چهارشنبه , 8 تیر 1401

جهان در انتظار بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن+تصاویر

showimage.aspx?id=28307&t=y&w=200&h=300&type=1

یكی از باستان‌شناسان این پروژه گفت: من حدود 14 سال است كه در مصر به‌دنبال كشف مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی هستم و در این مدت، هیچ‌گاه به اندازه‌ی حالا…


با قوت گرفتن احتمال كشف مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی، جهان خود را برای بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن آماده می‌كند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از فرانس‌پرس، باستان‌شناسان در محوطه‌ای تاریخی در منطقه‌ی ابوسیر (Abusir) در نزدیكی مرز لیبی در شمال مصر، موفق به كشف یك صخره‌ی سنگی شدند كه براساس متون تاریخی می‌تواند مقبره‌ی كلئوپاترا و معشوق رومی‌اش، مارك آنتونی باشد كه حدود دوهزار سال پیش با سم مار خودكشی كرد.
به گفته‌ی سخنگوی گروه كاوش كه سرپرستی آن برعهده‌ی زاهی هواس است، تا به‌حال آثار زیادی از جمله تصاویری از چند الهه‌ی تمدن مصر باستان در این تپه سنگی كشف شده‌اند كه احتمال وجود مقبره‌ی كلئوپاترا را در این مكان به‌شدت تقویت می‌كند.
تا به‌حال در محوطه‌ی تاریخی كه تپه‌ی سنگی هرم‌شكل در مركز آن قرار دارد، مجسمه‌هایی از سر یك مرد، چند ماسك و صدها سكه كشف شده‌اند كه می‌توانند نشانه‌های از دفن مارك آنتونی در این مكان باشند.
طبق متون تاریخی، مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی در منطقه‌ی اسكندریه و مشرف به دریای مدیترانه است و گنجینه‌های ارزشمندی دارد.
هواس در گفت‌وگو با فرانس‌پرس اعلام كرد كه به احتمال زیاد، تپه‌ی سنگی كشف‌شده، مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی است و این كشف می‌تواند مهم‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن اخیر لقب گیرد.
كاتلین مارتینز (katleen martinez) ـ یكی از باستان‌شناسان این پروژه ـ نیز گفت: من حدود 14 سال است كه در مصر به‌دنبال كشف مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی هستم و در این مدت، هیچ‌گاه به اندازه‌ی حالا نسبت به كشف این مقبره‌ی ارزشمند خوش‌بین نبوده‌ام.
هواس نیز كشف مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی را بزرگ‌ترین كشف تاریخی كشور مصر پس از كشف مقبره‌ی توتانخامون در سال 1922 میلادی می‌داند.
تاكنون باستان‌شناسان با استفاده از دستگاه‌های فوق مدرن لیزری، دو اتاق و یك راهرو را در این تپه‌ی سنگی كشف كرده‌اند.
هواس بر این باور است كه با كشف مقبره‌ی كلئوپاترا و مارك آنتونی به بسیاری از پرسش‌ها درباره‌ی اهرام ثلاثه و قدمت مجسمه‌ی ابوالهول كه برخی آن را یك شاهكار معماری 10هزار ساله می‌دانند، پاسخ داده خواهد شد.
هرچند تلاش‌ها برای كشف مقبره‌ی كلئوپاترا از زمان تصرف مصر توسط ناپلئون بناپارت و حدود یك قرن پیش آغاز شده‌اند، اما تلاش‌های جدید برای كشف این مقبره از مدتی پیش، با ایجاد سه گروه 40 نفره از باستان‌شناسان حرفه‌یی با جدید‌ترین تجهیزات آغاز شدند و پیش‌بینی می‌شود، در روزهای آینده خبرهای بسیار مهمی در این زمینه به گوش جهانیان برسند.
زندگی ملكه‌ی مصری ـ كلئوپاترا ـ و معشوق او ـ مارك آنتونی ـ حدود دوهزار سال پیش، در طی قرن‌ها الهام‌بخش شاعران و نویسندگان فراوانی بوده است. در سال 1963 میلادی نیز فیلمی از زندگی او با بازی الیزابت تایلور در نقش كلئوپاترا بر پرده‌ی سینماها رفت.
جهان در انتظار بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن+تصاویر
جهان در انتظار بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن+تصاویر
جهان در انتظار بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن+تصاویر
جهان در انتظار بزرگ‌ترین كشف باستان‌شناسی قرن+تصاویر

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *