سه شنبه , 18 مرداد 1401

دستگاه كوچك ‌كننده بيني دروغ است

دستگاه كوچك ‌كننده بيني دروغ است

دستگاه كوچك ‌كننده بيني دروغ است

اين آگهي تبليغاتي را بخوانيد: “افتخاري ديگر براي ايرانيان، اولين دستگاه كوچك‌ كننده، فرم‌ دهنده و زيبا كننده بيني در جهان، بدون نياز به عمل جراحي» شايد اگر شما هم اين آگهي‌ را در يكي از روزنامه‌ ها و مجلات بخوانيد وسوسه شويد كه يكي از اين دستگاه‌ هاي نه چندان ارزان ‌قيمت را بخريد و خودتان را از شر جراحي پلاستيك بيني ‌تان خلاص كنيد ولي موضوع به اين سادگي ‌ها هم نيست. هر از چند گاهي يك محصول بازاري مانند اين دستگاه، سر از بازار درمي ‌آورد و با جملات وسوسه‌ انگيز، مقدار زيادي فروش مي ‌كند ولي كسي واقعا نمي ‌داند كه آيا اين دستگاه در بلندمدت، موثر است يا نه؟

گفتگوي زير با دكتر ابراهيم رزم‌ پا، متخصص گوش و حلق و بيني و فوق ‌تخصص جراحي سر و گردن، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره اين دستگاه كوچك ‌كننده بيني انجام شده است.

آقاي دكتر! دستگاه كوچك‌ كننده بيني، اين ‌طور كه در آگهي ‌هاي آن تبليغ مي ‌شود، موثر است؟ شما آن را به بيماران تان پيشنهاد مي ‌كنيد؟

ساخت دستگاهي به نام دستگاه كوچك ‌كننده بيني، با شعارهاي تبليغاتي ويژه آن، به‌هيچ ‌وجه معقول و منطقي به نظر نمي رسد.

در سنين كودكي چه ‌طور؟

در مورد پمادهاي كوچك ‌كننده بيني نيز نظر شما همين است؟

در بعضي آگهي ‌ها مي ‌بينيم كه پمادها و كرم‌ هاي ويژه‌اي براي كاهش اندازه بيني تبليغ مي ‌شوند، ولي در واقع چنين پمادهايي هم، اثري روي اندازه بيني ندارند و فقط برخي از مصرف‌ كنندگان و افرادي را كه براي زيبايي حاضرند هر راه ميان‌ بري را امتحان كنند، براي خريد اين دستگاه‌ ها و مواد تشويق مي ‌كنند.

بعضي اوقات ممكن است جراحان پلاستيك و زيبايي و يا گوش و حلق‌ و بيني، داروهاي كورتوني را براي كاهش تورم و التهاب بيني پس از جراحي آن، به بيني تزريق ‌كنند، ولي در واقع اين در محدوده كار پزشكان و متخصصان است، در صورتي كه راهي براي استفاده عموم مردم براي كوچك كردن بيني نيست و مردم نبايد گول چنين فريب‌هايي را بخورند كه فقط با يك دستگاه ساده و با اعمال فشار و حرارت و يا ماساژ، ‌بتوان بيني را كوچك كرد.

در بعضي تبليغات ادعا شده است كه اين دستگاه كوچك ‌كننده بيني، چربي و گوشت اضافي بيني را آب مي‌ كند، منظور از گوشت هم احتمالا عضلات بيني است، درست است؟

پس به نظر شما چنين دستگاه ‌ها و كرم‌هايي نمي ‌توانند بيني را كوچك كنند؟

آقاي دكتر! براي برطرف كردن نواقص بيني مثل انحراف تيغ ‌بيني و حل مشكلات تنفس فكر مي كنيد اين دستگاه موثر است؟

ادعاهاي عجيب و غريب

وقتي تبليغ يكي از اين دستگاه ‌هاي كوچك ‌كننده بيني را ديديم، وسوسه شديم كه به نمايندگي فروش آن زنگ بزنيم و ببينيم اين دستگاه چه ويژگي ‌هايي دارد.

آنچه مي‌ خوانيد ادعاهاي عجيب و غريب فروشندگان اين دستگاه 188 هزار توماني است. خانم منشي مثل يك نوار ضبط شده، اين جملات را براي هر مشتري مشتاق تكرار مي ‌كند: “دستگاه كوچك ‌كننده بيني با پدهاي مخصوصي كه دارد، با ايجاد لرزش و حرارت، چربي و گوشت اضافي بيني را آب مي‌ كند، به بيني شكل مي‌ دهد و بيني را كوچك و خوش ‌فرم مي‌كند.

دوره درمان اين دستگاه دو ماه است و در اين دو ماه شما بايد اين دستگاه را روزي يك ساعت روي بيني ‌تان قرار ‌دهيد.

هيچ عوارضي ندارد و هم‌ زمان سه نفر مي‌ توانند از يك دستگاه استفاده كنند.”

وقتي از خانم منشي درباره اين كه چه كساني و با چه مشكلاتي در بيني‌ شان مي ‌توانند از اين دستگاه استفاده كنند، سوال كرديم، پاسخ‌هاي عجيب و غريب ‌تري شنيديم:

“تمام كساني كه بيني گوشتي دارند، انحراف بيني و مشكل تنفسي دارند، مي توانند از اين دستگاه استفاده كنند. همچنين خانم‌هايي كه پس از جراحي بيني، پره‌هاي بيني ‌شان گشاد شده است، مي ‌توانند با اين دستگاه پره‌هاي بيني ‌شان را جمع كنند.”

انحراف بيني نقصي است كه در اثر انحراف تيغه مياني بيني به يك سمت به وجود مي‌ آيد و موجب مشكلات تنفسي مي ‌شود. اصلاح اين انحراف هم فقط با عمل جراحي تيغه بيني ميسر است و جالب است بدانيد فروشندگان اين دستگاه ادعا مي ‌كنند اين دستگاه 80 درصد انحراف بيني را از بين مي‌ برد. وقتي مي ‌پرسيم چه‌طور؟ مي‌ شنويم: “با تنظيم پدهاي آن به صورت محكم روي بيني، بيني تا 80 درصد به سمتي كه مي‌ خواهيد منحرف مي‌ شود.”

فروشندگان اين دستگاه ادعا مي ‌كنند كه اين دستگاه در اختراعات جهاني به ‌عنوان اولين دستگاه كوچك ‌كننده بيني به ثبت رسيده است و مجوز بهداشتي نيز دارد.

اما اگر شما بخواهيد اين دستگاه را تهيه كنيد، نمي ‌توانيد به محل شركت مراجعه كنيد. اين دستگاه فقط از طريق پيك براي شما ارسال ‌مي شود و هزينه آن دريافت مي ‌گردد!

مصاحبه كننده: دكتر گلرخ ثريا

خير. اين دستگاه‌ ها شايد با ايجاد لرزش‌ ها و ماساژهاي مخصوصي، موجب كاهش چربي بيني شوند، ولي همه اين ها موقتي و زود گذرند. در مورد آب كردن گوشت اضافي بيني، چنين ادعايي كاملا نادرست است. اين ادعاها پايه و اساس علمي ندارند و بيشتر فريب تبليغاتي هستند تا واقعيت. خير. تنها موردي كه براي كاهش حجم بيني وجود دارد همان موردي است كه عرض كردم. اگر كسي مدتي پس از جراحي بيني هنوز بيني ‌اش تورم دارد مي‌ تواند زير نظر پزشك داروهاي كورتوني را مصرف كند تا بيني‌اش اندكي جمع شود، ولي اين كه ابتدا به ساكن، بيني بزرگي داشته باشد و بخواهد با اين دستگاه، بيني ‌اش را اصلاح كند، آرزويي محال و روشي نادرست است. خير. برطرف كردن مشكلات تنفسي در اثر انحراف تيغه بيني، با جراحي اين تيغه به وسيله متخصصان گوش و حلق و بيني ميسر است و با دستگاه‌ هاي ماساژ دهنده قابل برطرف شدن نيست. در كودكان در حال رشد ممكن است بيني را تحت فشار قرار داد كه در حين رشد، جهت آن تغيير كند، ولي در بزرگسالان كه رشد سر و صورت آن ها به پايان رسيده است به‌ هيچ ‌وجه نمي ‌توان با چنين روش‌هايي، اندازه بيني و جهت آن را تغيير داد. خير. به هيچ‌وجه. اين فقط يك حقه و فريب تبليغاتي است و هيچ پايه و اساس علمي ندارد. وقتي رشد صورت و بيني يك فرد به پايان مي ‌رسد و فرد به دوران بزرگسالي وارد مي‌ شود، با چنين روش‌ هايي نمي‌ توان اندازه بيني را كوچك كرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *