سه شنبه , 18 مرداد 1401

درآمد ماهیانه اقشار مختلف جامعه

به گفته ع- ش یکی از تهیه کنندگان سینما در حال حاضر یک بازیگر زن ۷ تا ۸ فیلم را برای یک سال در کارنامه خود دارد که مجموع رقم قرارداد های آن حدود ۲۵۰ میلیون تومان را شامل می شود و البته یک بازیگر پیشکسوت هم در سال جاری و از سر نیاز تنها با رقم ۸۰۰ هزار تومان حاضر شده در یک فیلم بازی کند.
فردا: متوسط درامد ماهیانه هر ایرانی بنابر اعلام بانک مرکزی ۷۳۰هزار تومان تومان در ماه است.معلمانی در این سطح بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند.گرانترین بازیکنان لیگ بیش ۷۵ میلیون تومان به صورت متوسط در هر ماه درآمد دارد.
میزان متوسط درامد ماهیانه هر ایرانی بنابر اعلام بانک مرکزی ۷۳۰هزار تومان تومان در ماه است که بر اساس همین آمار متوسط هزینه های ماهیانه هر خانواده ایرانی نیز حدود یک میلیون تومان در ماه اعلام شده است که مقایسه این دوعدد از کسری بودجه بیش از ۳۰۰ هزارتومانی هر خانواده ایرانی حکایت دارد.
با این حساب اگر از موضوع درآمد متوسط هر ایرانی بگذریم و نگاهی اجمالی به مشاغل مختلف جامعه در سطوح مختلف داشته باشیم ، اختلاف طبقاتی و فاصله درآمدی اقشار مختلف مردم بیش از پیش نمایان می شود و این در حالی است که فاصله درآمدی بین افراد هم شغل و حتی دارای تحصیلات برابر نیز در مواردی بسیار قابل توجه و چشم گیر است.
معلم ؛ ۶۴۵ هزار تا ۲۰ میلیون تومان در ماه
درآمد متوسط هر معلم ایرانی در ماه به صورت رسمی ۶۴۵ هزار تومان اعلام شده است ولی با این همه برخی معلمان جوان بدون قرارداد و به صورت حق التدریس و ساعتی درآمدی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در ماه را دارا هستند.
در این میان دبیران ممتاز , مشهور , مولف و نویسنده کتابهای کنکور و شاغل در موسسات خصوصی درآمد ماهیانه بین ۳ تا ۲۰ میلیون در ماه را به صورت متوسط ماهیانه کسب می کنند.
م – شیرازی ، مدیر یک دبیرستان غیر انتفاعی مشهور در منطقه ۳ تهران می گوید یک دبیر مشهور برای دروس اصلی رشته های ریاضی فیزیک ، تجربی و انسانی برای هر ساعت تدریس حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان را به صورت میانگین دریافت می کنند که این مبلغ در ایام کنکور و امتحانات بیشتر نیز می شود .
با این حساب محاسبه رقم متوسط دریافتی معلمانی در این سطح بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه برآورد می شود که البته تعداد اینگونه دبیران شاید کمتر از ۱ درصد کل معلمان کشور را شامل شود.
بازیکن فوتبال لیگ برتری ۳۳ تا ۷۰ میلیون در ماه
سقف قرارداد بازیکنان لیگ برتر ۴۰۰ میلیون تومان است که بدون احتساب حقوق ماهیانه رقمی بیش از ۳۳ میلیون در ماه را نشان می دهد , البته برخی بازیکنان جوان تیم های شهرستانی قرارداد هایی حدود ۱۰۰ میلیون تومان و شاید کمتر نیز منعقد کرده اند .
بررسی ها و اخبار غیر رسمی نشان می دهد گرانترین بازیکنان لیگ با رقم قرارداد سالیانه ۸۰۰ میلیون تومانی و حقوق ماهیانه ۳تا ۴ میلیونی در ماه ، حدود ۷۵ میلیون تومان به صورت متوسط در هر ماه درآمد دارد که البته در موضوع درآمد بازیکنان فوتبال , حق باشگاه ها , دلال ها و برخی مربیان و مدیران و … را هم باید در نظر گرفت.
نمایندگان مجلس ۱ میلیون تومان در ماه ، البته …
علی لاریجانی رئیس مجلس ، در اظهار نظری رسمی گفته است حقوق نمایندگان مجلس کمتر از ۱ میلیون تومان در ماه است که البته در کنار این موضوع پرداخت حق مسکن ، هزینه سرکشی به حوزه های انتخابی و … را هم باید در نظر گرفت که در نهایت نمی توان به صورت شفاف گفت یک نماینده مجلس تنها بابت سمت نمایندگی خود در مجلس و فارغ از مشاغل و فعالیت های خارج از این مسئولیت چه میزان درآمد ماهیانه دارد.
بازیگر سینما و تلویزیون ۳ تا۲۰ میلیون تومان در ماه
بازیگران سینما و تلویزیون غالبا به صورت پروژه ای قرارداد هایی را با تهیه کنندگان منعقد می کنند که بر حسب اعتبار و شهرت بازیگر , مدت زمان پروژه و … متفاوت است. دستمزد یک بازیگر زن سوپر استار و پر کار تا ۱۰۰ میلیون تومان برای یک فیلم هم می رسد ولی اغلب بازگران زن مطرح سینما رقمی حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان را برای هر فیلم دریافت می کنند.
در این دستمزد بازیگران هم سطح مرد به طور معمول ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازیگران زن بیشتر است و در مواردی به ۲۰۰ میلیون تومان برای یک فیلم نیز می رسد که در مجموع می توان درآمد ۳ تا ۱۵ میلیون تومانی ماهانه را برای بازیگران مطرح سینما با یک فیلم در سال در نظر گرفت که البته با دیگر بازیگران کم کار و کمتر مورد توجه تفاوت زیادی دارد.
به گفته ع- ش یکی از تهیه کنندگان سینما در حال حاضر یک بازیگر زن ۷ تا ۸ فیلم را برای یک سال در کارنامه خود دارد که مجموع رقم قرارداد های آن حدود ۲۵۰ میلیون تومان را شامل می شود و البته یک بازیگر پیشکسوت هم در سال جاری و از سر نیاز تنها با رقم ۸۰۰ هزار تومان حاضر شده در یک فیلم بازی کند.
خبرنگاران و روزنامه نگاران ؛ ۳۵۰ هزار تا ۱ میلیون تومان در ماه
یک خبرنگار متوسط در یک خبرگزاری یا روزنامه رقمی حدود ۳۵۰ الی ۵۰۰ هزار تومان برای هر ماه حقوق دریافت می کند که این رقم برای دبیران سرویس ها حدود ۶۰۰ تا ۷۵۰هزار تومان در ماه است و دبیر تحریریه , سردبیر و سمت های مشابه غالبا حدود ۱ میلیون تومان یا بیشتر حقوق ماهانه دریافت می کنند. البته در این بین نامرتب بودن زمان پرداخت حقوق , فقدان امنیت شغلی ، کمبود فرصت و کلا شرایط نامطمئن کاری را نیز در نظر گرفت .
در این بین همچنین هدیه ها گاه و بی گاه برخی سازمان ها , هزینه مطالب و اخبار سفارشی و مسائلی از این دست را نیز نمی توان نادیده گرفت که البته عمومیت ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *