتی

یک دسته بی سیم (Wireless Controller)

یک هدست برای کار در محیط Xbox Live (به دسته وصل می شود)

کابل انتقال صدا و تصویر که هم شامل Component HD می باشد و هم Composite A/V معمولی (دارای 6 فیش خروجی می باشد)

یک سیم شبکه (Ethernet) برای اتصال به شبکه کامپیوتر

یک ماه اشتراک مجانی Gold در Xbox Liveمدل Core شامل:

یک عدد کنسول xbox360

یک دسته سیم دار (USB)

کابل انتقال صدا و تصویر که فقط Composite A/V می باشد (دارای 3 فیش خروجی می باشد)توجه:

هر دو پک دقیقا دارای یک نوع کنسول و با قدرت کاملا یکسانی می باشند، تنها تفاوت آنها در لوازم جانبی آنهاست.

تمامی لوازمی که در پک Core موجود نمی باشند را به صورت جداگانه می توان خریداری نمود و به کنسول اضافه کرد.

کارت حافظه (Memory Card) در هیچ یک از دو مدل موجود نمی باشد و در صورت نیاز می بایست آنرا به صورت جداگانه تهیه نمود. در حال حاضر فقط کارت حافظه 64 مگابایتی برای این کنسول موجود است.

قیمت مدل Premium برابر 399$ و مدل Core برابر 299$ در بازار های جهانی می باشد.

در شکل زیر جعبه های هر دو مدل به همراه محتویات آنها مشخص شده است:http://khandadash.persiangig.com/document/xbox360_faq_1%5B1%5D.jpg

پیشنهاد ما:

در حال حاضر خرید مدل Premium بسیار با صرفه تر می باشد به دلیل اینکه شما با اختلاف 100$ بیشتر، وسایلی رو می خرید که ارزش آنها در صورت خرید جداگانه بسیار بیشتر از 100$ خواهد بود و بعضی از آنها مانند هارد دیسک بسیار برای این کنسول لازم می باشند و شما دیر یا زود به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. همچنین وقتی مدل Core را خریداری می کنید مجبورید جهت سیو کردن بازی ها حداقل یک مموری کارت هم خریداری کنید که با احتساب خرید این مموری قیمت Core بسیار به قیمت Premium نزدیک می شود. (در مدل Premium به دلیل داشتن هارد دیسک احتیاج به مموری کارت ندارید!)

منظور از ریجن (Region) در کنسول چیست و این ریجن ها چه تفاوتی با هم دارند؟

Region در واقع یک نوع قفل منطقه ای است که باعث می شود کنسول و بازی هایش محدود به یک قاره و یا منطقه شوند. به طوری که به فرض بازی هایی که در قاره امریکا به فروش می رسند فقط برروی کنسول هایی که در آن قاره خریداری شده اند اجرا می شوند. در صورت قرار دادن بازی ای که ریجن آن با ریجن کنسول شما یکی نباشد با پیغام زیر مواجه خواهید شد:

The region code for this game does not match your console?s region

Xbox360 دارای 3 نوع region مختلف (جمعا 4 نوع) می باشد که شامل:

NTSC-UC: این ریجن مختص به قاره امریکا (امریکای شمالی و جنوبی) می باشد.

NTSC-J: این ریجن فقط مربوط به کشور ژاپن و کره می باشد.

NTSC-J/Asia: این ریجن مختص به کشور های آسیای شرقی مثل تایوان، سنگاپور و … می باشد. (بازی های این ریجن در 95% موارد با بازی های ریجن ژاپن یکی هستند)

PAL: این ریجن مختص به قاره اروپا، آفریقای جنوبی، خاورمیانه، استرالیا و نیوزلند می باشد.توجه:

Region-Lock به طور کلی فقط مختص به کنسول 360 نمی باشد و کنسول های گذشته از قبیل ps2 ،Xbox ،gc و … نیز دارای قفل منطقه ای بودند ولی مود چیپی که جهت کپی خور شدن کنسول برروی آنها نصب می شد قفل منطقه ای را نیز در این کنسول ها می شکست.

تمامی این ریجن ها در بازار ایران (تهران) یافت می شوند و شما بسته به شرایط خود می توانید ریجن مورد نظر خود را تهیه نمایید.

مفاهیم NTSC یا pal سیستم های استاندارد پخش تصاویر تلویزیونی می باشند که در کشور های مختلف فرق دارند.

کدام ریجن (Region) بهتر و خرید کدام یک به صرفه تر است؟

ریجن های مختلف از لحاظ کیفیت ساخت هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و تقریبا تمامی کنسول های xbox360 ساخت کشور چین می باشند حتی ورژن های امریکایی.

ریجن های NTSC-UC و NTSC-J به علت اینکه کشور های آنها از برق 110 ولت استفاده می کنند دارای پاور آداپتور 110 ولت می باشند و جهت تبدیل آنها به برق 220 ولت (ولتاژ ایران) باید از یک ترانس مبدل 110 به 220 استفاده نمایید. (تقریبا اکثر مغازه دار ها این ترانس ها رو نیز به همراه کنسول می فروشند) ولی ریجن PAL در جعبه خود دارای پاور آداپتور 220 ولت می باشد و احتیاج به هیچ ترانسی ندارد.

ریجن کنسول ها برروی جعبه (پشت جعبه) کنسول ذکر شده است که به راحتی قابل تشخیص می باشد.توجه داشته باشید که NTSC-J/Asia با همان نام NTSC-J عرضه می شود و کلمه Asia را ندارد.

جهت تشخیص ورژن NTSC-J از NTSC-J/Asia کافی است به روی جعبه نگاه کنید، برای NTSC-J نوشته شده: Only For Japan

سری های اولیه xbox360 های مدل Premium ورژن ژاپن (NTSC-J) دارای دو وسیله اضافی می باشند:· یک مینی ریموت کنترل برای کنترل کردن کنسول

· یک نسخه دمو از بازی Final Fantasy XI (این بازی فقط آنلاین هست)

پیشنهاد ما:

در حال حاضر به علت اینکه بازی های کپی شده ورژن های NTSC-UC و NTSC-J در بازار ایران بیشتر یافت می شوند خرید این دو ورژن در حال حاضر به صرفه تر می باشد. (البته به علت اینکه تقریبا تمامی بازی های ورژن J برروی J/Asia نیز اجرا می شوند [به جز تعدادی انگشت شمار] خرید این ورژن نیز موردی ندارد.) البته در انتخاب ریجن کنسول، جایی هم که می خرید تاثیر داره چون به فرض مغازه ای که بیشتر کنسول NTSC-UC می فروشه به طبع بیشتر بازی های این ریجن رو هم میاره.

منظور از (ریجن فری) Region-Free چیست؟

Region-Free به معنای نداشتن قفل منطقه ای می باشد. تعدادی از بازی های xbox360 (بسته به نظر خود سازنده) Region-Free می باشند یعنی بازی بر روی تمامی یا بعضی از ریجن ها اجرا می شود. به فرض بازی NTSC-UC می باشد ولی برروی ریجن های دیگر نیز اجرا می شود. البته Region-Free همواره به معنی اجرا روی تمامی ریجن ها نیست و امکان داره که بازی ای Region-Free باشه ولی فقط روی کنسول های PAL و NTSC-J اجرا شه ولی روی NTSC-UC اجرا نشه.

با کمی تحقیق درباره بازی مورد نظر می توان از Region-Free بودن یا نبودن آن اطلاع پیدا کرد. سایت زیر وضعیت اجرای بازی ها رو برروی ریجن های دیگر به خوبی مشخص می کند: (البته لیست شامل تمامی بازی ها نمی شود)

Xbox360™ Regional Compatibility Guide (http://www.play-asia.com/paOS-00-3-xbox360_compatibility_guide-49-en.html)

آیا زبان کنسول و بازی های ورژن NTSC-J ژاپنی است؟

خیر، تمامی کنسول های 360 دارای زبان انگلیسی می باشند و هر کدام بسته به نوع ریجنشون زبان های دیگری را نیز پشتیبانی می کنند. همچنین داشبورد (محیط سیستم عامل گرافیکی کنسول) نیز کاملا انگلیسی می باشد. بازی ها نیز همگی دارای زبان انگلیسی می باشند، به جز تعدادی محدود از بازی ها که فقط مختص به کشور ژاپن و برای آنجا ساخته می شوند و در ریجن های دیگر موجود نیستند. این بایز معمولا فقط دارای زبان ژاپنی می باشند.

آیا XBOX360 کپی خور شده و دارای مود چیپ می باشد؟

بله، این کنسول هک شده و کپی خور می باشد و بازی های آن نیز در حال حاضر در بازار یافت می شوند البته نه به فراوانی کنسول های نسل قبلی!

تاکنون چندین مدل مود چیپ مختلف برای xbox360 ساخته شده ولی هیچ کدام از این مود چیپ ها تاکنون نتوانسته اند کنسول را Region-Free کنند و قفل منطقه ای آنرا از بین ببرند. بنابراین موقع خرید بازی حتما باید به ریجن آن دقت کرد. البته استفاده از مود چیپ در حال حاضر به هیچ عنوان توصیه نمی شود و تقریبا هیچ کدام از مغازه دار ها هم برروی کنسول های 360 خود مود چیپ نصب نمی کنند به دلیل اینکه:

هکر ها روش دیگری برای کپی خور کردن xbox360 پیدا کرده اند به طوری که با هک کردن نرم افزار درایو دیسک خوان کنسول، آنرا کپی خور می کنند. (البته باز مشکل ریجن فری نبودن باقی است)

از مزیت های این روش نسبت به مود چیپ این است که بر خلاف مود چیپ هیچ گونه قطعه اضافی ای برروی سخت افزار کنسول نصب نخواهد شد و در آینده نیز به راحتی می توان با جایگزین کردن فیرمور اصلی، کنسول را به حالت اولیه باز گرداند.

توجه:

چند وقتی است که یک سری از افراد سودجو شایعه ای را در بازار مطرح کرده اند مبنی بر اینکه یک سری از کنسول های NTSC-J توسط یک چینی هک شده اند و قادر خواهند بود تمام بازی های ریجن UC رو اجرا نمایند. جهت اطلاع ذکر می کنیم که چنین چیزی وجود ندارد و تمامی این گفته ها بی پایه و اساس است. اگر هم احیانا بازی ایی از ریجن UC را در کنسول NTSC-J قرار داده اند و بازی اجرا شده مطمئن باشید که آن بازی ریجن فری بوده است.

منظور از فیرمور (Firmware)و آپدیت آن چیست؟

Firmware در واقع نرم افزار داخلی سیستم (کنسول) برای ارتباط بین قطعات سخت افزاری می باشد. هکر ها با ایجاد تغییرات در این فیرمور توانسته اند درایو کنسولxbox360 را کپی خور کنند تا دیسک های کپی را اجرا نماید. این کار به وسبله وصل کردن کنسول به کامپیوتر از طریق کابل SATA انجام می شود.

البته در حال حاضر 360 با دو مدل درایو مختلف عرضه می شود که هر یک دارای فیرمور مخصوص به خود می باشند. این فیرمور ها مرتبا توسط هکر ها آپدیت می شوند و هر دفعه قابلیت های بیشتری در زمینه خواندن دیسک های کپی به آنها اضافه می شود. با آمدن فیروم ور های ورژن جدید به راحتی می توان آنها را آپدیت و تعویض نمود. (در صورتی که خودتان اطلاعات کافی در این زمینه ندارید می توانید انجام این کار را به مغازه دار ها یا افراد وارد در این زمینه واگذار کنید.)

XBOX360 چند مدل درایو دارد و کدام یک بهتر است؟

Xbox360 در حال حاضر با دو مدل درایو مختلف ساخته می شود:

Samsung/Toshiba

LG/Hitachiهر یک از این دو مدل نیز خود دارای ورژن های مختلفی می باشند که برای جلوگیری از گمراه شدن از ذکر آنها خودداری می کنیم.

کیفیت ساخت هر دو مدل به یک شکل می باشد. البته مدل Samsung در کل از کیفیت بهتری از نظر اجرای دیسک ها برخوردار است و درایو LG در هنگام خواندن دیسک ها کمی صدای بیشتری دارد در صورتی که درایو Samsung نرم تر و آرام تر دیسک ها را می خواند. همچنین فریمور درایو های Samsung سریعتر آپدیت می شوند و در حال حاضر از ویژگی های بیشتری برخوردار می باشند، به طوری که جدیدترین فیرمور درایو Samsung ورژن 5.2 می باشد در صورتی که جدیدترین فیرمور درایوLG ورژن 2.3 می باشد. مهمترین برتری فیرمور درایو های Samsung در حا حاضر این است که به شما اجازه می دهد از DVD5 (دی وی دی معمولی) نیز برای اجرای بازی ها استفاده کنید، بنابراین اجرای بازی های xbox1 را راحتر می کند.

توجه:

بازی های xbox360 همگی برروی DVD دولایه (DVD9) می باشند و بازی های آن معمولا بین 6 تا 8 گیگ از فضای دیسک را اشغال کرده اند.

کیفیت خواندن دیسک های کپی و همچنین دیسک های مالزی (استمپری) در هر دو مدل تقریبا یکسان می باشد و امکان اینکه که کنسول از همان روز اول با خواندن یسری از دیسک های کپی مشکل داشته باشد وجود دارد که با تنظیم لنز می توان این مشکل را برطرف ساخت. مواردی مانند اینکه درایو LG/Hitachi دیسک های کپی را اجرا نمی کند وی یا مشکل دارند کاملا غلط می باشد و فقط افرادی به منظور سود جویی این مطالب را مطرح می سازند.

فقط در شرایطی که شما کنسول از قبل کپی خور شده تهیه نمایید (به دلیل اینکه کنسول قبلا جهت کپی خور شدن باز شده است) قادر خواهید بود که نوع درایو مورد نظر را انتخاب نمایید. چنانچه کنسول آکبند خریداری کنید تشخیص اینکه درایو کنسول کدام مدل می باشد وجود ندارد چرا که تا درایو کنسول eject نشود نمی توان مدل را آنرا فهمید و هیچ کدام از مغازه دار ها نیز کنسول آکبند را برای مشتری باز نمی کنند مگر آنکه 100% قصد خرید آنرا داشته باشد.

برای تشخیص اینکه درایو کنسول شما کدام مدل می باشد کافی است تا درایو کنسول را eject کرده و به شکل قاب آن دقت کنید. در شکل زیر تفاوت بین دو مدل مشخص شده است:http://khandadash.persiangig.com/document/xbox360_faq_2%5B1%5D.jpg

پیشنهاد ما:

این دو درایو واقعا آنقدر تفاوتی ندارند که بخواهیم بگوییم کدام بهتر و کدام بدتر است ولی با توجه به موارد ذکر شده در بالا خرید کنسولی که دارای درایو Samsung/Toshiba می باشد بیشتر توصیه می شود. به همین خاطر نیز بعضی از مغازه دار ها از این فرصت استفاده کرده و گاهی کنسول با درایو Samsung را حتی تا 50 هزار تومان گرونتر می فروشند. که به نظر ما پرداخت این قیمت بالاتر فقط به خاطر درایو سامسونگ به صرفه نمی باشد.

به عنوان کلام آخر اگر در شرایطی قرار گرفتید که هر دو درایو را می توانستید انتخاب کنید درایو Samsung را برگزینید در غیر این صورت انتخاب خود را محدود به درایو Samsung نکنید و مدل LG را خریداری کنید.

آیا XBOX360 قادر به اجرای بازی های نسخه قبلی XBOX می باشد؟

بله، اما نه بطور کامل! بازی های Xbox جهت اجرا بروی 360 احتیاج به آپدیت و پچ دارند و تنها آن دسته از بازی هایی که توسط خود مایکروسافت مشخص شده اند قادر به اجرا شدن می باشند. لیست این بازی ها در سایت زیر مشخص شده است:

Original Xbox Games Playable on Xbox 360 (http://www.xbox.com/en-US/games/backwardcompatibilitygameslist.htm)

البته این لیست به طور مرتب توسط خود مایکروسافت آپدیت می شود و بازی های بیشتری به آن اضافه خواهد شد.

چنانچه درایو کنسول شما Samsung باشد و از آخرین ورژن فیرمور درایو استفاده نمایید به راحتی می توانید بازی های Xbox را برروی یک DVD کپی کرده و آنرا ها اجرا نمایید. البته بازی های Xbox ی که در حال حاضر در بازار وجود دارند بروری کنسول اجرا نخواهند شد و باید حتما تغییراتی بروی آنها ایجاد شود و مجددا رایت شوند.

چنانچه درایو شما مدل LG/Hitachi باشد و یا اینکه از ورژن 5 فیرمور درایو Samsung/Toshiba استفاده نمی کنید. برای اجرای بازی های Xbox باید آنها را حتما روی DVD9 (دو لایه) کپی کنید.

منظور از اینکه کنسول مشکل حرارتی دارد چیست و چگونه می توان آنرا تشخیص داد؟

اصولا یکی از اشکالاتی که بر کنسول xbox360 وارد می شود این است که این کنسول به دلیل رقابت شدید و تلاش برای عرضه سریع در سال 2005 باعث شد که این کنسول تحت یکسری تست های لازم جهت کنترل کیفیت قرار نگیرد، بنابراین در هنگام لانچ دارای ایراداتی بود. یکی از مهمترین این ایرادات مشکل گرم کردن بیش از حد کنسول بود که باعث می شد کنسول در مواقعی هنگ کند و در بعضی موارد دیگر کار نکند! البته این مشکل شامل تمامی کنسول ها نمی شد و درصدی از آنها را شامل می گشت. شرکت مایکروسافت پس از بررسی های لازم خط تولیدxbox360 را چند ماه بعد عوض کرد و ایرادات آن را تا حدود زیادی برطرف ساخت به طوری که در کنسول هایی که بعد از تاریخ فوریه (February)سال 2006 تولید شدند این مشکل حرارتی دیگر وجود نداشت. این که کنسول مشکل حرارتی دارد یا خیر را فقط از طریق چند ساعت روشن گذاشتن و بازی کردن با آن می شود فهمید و راه دیگری ندارد. بنابراین در هنگام خرید نمی توانید از سالم یا خراب بودن کنسول آگاه شوید.

بنابراین توجه به تاریخ ساخت کنسول xbox360 بسیار مهم است! و توصیه ما این است که تا حد امکان کنسولی را بخرید که تاریخ آن بعد از فوریه 2006 باشد. اکثر کنسول های ورژن NTSC-J که دارای ریموت کنترل می باشند مال قبل از فوریه هستند. البته چنانچه گفته شد این مشکل کاملا شانسی است و ممکن است تاریخ تولید کنسول شما قبل از فوریه باشد و هیچ گونه مشکلی هم نداشته باشد.

توجه:

چنانچه کنسول شما دچار چنین مشکلی شود یا باشد می توانید آنرا به کمک سشوار صنعتی تعمیر نمایید.

جهت مشاهده تاریخ ساخت کنسول کافی است به برچسبی که در پشت آن قرار دارد مراجعه کرده و به تاریخی که در جلوی کلمه MFR Date ذکر شده توجه کنید.

چناچه کنسول آکبند باشد کافی است به روی جعبه دقت کنید. یک قسمت کوچک برروی آن قرار دارد که روی آن نوشته شده: Lift for Serial Number. با فشار دادن این قسمت با انگشت می توانید به راحتی برچسب پشت کنسول را بدون باز کردن در جعبه مشاهده نمایید.در کل xbox360 سیستم تهویه خیلی قوی ای نسبت به پردازشگر قوی خود ندارد و مهم ترین شرط در سالم نگاه داشتن این کنسول، ایجاد یک محیط مناسب در زمینه تهویه کنسول می باشد. سعی کنید آنرا در محیط های باز و نسبتا خنگ قرار دهید!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

روش باز کردن کنسول XBOX360 بدون رساندن آسیب فیزیکی به بدنه

همانطور که حتماً متوجه شده اید روی بدنه اصلی کنسول XBOX360 هیچ پیچی دیده نمی شود و به همین دلیل باز کردن این کنسول آسان نیست. در حقیقت بدنه پلاستیکی کنسول با تعدادی خار، که بعضی براحتی قابل باز شدن هستند، بسته شده است. با برداشتن Face Plate از جلوی کنسول می توانید تعدادی از این خارها را مشاهده کنید، این خارها براحتی قابل باز شدن هستند در حالیکه خارهای پشت کنسول که کمی مخفی تر نیز هستند، فقط با وسیله ای مانند پیچ گوشتی قابل باز شدن هستند که در صورت استفاده از پیچ گوشتی، صدمات فیزیکی واضحی پشت کنسول بوجود خواهند آمد!

به همین دلیل در این مطلب سعی می کنیم یکی از بهترین روشهای عملی برای باز کردن کنسول بدون آسیب رساندن به آن را به علاقه مندان ارائه دهیم.

برای انجام این کار به وسایل زیر احتیاج خواهید داشت :

1) پیچ گوشتی مخصوص (پیچ گوشتی های 6 پره که معمولاً برای تعمیرات موبایل از آنها استفاده می شود)

2) درب جعبه نگهداری سی دی (درب پکهای 25 و یا 50 عددی سی دی که بصورت پلاستیک شفاف و نیمه سخت می باشد)

3) کاتر برای برش درب جعبه سی دی

محصول نهایی کار در شکل زیر مشخص است :

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image002%5B1%5D.jpg

همانطور که مشاهده می کنید باید قسمتی از درب مربوطه را با کاتر بریده و بعد طبق توضیحات زیر عمل نمایید :

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image003%5B1%5D.jpg

ابتدا برای قسمتی که دارای 2 خار می باشد طبق شکل بالا قطعه کوچکی را بریده و با اندازه گذاری آن به نسبت فاصله خارها، فاصله دقیق را بدست بیاورید. سپس با استفاده از کاتر از محل علامت گذاری شده به عمق حداکثر 1 سانتی متر، دو عدد شاخه ایجاد کنید. برای بخش دیگر پشت کنسول که 5 خار دارد نیز با همین روش ابزار مورد نیاز را تهیه کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image004%5B1%5D.jpg

برای باز کردن خارهای پشت کنسول می توانید از ابزارهایی که ساخته اید استفاده کنید.

البته برای باز کردن کنسول از خارهای پشتی شروع نکنید، ابتدا هارد دیسک را جدا کرده و همینطور Face Plate را نیز باز کنید.

برای شروع از بخشهای خاکستری رنگ (قسمت زیر کنسول در حالت ایستاده و همچنین قسمتی که هارد دیسک متصل می شود) آغاز می کنیم.

برای باز کردن قسمتهای خاکستری رنگ ، باید از پیچ گوشتی نازکی استفاده کنید که بتواند از سوراخهای کنار بدنه عبور کرده و خارهای داخلی را به سمت داخل فشار دهد.حال با توجه به شکل زیر توسط یک پیچ گوشتی نازک پایه خار را به سمت داخل فشار دهید و سعی کنید قسمت خاکستری رنگ را به سمت

بالا بکشید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image005%5B1%5D.jpg

برای اینکه بعد از بالا آمدن بخش خاکستری رنگ زیر هارد دیسک، این بخش دوباره به سر جای خود برنگردد می توانید یک پیچ گوشتی نازک را در یکی از سوراخها قرار دهید.

حال کنسول را به سمت دیگر برگردانده و با توجه به شکل ، باز هم با استفاده از پیچ گوشتی خارها را فشار دهید، البته یکی از سوراخها زیر پایه مشخص شده قرار دارد که با برداشتن آن پایه باید آن خار را باز کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image006%5B1%5D.jpg

دو خار باقی می ماند که در شکل زیر به آنها اشاره شده است، برای باز کردن این خارها با رد کردن پیچ گوشتی از محل های مشخص شده و قرار دادن آن پشت خارها، آنها را آزاد کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image007%5B1%5D.jpg

حال به قسمت زیر کنسول می رسیم، این بخش بسیار ساده تر از بخش بالایی باز می شود. به عکسها توجه کنید و این بخش را باز کنید. در این بخش نیازی به برداشتن پایه های پلاستیکی نیست.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image008%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image009%5B1%5D.jpg

بعد از باز شدن بخشهای بالا و پایین خاکستری رنگ، حالا باید بدنه اصلی را باز کنید. برای باز کردن خارهای پشت کنسول از ابزاری که درست کرده بودید استفاده کنید. برای این منظور خارها را به شمت داخل فشار داده و سعی کنید با دست از دو طرف بدنه را بکشید. البته فشار زیادی وارد نکنید چون احتمال شکستن بدنه وجود دارد.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image010%5B1%5D.jpg

قسمت میانی بین 2 خار و 5 خار نیز دارای چند اتصال می باشد که با کمی فشار می توان آنها را باز کرد.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image011%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image012%5B1%5D.jpg

بعد از باز کردن قسمت پشتی، نوبت به جلوی کنسول می رسد. چهار خار وجود دارند که براحتی باز می شوند.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image013%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image014%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image015%5B1%5D.jpg

برای جدا کردن دکمه درایو هم با توجه به شکل، محل مشخص شده را از کنار فشار دهید و دکمه را جدا کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image016%5B1%5D.jpg

با باز کردن خارهای جلویی، یک سمت از بدنه کنسول جدا می شود. بدنه سمت دیگر با 6 عدد پیچ که در عکس زیر مشخص شده است محکم شده است که با باز کردن این پیچها می توانید این سمت از بدنه را هم باز کنید و به داخل کنسول دسترسی پیدا کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image017%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/new_folder/image018%5B1%5D.jpg

بستن کنسول بسیار ساده تر از باز کردن آن است و نیازی به توضیح بیشتر در این زمینه وجود ندارد.

~~~~~~~~~~~~~~~~~

راهنمای کپی خور کردن درایوهای Hitachi/LG

هشدار : مسئولیت استفاده نادرست از این مطلب آموزشی و عواقب احتمالی آن به عهده استفاده کننده بوده و نویسنده هیچ مسئولیتی را در این زمینه نمی پذیرد ! پس در استفاده از این مطلب نهایت دقت را داشته باشید.هم اکنون درایوهای Hitachi/LG (به اختصار Hitachi) در اکثر کنسولهای XBOX360 یافت می شوند و تا بحال نسخه های بسیار متعددی از این درایو در کنسول مایکروسافت مورد استفاده قرار گرفته است.برای اینکه بتوانید دیسکهای کپی بازی های خود را در کنسول خود مورد استفاده قرار دهید، باید با ایجاد تغییرات در Firmware و یا به اصطلاح فارسی آن “میان افزار”، کنسول را وادار به اجرای دیسک های کپی کنید.

در جدیدترین مدل این درایو با کد 0078 FK که به تازگی در کنسول ها مورد استفاده قرار گرفته است، با ایجاد تغییرات در ساختار درایو و استفاده از تراشه ای جدید برای نگهداری میان افزار، کار خواندن و نوشتن میان افزار کمی مشکل شده است.

البته در حال حاضر (زمان نوشته شدن این مطلب) این درایوهای جدید در بازار ایران وارد نشده اند، اما مطمئناً به زودی این درایوها هم وارد بازار خواهند شد.هم اکنون آخرین نسخه از میان افزار هک شده برای درایوهای هیتاچی، نسخه 2.3R2 می باشد.

قبل از هر چیز لازم است فایلهای زیر را از اینترنت دانلود کنید:

Slax 2.0 CD (Size : 57 MB) (http://www.360mods.net/Downloads/get=59/mirror=111.html)

Maximus Garyopa XTRM-HITACHI v2.3 Stealth Rev2 (Size : 5 MB (http://www.psp-spot.com/forums/index.php?s=&act=dscript&CODE=showdownload&f_id=1052)

بعد از دانلود فایلهای بالا، یک CD از Image نرم افزار Slax 2.1 (یک نسخه از لینوکس که برای استفاده در هک کردن میان افزار درایوهای هیتاچی، بهینه شده است) رایت کنید. این CD قابلیت راه اندازی سیستم را دارد و بصورت خودکار، در صورتیکه درایو هیتاچی به کامپیوتر متصل شده باشد، آنرا در Mode b قرار می دهد که این امر برای هک کردن درایو ضروری است. در حالت استاندارد، درایو هیتاچی در داخل محیط ویندوز شناسایی نمی شود، به همین دلیل درایو باید در Mode b (حالتی که سازندگان درایو آنرا برای Debug قرار داده بودند) قرار گیرد تا در محیط ویندوز شناسایی شده و یک نام برای آن در نظر گرفته شود.

حال، کنسول خود را باز کنید. برای انجام این کار می توانید از مقاله ما استفاده کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Hitachi/image002%5B1%5D.jpg

کابل SATA را از پشت درایو جدا کنید و یک کابل SATA از کامپیوتر خود به درایو متصل کنید.

کابل برق درایو را به همان صورت باقی بگذارید. برای امنیت بیشتر و جلوگیری از صدمات احتمالی یک سیم برداشته و بدنه کنسول را به بدنه کیس کامپیوتر متصل کنید. می توانید از سیم های سر سوسماری برای راحتی بیشتر استفاده کنید.

در ضمن حتماً کابل مربوط به تصویر را نیز به پشت کنسول متصل کنید، در صورتیکه این کابل متصل نباشد، کنسول بعد از روشن شدن، با نشان دادن چراغهای قرمز بعد از حدود 5 دقیقه خاموش می شود و اگر در میان انجام کار این اتفاق بیافتد، احتمال صدمه دیدن درایو بسیار زیاد خواهد بود !

حال، کنسول را روشن کنید. کنسول نباید چراغ قرمز نشان دهد و باید مانند حالت عادی چراغ سبز باشد، اگر اینطور نیست، کابل تصویر را چک کنید و از متصل بودن آن بصورت کامل اطمینان حاصل کنید.

در مرحله بعد کامپیوتر را روشن کنید. دقت داشته باشید که باید از پورتی استفاده کنید که SATA استاندارد باشد (Raid نباشد). در ابتدای بوت شدن سیستم باید درایو توسط BIOS کامپیوتر شناسایی شود.

دیسک Slax را در درایو کامپیوتر قرار دهید و سیستمی را طوری تنظیم کنید که از درایو CD بوت شود. در هنگام بوت شدن Slax اگر دقت کنید جمله ای مبنی براینکه درایو هیتاچی در Mode b قرار گرفت، خواهید دید. پس از مشاهده جمله مذکور، سیستم را با استفاده از دکمه Reset کیس کامپیوتر، مجدداً راه اندازی کنید (کنسول را در همان حالت روشن باقی بگذارید، چون اگر کنسول خاموش شود، درایو دوباره به حالت استاندارد و خارج از Mode b بر می گردد!).

دیسک Slax را از سیستم خارج کنید و اجازه دهید تا کامپیوتر وارد محیط ویندوز شود. اگر درایو را درست در Mode b قرار داده باشید، باید در ابتدای وارد شدن به ویندوز، درایو هیتاچی شناسایی شده و یک نام برای این درایو در نظر گرفته شود (مثلاً G). اگر کارها همه بدرستی پیش رفته بود و درایو در ویندوز شناسایی شد، می توانید مراحل بعدی را دنبال کنید، اگر نه، دوباره با دیسک Slax کار را شروع کنید.

حال، بسته هک میان افزاری را که از اینترنت دانلود کردید، باز کنید. داخل بسته، باید حدود 18 فایل وجود داشته باشند. برای راحتی کار یک پوشه در ریشه یکی از درایوهای کامپیوتر خود ایجاد کنید (بطور مثال پوشه firmhack در ریشه درایو C) و تمامی فایلها را به داخل پوشه مورد نظر منتقل کنید.

اکنون از منوی Start ویندوز گزینه Run را انتخاب کنید و دستور CMD را تایپ کنید و Enter بزنید تا یک پنجره Command Prompt باز شود. حال به درایو مورد نظر رفته و وارد پوشه ساخته شده بروید (بطور مثال C:firmhack).

حالا با استفاده از دستور FLASH16S و نام درایو هیتاچی در ویندوز و همچنین یک عدد چهاررقمی دلخواه (این عدد برای ایجاد یک پوشه که فایلهای پشتیبان میان افزار اصلی درایو در آن قرار می گیرند استفاده می شود) کار هک درایو را انجام دهید. مثال :

FLASH16S G 1234

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Hitachi/image003%5B1%5D.gif

با زدن کلید Enter، نرم افزار بصورت خودکار نسخه درایو شما را شناسایی کرده و همچنین از میان افزار اصلی درایو یک نسخه Backup تهیه می کند و بعد درایو را با میان افزار هک شده، تغییر می دهد و در پایان جمله DONE: You can now shut-down your system را نمایش می دهد. با مشاهده این جمله شما می توانید کامپیوتر را خاموش کنید و سپس کنسول را نیز خاموش کنید و کابل SATA خود را جدا کنید و کابل SATA مربوط به کنسول را به درایو وصل کنید. قبل از بستن کامل کنسول بهتر است آنرا یک بار امتحان کنید تا از درست انجام شدن کار اطمینان حاصل کنید. اگر همه چیز درست پیش رفته باشد، کنسول باید دیسک های کپی و همچنین دیسک های اصلی را بخواند.

اگر کار با موفقیت انجام شده بود، به ویندوز برگردید و از داخل پوشه firmhack، پوشه ایجاد شده از فایلهای Backup را (بطور مثال X23-1234) به محل امنی منتقل کنید و در صورت امکان از این پوشه یک نسخه پشتیبان مطمئن بر روی یک CD تهیه کنید تا به هیچ وجه این فایل ها آسیب نبینند !

دلیل اهمیت این فایل ها هم اینست که برای برگرداندن درایو به حالت اصلی به این فایل ها احتیاج خواهد بود. (اگر چه در این نسخه جدید بسته هک میان افزار، بدون نیاز به فایل های Backup درایو به حالت قبل از هک برگردانده می شود، اما برای اطمینان بیشتر این فایل ها را در جای امنی نگهداری کنید.)

حال، روش برگرداندن درایو به حالت اصلی قبل از هک را توضیح می دهیم.

برای انجام این کار باز هم مانند بار قبل، تمامی موارد را برای اتصال درایو به کامپیوتر رعایت کنید و با استفاده از دیسک Slax درایو را در Mode b قرار دهید و وارد ویندوز شوید. این بار در Command Prompt بجای استفاده از دستور FLASH16S باید از دستور RESTORE بصورت زیر استفاده کنید :

RESTORE G

که در اینجا G بطور مثال نام درایو هیتاچی ما در ویندوز است.

در پایان کار جمله DONE: You can now shut-down your system مشاهده می شود که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن کار است.

در پایان مطلب باز هم یادآور می شویم که در انجام تمامی مراحل دقت لازم را داشته باشید تا کار بدرستی انجام شود. اگر فکر می کنید که نمی توانید این کار را انجام دهید یا به مهارت خود شک دارید، این کار را به افراد دیگری واگذار کنید.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

مراحل کپی خور کردن درایو های Xbox360 مدل توشیبا-سامسونگ میان افزار 25 :

1- باز کردن دستگاه

2- شناسایی نوع درایو و نسخه ی میان افزار مربوطه

3- تهیه ی نسخه ی پشتیبان از روی میان افزار اوریجنال

4- نصب کردن میان افزار کرک شده روی درایو

5- بستن دستگاه

مرحله ی اول:

شما باید قبل از هر کاری دستگاه Xbox360 خود را باز کنید؛ برای این کار راهنماهای زیادی وجود دارد که ما به شما این راهنما رو پیشنهاد میکنیم:

InformIT Guide (http://www.informit.com/articles/article.asp?p=430626&rl=1)

تجربه ی 1: باز کردن Xbox360 ممکن است برای اولین بار سخت به نظر برسد ولی بعد از مدتی تمرین آن را به آسانی فرا خواهید گرفت

تجربه ی 2: برای راحتی کار حتما از فرد دیگری کمک بگیرید باز کردن دستگاه به تنهایی مشکل است

تجربه ی 3: سخت ترین جای کار باز کردن قفل های پشت دستگاه هست؛ با فشار دادن دو طرف فیس پلیت به سمت مخالف مانع از بسته شدن مجدد آنها شوید

تجربه ی 4: برای باز کردن پیچ های دستگاه حداقل به پیچ گوشتی T8 نیاز دارید [به این نوع پیچ گوشتی ها، پیچ گوشتی های 6 گوش و خورشیدی نیز گفته می شود و می توانید آنرا از ابزار فروشی های معتبر خریداری کنید]

مرحله ی دوم:

میتوانید با باز کردن Tray از مارک درایو دستگاه خود مطلع شوید:

http://khandadash.persiangig.com/document/Xbox360%20Samsung/Hitachi-samsung%5B1%5D.jpg

ورژن میان افزار شما روی درایو دستگاه نوشته شده است:

http://khandadash.persiangig.com/document/Xbox360%20Samsung/FM%2520version%5B1%5D.jpg

توجه: این راهنما فقط برای کپی خور کردن درایو های توشیبا-سامسونگ با ورژن میان افزار 25 است

مرحله ی سوم:

ما برای اینکار و همچنین نصب میان افزار کرک شده از نرم افزار Xtreme Boot Maker استفاده میکنیم ابتدا باید این نرم افزار را دانلود و سپس نصب کنید [چون این نرم افزار مرتبا آپ دیت میشود و لینک ثابتی ندارد؛ می بایست آخرین ورژن آن را از وب سایت این نرم افزار یعنی http:// x-projects.org دانلود کنید

ابتدا برای نصب باید و اجرای نرم افزار Xtreme Boot Maker باید نرم افزار Microsoft .NET Framework v2 نصب باشد اگر این نرم افزار رو دستگاه شما نصب نیست می توانید آن را به حجمی حدود 22 مگابایت از این آدرس (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en) دانلود کنید

بعد از نصب Microsoft .NET Framework v2 ، نرم افزار Xtreme Boot Maker را نصب و اجرا نمایید حالا با این صفحه واجه خواهید شد:

http://khandadash.persiangig.com/document/Xbox360%20Samsung/XBM%5B1%5D.jpg

حالا کارهای زیر را انجام دهید:

1- رو دکمه ی Open کلیلک کنید حالا باید محل فایل میان افزار کرک شده ی مورد نظر خود را بروید و روی فایل دابل کلیک کنید تا انتخاب شودم

نکته ی 1: هنگام نوشته شدن این راهنما آخرین میان افزار منتشر شده 4.2 هست که می توانید این میان افزار را از این آدرس (http://sas360.persiangig.com/xtrem42.rar) دانلود کنید

نکته ی 2: بعد از انتخاب میان افزار ممکن است نرم افزار پیغامی مبنی بر ناشناخته بود فایل بدهد؛ برای حال این مشکل باید به اینترنت وصل شوید سپس روی دکمه ی ok کلیک کنید؛ با آمدن پیغام جدید که مبنی بر موفقیت آمیز بودن دریافت فایل های جدید روی دکمه ی ok کلیک کنید

2- گزینه ی Use custom MTKFlash را تیک بزنید

3- حالا از لیست باز شونده چیپست ساتای مادربورد خود را انتخاب کنید

توجه1: اگر نام چیپست ساتای خود را نمیدانید به دفترچه ی راهنمای مادربورد خود مراجعه کنید [این نام معمولا شامل کلمه ی RAID است]

توجه 2: اگر نام چیپست ساتای شما در لیست نیست سی دی مادربود خود را نصب کنید

4- روی دکمه ی Detect ID – I/O کلیک کنید بعد از اتمام کار حروفی در دو قسمت Device ID و I/O Port وارد می شود

توجه: اگر پیغامی مبتنی بر ناسازگار بودن چیست مادر بورد خود با این نرم افزار مشاهده کردید؛ باید این مراحل را روی سیستمی دیگری، با مادربوردی با چیپستی متفاوت انجام دهید

5- از لیست باز شونده ی Target Drive درایو فلاپی خود را که A: هست انتخاب کنید

توجه 1: ما در این آموزش فلش کردن درایو های توشیبا-سامسونگ با استفاده از فلاپی آموزش میدهیم چون ساده ترین راه هست [راه های دیگری مثل استفاده از Cool Disk به جای فلاپی نیز وجود دارد]

6- گزینه ی Format and Make Bootable را تیک بزنید

7- یک فلاپی سالم را درون درایو گزاشته و روی Prepare Drive کلیک کنید، منتظر بمانید تا نرم افزار فلاپی را آماده نماید

بعد از آماده شدن فلاپی سیستم را خاموش کنید

حالا سیستم را ریست کنید و وارد Setup شوید و فلاپی درایو را بوت اول دستگاه خود قرار دهید، سپس دستگاه را بار دیگر Restart کنید تا با دیسکت بوت شود

http://khandadash.persiangig.com/document/Xbox360%20Samsung/Connection1%5B1%5D.jpg

http://khandadash.persiangig.com/document/Xbox360%20Samsung/Connection2%5B1%5D.jpg

وقتی به خط فرمان رسیدید دستگاه 360 خود را روشن کنید و کابل تصویر را نیز وصل کنید و سپس کابل ساتا را، که از یک طرف به DVD درایو Xbox360 وصل کرده اید به پورت ساتای کامپیوتر وصل کنید حالا این کد را در خط فرمان تایپ کنید:

SAMREAD 1234567 12345

به جای عدد سریال نامبر دستگاه خود را که متشکل از 2 گروه 7 و 5 تایی است وارد کنید و کلید اینتر را بفشارید؛ اگر بعد از وارد کردن کد و زدن کلید اینتر پیغامی مثل Directory already exists و MKDIR failed آمد نگران نباشید

بعد از چند لحظه کنترلر های ساتای شما لیست می شود که باید آنرا انتخاب کنید [اگر Pre Master است عدد 1 را وارد کنید] بعد از چند لحظه بک آپ گیری از فرم ور اوریجنال شما آغاز می شود.

بعد از پایان یافتن عملیات نرم فزار پیغامی مبتنی بر موفقیت آمیز بودن بک آپ گیری میدهد؛ کابل ساتا را بکشید و سپس Xbox360 و سپس کامپیوتر را خاموش کنید

مرحله ی چهارم:

حالا وقت آن رسیده که بک آپ اوریجنال خود را در جاهای دیگری زخیره نمایید؛ سیستم را روشن کنید و وارد ویندوز شوید، فرم ور اوریجنال خود را میتوانید در درایو A: و در درون فولدر BACKUP و با نام ORIG بیابید؛ ما پیشنهاد میکنیم که این بک آپ را برای خود ایمیل کنید تا دیگر نگران پاک شدن آن نباشید

حالا سیستم خود را خاموش کنید و سپس با دیسکت سیستم را بوت نمایید؛ Xbox360 خود را روشن کنید [به همرا کابل تصویر] و با کابل ساتا DVD درایو ان را به پورت ساتا مادربورد دستگاه وصل کنید [مثل مرحله ی قبل]

حالا این کد ها را در خط فرمان تایپ کنید

SAMHACK 1234567 12345

به جای کد 1234567 12345 ، سریال نامبر دستگاه خود را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید، سپس کنترلر ساتای خود را انتخاب کنید [اگر Pre Master است عدد 1 را وارد کنید]

با زدن عدد مربوط به کنترلر ساتای خود عملیات فلش شدن درایو آغاز میشود و 4 بانک اطلاعاتی کپی میشوند؛ بعد از پایان کار برنامه پیغامی مبتنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات [!] میدهد؛ حالا مانند قبل کابل ساتا را بکشید و Xbox360 و کامپیوتر را خاموش کنید

حالا میتوانید Xbox360 خود را با یک بازی کپی مانند بازی Gears of Wars امتحان کنید

توجه ی مهم: آپ گرید کردن از فرم ور 4 به بعد:

اگر فرم ور Xbox360 شما 4 یا 4 به بعد است برای آپ گرید کردن آن دچار مشکل خواهید شد زیرا فرم ور های 4 و بالاتر دارای فرم گارد هستند که مانع از دستکاری فرم ور در حالت عادی می شوند

برای رفع این مشکل باید فایل Enable0800.iso را دانلود و روی DVD دولایه رایت کنید [اگر چه این فایل Enable0800.iso ، 253 مگابایت بیشتر حجم ندارد ولی به هر حال باید آن را روی DVD دولایه رایت کنید]

اگر به هر دلیل نمیتوانید فایل Enable0800.iso را دانلود کنید [حجم بالا و …] می توانید فایل Xtreme42.rar را دانلود کنید که حاوی فایل Enable0800.iso نیز هست و 13 مگابایت حجم دارد

حال باید قبل از وارد کردن کد در مراحل قبل [چه بک آپ گرفتن و چه فلش کردن] دیسک Enable0800 را وارد Xbox360 کنید و حدود 20 ثانیه صبر کنید تا دیسک کار خود یعنی از کار انداختن فرم گارد را انجام دهد [به دقت به صدای لنز بعد از وارد کردن دیسک گوش دهید، هر موقع صدای لنز قطع شد، کار دیسک تمام شده است] حالا بقیه عملیات را پیگیری کنید

توجه: حتما باید از فرم ور کنونی خود آپ گرید بگرید و سپس اقدام به فلش کردن فرم ور جدید کنید

مرحله ی ششم:

برای بستن دستگاه کافیست مرحله ی باز کردن دستگاه را به عکس طی کنید!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

روش تنظیم لنز درایو کنسول XBOX 360

در بعضی از موارد ممکن است کنسولی که می خرید، از همان ابتدا با خواندن دیسکهای کپی مشکل داشته باشد. در اکثر موارد این مشکل با انجام یک تنظیم لنز نه چندان مشکل حل می شود، ولی بعضی موارد هم هستند که با وجود انجام تنظیمات لازم باز هم مشکل حل نمی شود و باید لنز را کلاً تعویض کرد. بهرحال عاقلانه است که قبل از اقدام برای تعویض لنز درایو کنسول خود، تنظیم لنز را هم امتحان کنید.

البته برای انجام این تنظیم، احتیاج به یک مالتی متر دیجیتال دارید که بتوان آنرا روی دقت 20 کیلو اهم (20 K) تنظیم کرد.

توجه : مسئولیت استفاده از این مطلب و عواقب ناشی از آن به عهده استفاده کننده بوده ما هیچ مسئولیتی را در این زمینه نخواهيم پذیرفت !

برای شروع کار، کنسول خود را باز کنید

بعد باز کردن کنسول با جدا کردن کابل های SATA و برق از پشت درایو، آنرا از کنسول خارج کنید.

با باز کردن پیچهای زیر درایو، قاب زیرین درایو را باز کنید. با کنار زدن خاری که در تصویر در دایره قرمز مشاهده می کنید، به آرامی برد را به سمت بالا بکشید. بعد از اینکه برد کمی بالا آمد، کابلی را که به برد وصل شده و در تصویر در مستطیل زرد دیده می شود، بیرون بکشید. مراقب این کابل و بقیه کابلها باشید، چون بسیار حساس هستند.

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Lenz/image003%5B2%5D.jpg

کابلی را که از برد به لنز متصل شده است، جدا کنید. برد را بچرخانید تا به محوطه داخل درایو دسترسی پیدا کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Lenz/image005%5B1%5D.gif

در تصویر زیر دو مقاومت متغیر موجود روی لنز را می بینید.

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Lenz/image007%5B1%5D.jpg

قبل از انجام هر تغییری، باید وضعیت اولیه مقاومت را یادداشت کنید. در اینجا ما باید مقاومت مربوط به DVD را تغییر دهیم. البته همانطور که اشاره شد ابتدا مقاومت اولیه را اندازه گیری کرده و یادداشت می کنیم. مالتی متر را روی 20 کیلو اهم تنظیم کرده و به دو نقطه ای که در عکس زیر مشخص شده متصل کنید.

http://khandadash.persiangig.com/document/XBOX%20360%20Lenz/image009%5B1%5D.jpg

گیره های مالتی متر را ثابت نگه دارید تا عدد روی صفحه ثابت شود. عددی که می بینید احتمالاً چیزی بین 3.4 K تا 4.2 K می باشد. این عدد را یادداشت کنید.

حالا باید با کم کردن مقاومت، قدرت لیزر لنز را بیشتر کرد. برای اینکار یک پیچ گوشتی ریز بردارید و مقاومت مربوط به DVD را در جهت گردش عقربه های ساعت، به آرامی و به میزان خیلی کم بچرخانید (دقت کنید که خیلی کم بچرخانید !) یکبار دیگر با مالتی متر مقاومت جدید را اندازه بگیرید. بسته به اینکه مقاومت اولیه چقدر بوده، مقداری را که بعد از تنظیم مجدد به دست می آید، می توان تعیین کرد. اگر مقاومت اولیه بالای 4.0 K بوده، شما می توانید با کشیدن مقاومت به 3.7 K ، درایو را ببندید و یکبار تست کنید. اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید باز هم می توانید مقاومت را پایین تر بیاورید.

توجه : هرگز مقاومت را زیر 2.8 K تنظیم نکنید، چون منجر به سوختن لیزر لنز شده و درایو را به کلی از کار خواهد انداخت !

معمولاً اگر بین 3.0 K تا 3.4 K به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنید، مشکل از لنز بوده و احتمالاً فقط با تعویض کلی لنز، مشکل حل خواهد شد.

لازم به ذکر است که عکسهای مشاهده شده در این مطلب، مربوط به درایو Toshiba-Samsung است، اما روش کلی کار برای درایوهای Hitachi-LG نیز به همین ترتیب است.

همچنین لازم می دانیم به اطلاع برسانیم، در حال حاضر تنظیم لنز کنسول XBOX 360 در همین حد بوده و هرگونه ادعایی مبنی بر اینکه تنظیم لنز چیزی فراتر از مطلب فوق است، کاملاً پوچ و باطل است.

امیدواریم که مطلب فوق مورد توجه و استفاده دوستان قرار بگیرد.

منبع : XBOX 360 POT CALIBRATION V1.0 by Moda

با آرزوی موفقیت شما

djkiller110
12-03-2007, 17:08

e- book تخصصی درباره cpu و پردازش کنسول XBOX 360 رو در یک فایل PDF و با حجم 7 مگابایت دانلود کنید به همراه صفه های مصور و رنگی از قطعات و چیزای پیچیذده این کنسول … دانلودش کنید چون هم اطلاعاتتون زیاد میشه هم همانند یک مجله در ارشیو کامپیوتر خود داشته باشی :

CPU Magazine X-Box 360 Special

لینک دانلود با حجم 7 مگابایت :

http://rapidshare.com/files/14307496/cpagazinex-box_www.softarchive.net.rar

پسوورد فایل فشرده : www.softarchive.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *