جمعه , 21 مرداد 1401

طراحي لبخند زيبا

طراحي لبخند زيبا

تا‌به‌حال، به لبخند زيبا و دوست‌داشتني چند نفر حسودي كرده‌ايد؟ دندان‌هايي سفيد و رديف كه برق مي‌زنند و پيش خودتان مي‌گوييد: چه لبخند زيبايي! ولي واقعيت اين است كه بسياري از اين لبخندهاي زيبا، هنر دست دندا‌نپزشكان است و اين افراد از درمان‌هاي دندا‌نپزشكي ويژه‌ايي به نام «طراحي لبخند» (Smile Design) استفاده كرده‌اند.

درمان‌هايي كه هم اكنون در كشور ما نيز در كلينيك‌هاي دندا‌نپزشكي به دوستداران لبخند زيبا ارائه مي‌شود.

با دكتر همايون فراست، دندا‌نپزشك عمومي، درباره اصول «طراحي لبخند» به گفت‌وگو نشسته ايم.

آقاي دكتر، خيلي‌ها لبخند زيبايي دارند. چه ويژگي‌هايي در يك لبخند بايد وجود داشته باشد كه به چشم دلنشين بيايد؟

يك لبخند زيبا، بايد داراي سلامت، زيبايي ، پاكيزگي و محبت باشد. اين چهار عامل، يك لبخند دلنشين را به وجود مي آورند. نقش سلامت در داشتن لبخندي زيبا مهم است و بايد تمام اجزايي كه در يك لبخند ديده مي‌شوند، سالم باشند.

دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها و چهره بيمار بايد سالم و بدون عيب و نقص باشند. زيبايي، پديده‌اي هارمونيك در يك لبخند زيباست كه اگر در لبخند كسي به چشم بيايد، آرامش چشم‌نوازي را به بيننده انتقال مي دهد و حس زيبايي پسندي را ارضا مي‌كند.

در يك لبخند زيبا ، هماهنگي زيادي در رنگ و فرم دندان‌ها، شكل و اندازه و خطوط لب‌ها و لثه‌ها خواهيد ديد و از طرف ديگر، همه اين اجزا با بخش‌هاي ديگر صورت مثل بيني، چشم و ابرو هماهنگي خواهند داشت.

اگر فردي با مراجعه به دندا‌نپزشك، زيبايي و سلامت لبخندش را به دست آورد، آيا براي حفظ يك لبخند زيبا كافي است؟

خير. عرض كردم‌ يك لبخند زيبا، دو شاخص ديگر نيز دارد و آن پاكيزگي و نمايش محبت و احساس در لبخند است كه كاملاً به خود فرد بستگي دارد. هركس براي داشتن لبخندي زيبا، بايد پاكيزگي دهان و دندان هايش را رعايت كند كه اين كار با مسواك زدن و نخ دندان كشيدن ميسر است.

اگر شما لبخندي سالم، زيبا و پاكيزه داشته باشيد، حسي خوب و اعتماد به نفس زيادي پيدا خواهيد كرد كه مي‌توانيد اين احساس را در قالب نمايش محبت در لبخند خود، به ديگران منتقل كنيد.

شما با اين جمله كه «هر چهره‌اي با لبخند زيباتر است» موافق هستيد؟

اصولاً اين مسئله آن‌قدر متداول است كه به شكل يك فرهنگ در آمده است و در همه فرهنگ‌ها گفته مي‌شود هر چهره‌اي با لبخند زيباتر است. اين شعاري است كه در تبليغات بسياري از محصولات دندا‌نپزشكي در سراسر دنيا ديده مي‌شود و مردم را به تلاش براي داشتن لبخندي زيباتر تشويق مي‌كند.

با اين حساب، به‌نظر شما مي‌توان براي هر كس «طراحي لبخند» را انجام داد و لبخند زيباتري را در چهره‌اش نشاند؟

بله، مي‌توان طراحي لبخند را براي هر كسي انجام داد، ولي ممكن است نتايج يكساني نداشته باشد؛ يعني ممكن است پس از اين كار، لبخند يك فرد بسيار زيباتر از فرد ديگر شود كه اين به سن، ساختمان صورت (چهره) و بسياري از عوامل ديگر وابسته است.

به همين دليل، انتخاب بيمار براي انجام اين درمان، بسيار مهم است و دندا‌نپزشك با مشورت بيمار و ارزيابي خواسته‌هاي او به اين نتيجه خواهد رسيد كه آيا «طراحي لبخند» براي او مناسب است يا نه. انتخاب درست بيمار براي اصلاح طرح لبخندش، در رضايت نهايي از درمان و به دست آوردن نتايج درخشان پس از درمان، اهميت زيادي دارد.

در «طراحي لبخند» و «اصلاح طرح لبخند» يك دندا‌نپزشك چه كارهايي براي بيمار انجام مي‌دهد؟

مجموعه‌اي از درمان‌هاي زيبايي براي بيمار انجام مي‌شود. ابتدا تغييراتي در دندان‌ها داده مي شود كه لثه‌ها و بافت‌هاي نگهدارنده دندان، با لب‌ها و شكل لب‌ها هماهنگي پيدا كنند.

دندا‌نپزشك براي اين كار، خطوط چهره ي فرد را شناسايي مي كند، رنگ مناسب براي دندان‌ها را با توجه به پوست فرد تعيين مي‌كند، فاصله‌ي بين دندان‌ها و لب‌ها را شناسايي مي كند و برنامه‌اي براي هماهنگي اين اجزا با يكديگر مي‌ريزد و در نهايت با اين اصلاحات و برقراري هماهنگي‌ها، لبخندي زيبا براي بيمار به ارمغان آورده مي‌شود.

عمل طراحي لبخند، فقط جنبه زيبايي دارد و فقط براي زيباتر كردن فرد انجام مي‌شود؟

خير. به دست آوردن لبخند زيبا، فقط بخشي از اهداف اين درمان‌هاست. به‌عنوان نمونه، گاهي برخي از دندان‌هايي كه نامرتب رويش پيدا كرده اند، باعث بروز مشكلات دهاني و حتي پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند. در طراحي لبخند اين نامرتبي‌ها برطرف مي شود و از بسياري از بيماري‌هاي دهان و دندان پيشگيري مي گردد و زيبايي نيز تامين مي‌شود.

جنبه‌ي زيبايي در طراحي لبخند، يك هدف ثانويه است. ما در درجه اول، به دنبال حفظ سلامت دهان و دندان هستيم و زيبايي لبخند به صورت ثانويه حاصل خواهد شد.

براي درمان «طراحي لبخند زيبا» بايد به كدام دسته از دندا‌نپزشكان مراجعه كرد؟

طراحي لبخند، يك كار تيمي است و براي طراحي لبخند زيبا، دندا‌نپزشك بايد در كارهاي ترميمي، درمان بيماري‌هاي لثه (پريودونتولوژي)، مرتب كردن دندان‌ها (ارتودنسي) تبحر داشته باشد و دوره‌هاي لازم در اين زمينه‌ها را ديده باشد.

فكر مي‌كنيد چه كساني نامزد مناسبي براي «طراحي لبخند» خواهند بود و از اين درمان بهترين فايده‌ را مي‌برند؟

خب، افرادي هستند كه از لحاظ شغلي، بيشتر با مردم و ارباب رجوع سر و كار دارند و داشتن چهره‌اي دلنشين در موفقيت شغلي‌شان مؤثر است. اين افراد اگر با يك طراحي دقيق، شكل لبخندشان را اصلاح كنند، بيشترين فايده را از اين درمان خواهند برد.

سخنرانان، استادان دانشگاه، معلمان، هنرپيشه‌ها، سياستمداران و… از جمله افرادي هستند كه بهترين نتايج را از اين درمان مي‌گيرند.

اين درمان عوارضي هم براي بيماران در پي دارد؟

هر درمان دندا‌نپزشكي عوارضي در پي دارد، ولي اگر به طور صحيح و بر اساس اصول علمي انجام شود و دندا‌نپزشك تجربه كافي در اين زمينه را داشته باشد، عوارض به حداقل ميزان خود يا به صفر مي‌رسند.

هزينه اين درمان در ايران چقدر است؟

هزينه مشخصي را نمي‌توان براي آن در نظر گرفت و بر اساس درمان‌هايي كه قرار است براي اصلاح طرح لبخند انجام شود، مثل سفيد كردن دندان‌ها، جراحي لثه‌ها، مرتب كردن دندان‌ها و … اين هزينه تعيين مي‌شود.

اين درمان مانند ساير درمان‌هاي زيبايي، شامل هيچ‌گونه بيمه‌اي نخواهد شد.

بهترين سن براي اصلاح طرح لبخند چه سني است و بهتر است افراد در چه سني براي اين درمان به دندا‌نپزشك مراجعه كنند؟

اين درمان سن خاصي ندارد، ولي نكته اصلي اين است كه بهتر است پس از پايان سن رشد -يعني 18 سالگي- اين درمان انجام شود تا نتايج آن مدت بيشتري باقي بماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *