چهارشنبه , 8 تیر 1401

زادگاه حضرت ابراهيم(ع) كاوش می‌شود

ایسنا: در آينده‌ي نزديك، شهر تاريخي اور در عراق كه از آن به‌عنوان محل تولد حضرت ابراهيم (ع) و پايتخت تمدن سومريان ياد مي‌شود، كاوش خواهد شد.

برايان رز (Brian Rose) ـ باستان‌شناس آمريكايي ـ كه ماه گذشته از شهر تاريخي اور در عراق ديدن كرد، اعلام كرد، اين شهر كه در تورات از آن به‌عنوان محل زندگي حضرت ابراهيم (ع) نام‌ برده شده است، با استفاده از مدرن‌ترين تجهيزات، كاوش و به يك مقصد گردشگري تبديل مي‌شود.

شهر تاريخي اور هزاران سال پيش ساخته شده و پايتخت تمدن باستاني سومر بوده است.

در سال‌هاي پس از اشغال عراق، محوطه‌هاي تاريخي اين كشور به حال خود رها شده و هريك از آن‌ها به منبع درآمد قاچاقچيان آثار تاريخي تبديل شده‌اند. شهر تاريخي اور نيز از اين صدمه‌ها در امان نمانده است. هرچند شرايط شهر تاريخي بابل به‌دليل ساخته شدن يك پايگاه نظامي روي بخش‌هايي از آن، به‌مراتب بدتر از اور است.

شهر اور هشت‌هزار سال قدمت دارد و سومريان از حدود چهارهزار سال پيش از ميلاد مسيح (ع) در آن ساكن شدند و در آن، تمدني درخشان را پايه‌گذاري كردند. اين شهر حدود 500 سال پيش از ميلاد مسيح (ع)، يكي از پرجمعيت‌ترين شهرهاي جهان بود و تا به‌حال آثار تاريخي فراواني در جريان كاوش‌هاي انجام‌شده در آن كشف شده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به آثاري در مقبره‌ي پادشاه‌هاي شهر اور شامل جواهرات، خنجر‌هاي مرصع و مهر‌هاي سلطنتي اشاره كرد كه بخش اعظم آن‌ها در موزه‌ي بريتانيا نگهداري مي‌شوند.

مسأله‌اي كه اكنون نگراني باستان‌شناسان را برانگيخته، حضور مداوم قاچاقچيان آثار تاريخي در اين شهر است كه حاصل آن، غارت هزاران اثر تاريخي در سال‌هاي گذشته و ايجاد صدها حفره است.

به همين‌ دليل، باستان‌شناسان اعلام كرده‌اند، فقط زماني حاضر به آغاز پروژه‌ي كاوش هستند كه امنيت كافي برقرار شود و دست قاچاقچيان آثار تاريخي از اين شهر كوتاه شده باشد. البته مقامات عراقي قول داده‌اند تا امنيت شهر تاريخي اور را تأمين كند.

اكنون مشخص نيست كه كاوش در شهر تاريخي اور از چه زماني آغاز خواهد شد، ولي به‌طور حتم، كاوش در اين شهر تاريخي مي‌تواند به كشف آثار فراوان، روشن شدن بخش‌هاي تاريك تاريخ عراق، زندگي حضرت ابراهيم (ع) و تمدن سومر بينجامد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *