جمعه , 21 مرداد 1401

بیوگرافی لیلا زارع

لیلا زارع بازی در آثاری چون فیلم سینمایی “ما همه خوبیم”، “خواب لیلا” و “پستچی سه بار در نمیزند” را در کارنامه دارد.
او هم اکنون در سریال ارمغان تاریکی بازی می کند. او مي گويد:من چندین بار برای نقشهای مختلفی انتخاب شدم و حتی قرارداد هم بستم ولی این اتفاق برایم نیفتاد كه آنها را بازی كنم. قبل از اینكه به سمت بازیگری بیایم خیلی نسبت به آن علاقه مند نبودم ولی با همان اولین كاری كه بازی كردم در حین بازی به بازیگری علاقه مند شدم و بعدها كه با تجربه تر شدم و نسبت به آن علاقه مندتر. رشته اصلی ام هم مدیریت بازرگانی بود ولی در ایران دیزاین خواندم. نقاشی و عكاسی هم انجام میدهم و عكاسی را بیشتر دنبال میكنم. به نظرم در این دنیا همه چیز به هم ربط پیدا میكند و رشته تحصیلی من هم بیربط به بازیگری نبود.
*فیلم ها:
ستچي سه بار در نمي زند (حسن فتحي، 1387)
سوپراستار (تهمينه ميلاني، 1387)
خواب لیلا (مهرداد میرفلاح، 1385)
خانه روشن (وحید موساییان، 1384)
*مجموعه آثار:
– ما همه خوبیم (بیژن میرباقری، 1383)
– خانه روشن (وحید موساییان، 1385)
– خواب لیلا (مهرداد میرفلاح، 1385)
– سوپراستار (تهمینه میلانی، 1387)
– پستچی سه بار در نمی زند (حسن فتحی، 1387)
*جوایز و افتخارات:
– برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از بیست و سومین جشنواره فیلم فجر برای فیلم “ما همه خوبیم” – 1383
– کاندیدای تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از نهمین جشن خانه سینما برای فیلم “ما همه خوبیم” – 1384
******
گفتگو با لیلا زارع به بهانه پخش سریال «ارمغان تاریكی»
*قبل از بازی در «ارمغان تاریكی» پیشنهاد بازی در سریالی را هم داشتید؟
بله پیشنهاد كه زیاد داشتم اما مشكل این بود كه یا زمانم با بازی درآن سریالها هماهنگ نمیشد یا برنامه سفری بود و با كارهای دیگر تداخل داشت. هیچ وقت این زمان را نداشتم كه برای یك سریال بگذارم اما این فرصت برای «ارمغان تاریكی» پیش آمد.
*فیلم «پستچی سه بار در نمیزند» آخرین حضور پررنگ شما در سینما بود و بعدها كمتر در سینما ظاهر شدید. چه شد كه مسیرتان را از سینما به سمت تلویزیون تغییر دادید و در چند تله فیلم هم بازی كردید؟
من بعد از سینما وارد تلویزیون نشدم و بین فیلمهای سینماییام كارهای 90 دقیقه ای هم انجام دادم. تفاوتی بین سینما و تلویزیون قائل نمیشوم. اگر كار تلویزیونی باشد كه فیلمنامه خوبی داشته باشد و مرا به خود جذب كند تا با آن ارتباط برقرار كنم و از كارگردان و گروه حرفه ای برخوردار باشد، مسلما آن را قبول میكنم.
*شخصیت سارا چه شاخصه ای داشت كه توانست شما را به خود جذب كند؟
من اگر بخواهم به این سوال جواب بدهم انگار كه تمام داستان را لو دادم و نمیخواهم كه این اتفاق بیفتد. وقتی سریال را تا آخر دنبال كنید متوجه میشوید كه چرا این نقش را بازی كردم. چون در واقع سریال پر چالشی است. ولی خودم به خاطر اینكه سارا شخصیتش جای كار بیشتری را داشت به آن علاقهمند شدم و البته داستان سریال هم خیلی زیبا بود.
*همكاری با جلیل سامان چگونه شكل گرفت. ایشان كه خودشان تجربهای در سریال سازی نداشتند چطور به او اعتماد كردید؟
خود من هم تجربه بازی در سریال را نداشتم. به هر حال با صحبتها و مشورتهایی كه با كارگردان شكل گرفت دیدگاههای یكدیگر را شناختیم و از نقطه نظرات هم اطلاع پیدا كردیم. چون با این مشورتها بود كه میتوانستیم تصمیم بگیریم با یكدیگر همكاری داشته باشیم یا نداشته باشیم. این گفت وگوها خیلی به من كمك كرد تا به آقای سامان اعتماد كنم و متقابلا ایشان هم به من اعتماد كردند كه در نتیجه این همكاری شكل گرفت.
*خودتان ترجیح میدهید كه با چه نوع كارگردانانی همكاری كنید كه دیدگاهشان نزدیك به دیدگاه شما باشد؟
هیچ زمانی ما طراحی نمیكنیم كه چه اتفاقی برایمان میافتد و باید فلان نقش را بازی كنیم یا با فلان كارگردان همكاری كنیم. آدم با هر كارگردانی كه كار میكند یكسری تجربه به دست میآورد.
هر چقدر هم نقشهای متفاوت تری را یك بازیگر بازی كند و هر چقدر نقشهایی كه كار میكند دورتر از هم باشند حداقل برای خود بازیگر این مزیت را دارد كه میتواند ابعاد بیشتری از وجود و تواناییهایش را بشناسد و در معرض نمایش قرار دهد.
*چطور به عرصه بازیگری وارد شدید؟ رشته اصلیتان كه مربوط به بازیگری نبود!
من چندین بار برای نقشهای مختلفی انتخاب شدم و حتی قرارداد هم بستم ولی این اتفاق برایم نیفتاد كه آنها را بازی كنم. قبل از اینكه به سمت بازیگری بیایم خیلی نسبت به آن علاقه مند نبودم ولی با همان اولین كاری كه بازی كردم در حین بازی به بازیگری علاقه مند شدم و بعدها كه با تجربه تر شدم و نسبت به آن علاقه مندتر. رشته اصلی ام هم مدیریت بازرگانی بود ولی در ایران دیزاین خواندم. نقاشی و عكاسی هم انجام میدهم و عكاسی را بیشتر دنبال میكنم. به نظرم در این دنیا همه چیز به هم ربط پیدا میكند و رشته تحصیلی من هم بیربط به بازیگری نبود.
*بازیهایی كه تابه حال از شما دیدم به نوعی نقشهای آرام و بی سر و صدایی بوده كه توانایی زیر پوستی بازی كردنشان را هم داشتید. میخواستید همیشه در قالب این گونه نقشها ظاهر شوید؟
همه نقشهایم هم آرام نبوده و نقشهای متفاوتی هم تجربه كردم. به نظرم امكان دارد كه در كل نقشهایی كه یك بازیگر آنها را ایفا میكند، ویژگیهای آن نقش در وجود خود آدم هم باشد. شاید یك مقداریاش مربوط به شخصیت خود بازیگر هم باشد ولی وقتی نقشی را بازی میكنی بیشتر آن ویژگی نمایان میشود. من نقشهای متفاوتی بازی كردم و در نقش زنان عصبی هم ظاهر شدم.
*پس نقش منفی هم اگر پیشنهاد بشود بازی میكنید؟
بله. اگر جذابیتهای ممكن را كه تا حدودی به ذهن من هم نزدیك باشد و جای كار بیشتری داشته باشد آن را بازی میكنم.
*برای نزدیك شدن به شخصیت سارا كه دختری قدیمی و سنتی است از چه منابعی كمك گرفتید؟
مشورت با خانواده، دوستان و كارگردان كمك زیادی به من كرد. در واقع از آنها حالاتی كه یك دختر در آن زمان از خود نشان میداد و در كل رفتارهایی كه انجام میداد را میپرسیدم. پرس و جو میكردم و میگشتم تا بدانم در آن دوره چه چیزی به این شخصیت از همه بیشتر نزدیكتر بوده. به رفتارهای این گونه دخترها در فیلمهای قدیمی توجه میكردم و فیلمهای خانوادگی قدیمی بیشتر میدیدم. یعنی اینقدر با آنها ارتباط برقرار كردم كه مثلا راجع به خیلی از ریزه كاریهایی كه در صحنه اتفاق میافتاد و اگر اصلا شباهتی به آن دوران نداشت من اظهار نظر میكردم و میگفتم كه مثلا در قدیم چنین مسائلی نبوده. اینقدر راجع به آن دوره اطلاع پیدا كردم كه دوست داشتم دقیقا در سریال بگویم كه چه شكلی بود.
*شخصیت سارا از ابتدا در فیلمنامه به این صورت نوشته شده بود كه راهی برای هدایت شخصیت اصلی داستان باشد؟ در طول كار هم این نقش برخلاف فیلمنامه اصلی تغییراتی هم پیدا كرد؟
ما خیلی به فیلمنامه متعهد بودیم. البته یك جاهایی خود كارگردان فیلمنامه را تغییر میدادند و فكر میكنم بیشتر این تغییرات در بازنویسی شكل میگرفت. حالا امكان داشت یك چیزهایی در حد ریزه كاریهای دیالوگی و میزانسن باشد كه در صحنه اتفاق میافتاد. ولی تغییرات خیلی زیاد نبود و همانطور كه گفتم همه به فیلمنامه متكی بودیم. خود من هم به آن معنی كه چیزی را بداهه كنم یا كم كنم، نداشتم چون خط شخصیت همانطور كه در فیلمنامه وجود داشت دنبال میشد. بالاخره اگر بازیگر دیگری این نقش را بازی میكرد تغییر پیدا میكرد. طبیعتا برخی از نقاط شخصیت سارا را من با توجه به ذهن و تواناییهای خودم ساختم و به آن شكل در آوردم.
*فیلمنامه هم كامل به دست شما میرسید؟
فیلمنامه قبل از شروع كار به دست ما رسید و سعی كردیم دورخوانی كاملی را هم انجام دهیم. تا انتهای داستان را هم میدانستیم و بعد كار را شروع كردیم.
*برای انتخاب یك نقش به چه چیزهایی سعی میكنید كه بیشتر توجه كنید؟
كارگردان، فیلمنامه، نقشی كه هر كدامشان خوب باشند.
*قصد دارید كه همیشه در فیلمها و سریالهای خاصتری بازی كنید و به نوعی به سراغ كارهای گیشه و مخاطب پسند هم میروید؟
امیدوارم كه اینطوری باشد. ولی اگر شخصیت جالبی باشد كه كارگردان آن كار كارگردان خوبی باشد و فیلمنامه هم نظرم را جلب كند، امكان دارد كه كاری فانتزی را هم بازی كنم. مهم این است كه كار در همان ژانری هم كه قرار دارد با قرینه و چارچوب درستی پیش برود.
*تجربه بازی در سریال تا الان برایتان رضایت بخش بوده؟
من متاسفانه موفق نشدم همه قسمتهای «ارمغان تاریكی» را ببینم. به خاطر اینكه الان درگیر بازی هستم و بیشتر سر صحنه ام. خیلی از قسمتها را موفق نمیشوم كه ببینم ولی همه قسمتها را ضبط میكنم كه سر فرصت بنشینم و نگاه كنم. علاوه بر آن فكر میكنم كه بازی در هر كاری به هر حال تجربه است و این نكته غیرقابل انكار است.
*بازی در سینما و تلویزیون را چقدر با یكدیگر متفاوت میبینید؟
سینما و تلویزیون مدیومشان كاملا با هم فرق میكند و خیلی با یكدیگر تفاوت دارند. یعنی نمیخواهم بگویم كه سینما بهتر از تلویزیون است یا تلویزیون بهتر از سینما. هر كدام جنس بازی خودشان را اقتضا میكنند و صد درصد با هم متفاوتند.
*در حال حاضر سرگرم بازی در چه كارهایی هستید؟
الان در سریال «سرزمین كهن» آقای كمال تبریزی و كار دیگری دارم بازی میكنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *