جمعه , 4 فروردین 1402

مصاحبه با شقايق دهقان (+عكس)

موقعیت لوكیشنی به هم ریخته و قدیمی در شمال تهران است. با دهقان درباره بازی جدید و زندگی حرفه‌ای‌اش صحبت می‌كنیم. او هم مدام می‌خندد و با روی باز و چهره شادابش
دوست دارم نویسنده شوم
شقایق دهقان روی مبلی راحتی روبه‌روی همسرش محراب قاسم‌خانی نشسته است و مجله‌های روز را ورق می‌زند. محراب قاسم‌خانی نیز در حال نوشتن سری جدید مجموعه تلویزیونی برای شبكه3 سیماست. موقعیت لوكیشنی به هم ریخته و قدیمی در شمال تهران است. با دهقان درباره بازی جدید و زندگی حرفه‌ای‌اش صحبت می‌كنیم. او هم مدام می‌خندد و با روی باز و چهره شادابش سوال‌ها را تند تند جواب می‌دهد.

در حال حاضر مشغول بازی در چه كاری هستید؟
سریال دزد و پلیس به كارگردانی سعید آقاخانی و تهیه‌كنندگی محسن چگینی.

كمی درباره این سریال برایمان بگویید؟
این سریال سه بازیگر ثابت دارد و بقیه تغییر می‌كنند. لوكیشن‌های مختلفی هم دارد و در تمام سطح تهران این لوكیشن‌ها پخش است. داستان دنباله‌داری كه در كنارش اتفاقات دیگری می‌افتد، اما همیشه آن نخ تسبیح وجود دارد. بازی در این سریال برایم جذاب بود. نقش متفاوتی دارم؛ نقش دختر دزدی را بازی می‌كنم كه شاید آنقدر هم ما به ‌ازای اجتماعی و واقعی نداشته باشد. ولی نمی‌دانم هیچ‌وقت یك خانواده دزد را از نزدیك ملاقات نكرده‌ام. شاید با توجه به اینكه تم كار اجتماعی و نزدیك به واقعیت روز است، به هر حال كمی فانتزی را برای دزد بودن این خانواده به همراه دارد.

چرا می‌گویید ما به ازای بیرونی ندارد؟
نمی‌دانم. شاید چون یك خانواده دزد را ندیده‌ام اینطوری فكر می‌كنم.

این كار هم طنز است؟ آیا دیگر خودتان را بازیگر طنز می‌دانید یا دوست دارید نقش‌های جدی هم بازی كنید؟
چون به عنوان بازیگر كمدی شناخته شده‌ام، اغلب كارهایی كه با من تماس می‌گیرند كارها و فیلمنامه‌های كمدی است، ولی دوست دارم كه كار جدی هم بازی كنم به شرط آنكه فیلمنامه‌اش خوب باشد. كار طنز و جدی‌اش زیاد برایم مهم نیست. بیشتر دوست دارم فیلمنامه‌اش خوب باشد و دلیل ندارد چون كار طنز است فیلمنامه خوب نداشته باشد یا چون جدی‌ است حتما فیلمنامه‌اش خوب باشد. بیشتر مهم فیلمنامه خوب داشتن است.

چند وقت است كه مشغول این كارید؟
دو ماه است.

آیا وقتی كه محراب قاسم‌خانی نویسنده است، نقش را برای شما می‌نویسد؟
خیلی وقت‌ها می‌گوید كه وقتی بازیگر خانمی در كار می‌نویسم اول از همه به تو فكر می‌كنم. ولی من سابقه كار كردن با سعید آقاخانی را هم در سریال «زن‌بابا» داشته‌ام. با آقای چگینی هم سال‌هاست كه كار می‌كنم. فكر می‌كنم تصمیم جمعی باشد.

شقایق دهقان كار در این عرصه را از كجا شروع كرد؟
اولین كاری كه كردم عروسك‌گردانی تئاتر بود برای جشواره عروسكی. 18سالم بود، چون تازه دیپلم گرفته بودم. سر این كار بود كه آقای حسن زاده، مرا به گروه كودك تلویزیون معرفی‌ كرد. دوسال در گروه كودك شبكه‌یك كار كردم، دوسال گروه كودك جام‌جم و بعد وارد گروه مهران مدیری شدم.

كار كردن با مهران مدیری چگونه است؟
كار با مهران مدیری فقط لذت‌بخش است. من هنوز فكر می‌كنم بهترین كارهایی كه در تلویزیون بازی كردم سریال‌های آقای مدیری بوده است.

تئاتر، سینما یا تلویزیون را برای كار كردن می‌پسندید؟
یك كار تئاتر بیشتر انجام نداده‌ام. آن هم كار با گلچهره سجادیه بود به‌ نام «بازگشتی نیست» و مربوط به خیلی سال پیش می‌شود. تقریبا 14-13 سال از آن می‌گذرد. در سینما هم یك‌تجربه بیشتر نداشتم و برمی‌گردد به همان سال‌ها، فیلمی به نام «زیر‌ نور ماه» و بقیه سابقه كاری‌ام هم تلویزیون بوده است. فضای تلویزیون و كار در آن را دوست دارم برای اینكه به‌عنوان یك بازیگر وقتی كار می‌كنی، كارت دیده می‌شود و نظرات مختلفی را می‌شنوی. اینطوری بازیگر شناخته می‌شود و هیچ رسانه‌ای مثل تلویزیون بازیگر را با مردم آشنا نمی‌كند. اینكه آنقدر سریع عكس‌العمل‌های مردم را می‌شنوم برایم كافی است.

بازتاب‌ كارتان چگونه است و مردم چه عكس‌العملی نشان می‌دهند؟
چون در تلویزیون كارهای كمدی كردم و مردم حس خاصی نسبت به كارهای كمدی دارند، اینكه شب بنشینند پای تلویزیون و وقتی خسته‌اند و خیلی نمی‌خواهند فكر خود را درگیر كنند و چیزی عمیق و هنری ببینند، این سریال‌ها را تماشا كنند. جمله‌ای كه خیلی خوشحالم می‌كند و خیلی وقت‌ها هم می‌شنوم، این است كه می‌گویند دست تان درد نكند دل ما را شاد می‌كنید. مثلا؛ خانمی می‌گفت: بچه‌هایم افسردگی دارند اما كار شما را كه نگاه می‌كنند، چند دقیقه‌ای می‌خندند و این برای من كافی ا‌ست.

در سری جدید «شام ایرانی» شما هم حضور دارید. چقدر می‌تواند برنامه خوبی باشد و جای خود را باز كند؟
خیلی متهم به این هستیم كه كار تقلیدی انجام می‌دهیم ولی آقای بیرنگ آدم باهوشی است. احتمالا احساس كرده این برنامه طرفدار دارد. حالا ما بیاییم و مشابه آن را بسازیم. به هر حال چون با كسانی كار می‌كنیم كه به دلیل شغلی كه دارند با روحیات مردم آشنایند این اتفاقی كه افتاده است، اتفاق خوبی‌ خواهد بود. در ضمن می‌دانیم كه همیشه زندگی خصوصی آدم‌های شناخته شده برای مردم جذاب است. دیدن خانه‌هایشان و روابطی كه دارند به نظرم جذاب است. اشكالی هم ندارد كه مردم آشنا شوند و ببینند كه تفاوت خاصی میان زندگی هنرمندان و مردم نیست.

شقایق دهقان چه بازیگرانی را دوست دارد؟
محسن تنابنده در كمدی خیلی بازیگر باهوشی است. مرجان گلچین، الیكا عبدالرزاقی، هومن برق‌نورد، بهنام تشكر و بهاره رهنما؛ از آن بازیگرانی هستند كه مردم هم خیلی دوست‌شان دارند.

دوست دارید با چه كارگردانی كار كنید؟
اصغر فرهادی الان جزو كارگردانانی است كه همه در ایران دوستش دارند و آرزو دارند كه با او كار كنند.

چه چیزی در آینده شغلی‌تان بیش از هر چیز نگران‌تان می‌كند؟
چیزی كه همیشه نگرانم می‌كند این است كه فكر كنم با گذشت زمان، محبوبیتم را از دست بدهم و از سطحی كه هستم سقوط كنم. امیدوارم همین‌طور پیش بروم. چون خیلی از بازیگران، زمانی خیلی مطرح و محبوب بودند و الان به جایی رسیده‌اند كه نقش دست چندم و كارهای ضعیف بازی می‌كنند. تمام سعی‌ام را می‌كنم كه انتخاب‌هایم انتخاب‌های درستی باشد.

حالا كه اینطور است از آرزوهایتان حرف بزنید؟
بتوانیم واقعیت‌های جامعه را بدون آنكه محافظه‌كاری داشته باشیم نشان دهیم. نقش‌هایی را بتوانیم بازی كنیم كه خیلی زیاد ما به ازای اجتماعی دارد. اما به‌خاطر خط قرمزهایی كه وجود دارد، نمی‌شود بازی كرد. خیلی وقت‌ها، خیلی سریال‌هایی كه بازی می‌كنیم بعضی قسمت‌ها پخش نشدنی و بعضی دیالوگ‌ها حذف می‌شوند. بعد از این‌همه كار در تلویزیون می‌دانیم كه مسئولان هم به‌خاطر سلیقه مردم تحت فشار هستند. دلم می‌خواهد كه به این نكته توجه كنند. از طرفی سنت و فرهنگ را در نظر بگیرند، اما این را هم درنظر بگیرند كه ما باید مردم را با بازی‌های جدید هم آشنا كنیم.

اگر بازیگر نمی‌شدید چه كاری را بیش از همه دوست داشتید كه انجام دهید؟
نویسندگی. اما غیر از بازی به چیز دیگری مثل كارگردانی فكر نمی‌كنم. آن تسلط و مدیریتی كه كارگردانی می‌خواهد را واقعا در خود احساس نمی‌كنم. پس فكر نمی‌كنم روزی بتوانم این كار را انجام دهم. منتها چیزی كه بیشتر از همه دوست دارم كار نویسندگی است.

تشكیل یك خانواده هنری و حرفه‌ای چقدر مهم است؟
خودم خیلی تاكید روی این شكل زندگی دارم. اگر خانم و آقایی تصمیم می‌گیرند كه با هم زندگی كنند، شغل‌شان هم باید شغل مرتبطی باشد. اگر پزشكی با پزشك دیگری ازدواج كند مسلما زندگی بهتر و حرف‌های مشترك بیشتری دارد. چون شرایط كاری همدیگر را بیشتر درك می‌كنند و به نظرم این اتفاق برای ما افتاده است و راضیم از آن. من و همسرم می‌توانیم با هم رابطه خوبی داشته‌ باشیم. هم خستگی همدیگر را درك ‌كنیم و هم حرف‌های زیادی با هم بزنیم و روی كارهای همدیگر نظر دهیم.

چقدر به‌عنوان یك بازیگر می‌توانید مادر خوبی هم باشید؟
سعی می‌كنم باشم. پسرم كمی به شرایط عادت كرده است. یك‌ماهه بود كه رفتم سركار. كار دائم نه، اما شش‌ماهه بود كه رفتم سركار دائم. سعی می‌كنم اگر در كمیت مادر خوبی نیستم در كیفیت مادر خوبی باشم.

به این فكر می‌كنید كه روزی تجربیاتتان را آموزش دهید؟
این از آن چیزهایی است كه من در خودم احساس نمی‌كنم. آموزش دادن و تعلیم یك ویژگی است كه برخی دارند و برخی نه. درباره محراب این را احساس می‌كنم كه او می‌تواند درباره موتور هواپیما طوری برای بچه چهارساله من حرف بزند كه متوجه شود. اما چون من درس این كار را نخوانده‌ام و تجربی كار كرده‌ام، چیزهایی را خرج خواهم كرد كه تجربی است و چیزی نیست كه خودم آموزش دیده باشم و بخواهم منتقل كنم.

تا به حال شده است از چیزی بترسید و نتوانید بازی‌اش كنید؟
اتفاقی است كه من به آن معتقدم و می‌گویم معجزه سه، دو، یك. در بدترین وضعیت، سه، دو، یك گفتن انرژی‌‌ای به بازیگر می‌دهد و تمركزی برای بازیگر ایجاد می‌كند كه خودش را نگه‌داشته و كنترل ‌كند. از ارتفاع خیلی می‌ترسم. سر سریالی؛ سه، دو، یك كه می‌گفتند از كوه می‌رفتم بالا و كات كه می‌دادند نمی‌توانستم برگردم. یعنی وقتی به‌عنوان بازیگر در شرایطی قرار می‌گیرم كه كاری را انجام دهم به‌عنوان بازیگر آن كار را می‌كنم، نه به‌عنوان شقایق دهقان.

شده است با بازیگر در نحوه بازی‌اش مشكل پیدا كنید؟
نه، كم با آدم‌ها مشكل پیدا می‌كنم و سعی می‌كنم با بازیگر رو‌به‌رویم مشكل پیدا نكنم. هستند بازیگرانی كه خیلی با استعدادند و باهوشند، اما فقط به بازی خودشان فكر می‌كنند. اشكالی ندارد اما برای من بازی با این بازیگرها سخت است. حتما باید بتوانم با بازیگر رو‌به‌رویم ارتباط برقرار كنم.

پیش آمده است كه بازی بازیگری را ببینید و بگویی كه من بهتر از این بازیگر بازی می‌كردم؟
این اتفاق افتاده اما برعكس آن هم بوده است كه نقش‌هایی را دیده‌ام و گفته‌ام اصلا من نمی‌توانستم این نقش را بازی كنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *