سه شنبه , 18 مرداد 1401

درباره تاج زیتون

درباره تاج زیتون
درباره تاج زیتون
اگر به بازی های المپیک اخیر در آتن دقت کرده باشید حتما” متوجه شدید که پس از قهرمانی بر سر قهرمان تاجی از برگ زیتون قرار می دهند. این رسم سابقه دیرینه دارد که در اینجا بطور مختصر به شرح آن می پردازیم.

ورزش در یونان باستان سابقه زیادی دارد. در المپیای یونان بازی های المپیک از دیر باز برگزار می شد و شرکت در مسابقات ورزشی بگونه ای جزئی از مراسم مذهبی بشمار می آمد. این مسابقات معمولا” با قربانی کردن برای زئوس (Zeus) ، خدای خدایان آغاز می شد و از آنجایی که این مسابقات صورت مذهبی داشت هر ورزشکاری که در آنها به طریقی تقلب می کرد بسیار مواخده می شد و دیگر حق شرکت در مسابقات را نداشت.

مشت زنی، وزنه برداری، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه، کشتی، پرش و دو از جمله ابتدایی ترین ورزشها در یونان باستان بودند. از جمله دیگر مسابقاتی که امروزه هم در گوشه کنار جهان شاهد آن هستیم مسابقات ارابه رانی بوده که در نوع خود جزو خطرناکترین مسابقات برگزار شده در یونان بوده است. بنظر می رسد که قدیمی ترین ورزشی که در یونان ثبت شده است دویدن باشد که از حدود 800 سال قبل از میلاد برگزار می شده است و قدمت کشتی و بوکس به حدود 700 سال پیش از میلاد.

پس از آنکه شخصی در یکی از مسابقات برنده می شد تاجی از برگ بو یا زیتون بر سر او قرار می دادند، آنها به این تاج Athlon می گفتند. سپس او با صدای بلند نام و محل زندگی خود را فریاد می کشید تا دیگران اورا شناسایی کنند. جالب است بدانید که این مسابقات در شبهایی از تابستان که ماه کامل بود انجام می گرفت و پس از اتمام مسابقات که 3 تا 5 روز به درازا می کشید، ورزشکاران به همراه داوران همگی با شاخه هایی از برگ زیتون به معبد زئوس می رفتند و پایان مراسم را جشن می گرفتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *