جمعه , 15 مهر 1401

طب سوزني، تزريق آرامش به دردهاي ناتمام

طب سوزني، تزريق آرامش به دردهاي ناتمام

طب سوزني در اسطوره ها جاي دارد و تاريخچه ي آن به هزاران سال پيش برمي گردد. قدمت اين طب به قدري است كه بقاياي آن را مي توان از عصر حجر پيگيري كرد.

طب سوزني بخش مهمي از پزشكي سنتي چين است، اين طب ابتدا فقط نوعي شيوه درماني تلقي مي شد و بعداً بتدريج توسعه يافت .
طب سوزني داراي تاريخ ديرينه است. در كتب باستاني و قديمي ذكرشده كه وسايل ابتدايي آن، يك سوزن سنگي بوده كه در طب سوزني چين باستان بكار مي رفته است.
چين در جريان اشتغال به مطالعه و بررسي كشفيات قديمي،سوزن سنگي براي استفاده طبي را كشف كرد.
بدنبال پيشرفت فنون ذوب آهن، سوزن فلزي بتدريج تغيير يافت و در نتيجه سوزن فلزي تدريجا جايگزين سوزن سنگي براي استفاده طبي شد و بدين ترتيب ، دامنه كاربرد طب سوزني گسترده تر گرديد.
در اين دوران در سلسله هاي شرقي و پادشاهي، بسياري از كارشناسان پزشكي كه در طب سوزني مهارت داشتند، پا به عرصه وجود گذاشتند .
گر چه سابقه طب سوزني در ايران مشخص نيست ولي نقاطي كه مورد استفاده براي زالو انداختن قرار مي گرفت و نيز در خوزستان بيماران روستايي كه به پزشكان مراجعه مي كردند بعضي از نقاط بدنشان را مي سوزاندند و يا خال كوبي مي كردند.
اين نقاط با نقاط طب سوزني چيني منطبق است و اين وظيفه محققان و پژوهشگران است كه در اين زمينه تحقيق كنند ، شايد گوشه هاي تاريك طب سنتي ايران كمي روشن شود.
تاريخچه طب سوزني در دوران جديد در ايران به دهه پنجاه خورشيدي برمي گردد كه يك هيأت چيني به دعوت دولت وقت به كشور آمدند و نزديك به يكسال در كرج ، رامسر و بيمارستان شهداي تجريش مستقر بودند.
در واقع طب سوزني روش درماني تنظيم كننده است، اين روش قادر است عــدم توازن نيروها را در بدن يكسان و برابر كند.
طب سوزني اين قدرت و خاصيت را دارد كه شفاي واقعي يك بيماري را تحقق بخشد و فقط به از بين بردن نشانه هاي بيماري محدود نمي شود.
مهمترين مزاياي طب سوزني نيز مانند ارزان بودن، اينكه ساده است و در همه جا قابل انجام ميباشد،‌ مؤثر بودن آن ثابت شده و اگر توسط فرد متخصص انجام شود ، هيچگونه عارضه اي ندارد.
تشخيص در طب سوزني كار بسيار دشواري است واز بيماري كه مراجعه مي كند بايد يك شرح حال مفصل در مورد تمام اعضاي بدن گرفت و او را از نظر روحي رواني سنجيد.
معاينه بيمار از نحوه ي صحبت كردن، راه رفتن، نشستن روي صندلي، رنگ و حالت چهره، ناخن ها و لب ها شروع مي شود و با معاينه ي نبض و زبان ادامه مي يابد.
معاينه ي زبان در طب سوزني اهميت ويژه اي دارد و مي توان از روي معاينه ي زبان به بسياري از بيماري هاي فرد پي برد. رنگ زبان، شكل آن، نوع بار روي زبان و محل قرار گرفتن آن، تورم زبان و حس خطوطي كه بارها هريك از ما روي زبانمان مشاهده كرده ايم و از آن سرسري گذشته ايم، مي تواند به تشخيص كمك كند.
بيماراني كه از اين روش براي درمان خود استفاده كردند مي گويندطب سوزني درماني بدون درد است و هيچ عارضه اي ندارد و امروزه استفاده از سوزن هاي يك بار مصرف، كار پزشكان و بيماران را بسيار راحت تر كرده است.
طب سوزني مي تواند با تحريك اعصاب نخاعي، آزاد شدن واسطه هاي عصبي مهار كننده درد را تحريك كند . از اين پديده گاه به نظريه دروازه ياد مي شود .
سوزن هاي به كار رفته در طب سوزني، مي توانند مقدار جريان خون را در منطقه اطراف سوزن افزايش دهند. افزايش جريان خون مي تواند موادغذايي بيشتري را به محل رسانيده يا مواد سمي را از آنجا دور كند يا هر دو كار را انجام داده و در نهايت سلامت فرد را بهبود بخشد.
دبير انجمن تحقيقات طب سنتي ايران روز جمعه در اين زمينه به خبرنگار گروه اجتماعي ايرنا گفت: طب سوزني‌ كه مجموعه اي از طب چيني مي باشد با سابقه و قدمتي هزار ساله يك مكتب علمي به شمار مي رود.
دكتر” مهدي مير غضنفري” افزود:‌شايد بتوان استفاده از طب سوزني را يكي از قديمي ترين و در عين حال كاربردي ترين روش هاي طبابت دانست كه در حال حاضر در قرن 21 مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي ادامه داد:به دليل مطالعات و كارهاي بسياري كه بر روي طب سوزني صورتر گرفته‌به عنوان يك طب مستقل شناخته شده است.
وي مهمترين اثرات طب سوزني راتسكين درد، اثري آرامش بخش در روح و روان،‌
عنوان كرد و گفت:‌ در بدن انسان، نقاطي وجود دارد كه با فشردن، ‌تحريك و سوزن زدن پاسخ و واكنش هايي مشاهده مي شود كه مي توان اثرات آن را در اعضاي بدن به وضوح ديد.
وي با بيان اينكه تمامي اين واكنش ها از طريق تحريك اعصاب توسط سوزن ها صورت مي گيرد و آرامشي در بدن فرد پديدار مي شود گفت كه ‌نتايج اين موضوعات از نظر علمي به اثبات رسيده است.
به گفته وي ” درتمام مراحل وارد كردن سوزن ها در نقاط مختلف بدن داراي قانون و يك اطلس ويژه هستند” و پزشكان متخصص در اين طب به خوبي مي دانند كه هر كدام از نقاط بدن به عنوان مثال يك نقطه مشخص در پوست براي بهبود سيستم گوارش خوب هستند.
به گفته مير غضنفري ميزان فراگيري طب سوزني همانند عمل حجامت بسيار فرا گير شده اما براي كسب بازدهي مطلوب بايد اين كار به دست افراد متخصص و با حوصله و دقت زيادي انجام شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *