دوشنبه , 24 مرداد 1401

ديابت را با ورزش كنترل كنيد

زماني كه موضوع كنترل شيوه زندگي علي رقم بيماري هاي مزمني چون ديابت مطرح مي شود ، لازم است كه سبك زندگي به طرز صحيح و در جهت كنترل بهتر بيماري تغيير يابد تا به اين ترتيب عوارض سوء بيماري و پيشرفت آن هرچه كندتر بروز كند.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نيوز،مسلما داشتن تحرك بدني باعث كاهش سطح قند خون و كاهش عوارض سوء بيماري مي شود ، لذا در ادامه به بعضي از نكات مفيد در مورد تمرينات بدني اشاره مي شود.
اگر دچار درد اعصاب هستيد و پزشك به شما دستور انجام حركت ورزشي خاصي داده است سريعا شروع كنيد،البته اگر نميخواهيد كه درد اعصاب بدتر شود.اكثر بيماران ديابتي در معرض بيماري هاي قلبي و عروقي مي باشند و بنابر اين توصيه پزشك براي ورزش به خاطر كاهش اين خطرات مي باشد.
البته اگر سطح قند خون بالاي 250 مي باشد بايد مراقب نوع و ميزان تمرينات ورزشي باشيد.
قبل و بعد از تمرينات ورزشي قند خون را اندازه گيري كنيد زيرا اين كار باعث مي شود كه از نوع پاسخ بدن به تمرينات مختلف مطلع شويد.
1- از تمرينات ساده و آسان شروع كنيد. در هنگام تمرين ، حركاتي را انجام دهيد كه مطمئن باشيد آسيب و زياني براي اعصاب به همراه نخواهد داشت.
از جمله ورزش هاي بدون خطر براي بيماران ديابتي عبارتند از:
شنا: اب به عنوان حايل و حمايت ماهيچه ها، استخوان و مفاصل عمل مي كند و اگر دچار اضافه وزن و يا درد اعصاب در ناحيه پا باشيد مي تواند به صورت مفيد عمل كند. آب ، اعمال وزن بر روي پا، زانو و لگن را كاهش ميدهد و از اين لحاظ بهتر از پياده روي سريع عمل ميكند.
يوگا: به نظر مي رسد كه ورزش يوگا در حد توان و ظرفيت بيماران ديابتي مي باشد . اين نوع تمرين به خصوص براي افرادي كه لازم است تا حركات خود را تحت كنترل قرار دهند و وزن و فشار بر آنها اعمال نشود مفيد است.
دوچرخه سواري: تا زماني كه در حين دوچرخه سواري احساس خستگي و درد نداشته ايد انجام آن بلامانع است .
2- 5 روز در هفته به مدت 30 دقيقه ورزش كنيد. انجمن ديابت امريكا پيشنهاد مي كند كه به مدت 5 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقيقه ورزش كنيد. و خبر خوب اينكه حتي كارهاي ساده اي مثل جمع كردن برگ درختان و يا ساير امور منزل نيز به عنوان فعاليت مفيد مي باشد.
– ورزش را با حركات ساده شروع كنيد تا به مرور قلب ، ماهيچه و ريه ها آمادگي لازم را كسب كند. بهتر است به مدت 5 تا 20 دقيقه حركات كششي نرم انجام دهيد تا آسيب كمتري ببينيد.
3- لازم نيست كه در حين ورزش حتما عرق كنيد. همه ورزش ها مثل هم نيستند . تمرينات ايروبيك سرعت قلب را افزايش داده و به كاهش وزن و تعريق منجر مي شود . اما همه تمريناتي كه انجام مي دهيد نبايد اين چنين سنگين باشد. حركات كششي مثل وزنه برداري و يا حركات نرمشي مثل تمرينات يوگا نيز مفيد است. در اين باره بهتر است آميخته اي از تمرينات را انجام دهيد.
– تعادل و تعديل در اين راستا بسيار مهم است. به عنوان مثال اگر نمي توانيد حركت شنا را روي زمين انجام دهيد ميتوانيد از ديوار به عنوان حايل براي انجام اين نوع حركت استفاده كنيد . در اين حالت فشار كمتري به بازو و شانه وارد مي شود .
– لازم نيست كه براي انجام تمرينات ورزشي به سالن و يا باشگاه خاصي مراجعه كنيد. امروزه سي دي هاي آموزشي متنوعي در اين راستا توليد مي شود كه به انجام تمرين در خانه كمك مي كند.
4- تمريناتي را كه لذت بخش هستند انجام دهيد. سعي كنيد براي انجام ورزش ، تمريناتي را انتخاب كنيد كه واقعا براي شما لذت بخش است. شايد تنيس، واليبال و يا حتي رقص چيزي باشد كه واقعا روحيه شما را نشاط مي بخشد.
5- به صورت گروهي عمل كنيد. حمايت هاي اجتماعي به شما كمك مي كند كه سختي حركات را بهتر تحمل كنيد و رغبت بيشتري براي انجام تمرينات داشته باشيد. مثلا قرار ي با دوستان، فاميل و يا همسايه براي پياده روي ترتيب دهيد. حتي اگر فكر مي كنيد كه لازم است، به باشگاه يا سالن مراجعه كنيد تا ضمن ملاقات با افراد جديد ،فضاي جديد را نيز تجربه كنيد.
6- تمرينات جديد را تجربه كنيد. اگر احساس مي كنيد كه مداومت به نوع خاصي از ورزش، لذت آن را زايل مي كند سعي كنيد با تغيير و تنوع در نوع تمرينات ، اين عادت خوب را همچنان حفظ كنيد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *