سه شنبه , 18 مرداد 1401

بررسی بیماری صافی کف پا و راههای درمان

بیماری صافی کف پا مشکلی است که در ان قوس کف پای بیمار به اندازه طبیعی نیست. .در اینجا ابتدا نحوه تشخیص کف پای صاف توضیح داده می شود. پس از آن علائم و نشانه ها و همچنین بهترین روش های درمانی بدون جراحی این مشکل اعم از کفش و کفی طبی، پد محافظ و همچنین دارو های ضروری… توضیح داده می شود. در انتها در مورد روش درمان جراحی که باید به عنوان آخرین راه حل مورد نظر قرار گیرد شرح داده می شود.برای تهیه و خرید کفش های طبی سفارشی صافی کف ژا می توانید با کلینیک ارتوپدی فنی آریاپایا تماس بگیرید.

در کودکان

کف پای صاف در نوزادان طبیعی و شایع است. علت صافی کف پا در نوزادان تا اندازه ای به خاطر “چربی های موجود در بدن کودک” است و تا اندازه ای هم به این خاطر است که قوس پا در نوزادان هنوز به طور کامل ایجاد نشده است. قوس کف پای انسان در دوران نوزادی و دوران کودکی به عنوان بخشی از فرایند رشد طبیعی عضلات، تاندون ها، رباط ها و استخوان ها به وجود می آید و در صورتی که به طور کامل شکل نگیرد باعث صافی کف پا با درجه بندی های مختلف می شود.

ورزش دادن پا بخصوص از طریق ژیمیناستیک پا و پا برهنه راه رفتن روی زمین های مختلف می تواند شکل گیری قوس پا در دوران کودکی و همینطور تکامل قوس پا تا سن چهار تا شش سالگی را در بیشتر کودکان تسهیل کند و در پیشگیری از صافی کف پا موثر باشد. قوس تخت یا مسطح در کودکان معمولا هنگامی که کودک به سوی نوجوانی و بزرگسالی پیش می رود به قوس کف پای مناسب و قوس زیاد کف پا تبدیل می شود.

در بزرگسالان

انواع مختلفی از مشکلات پا می توانند به تغییر شکل موسوم به صافی اکتسابی کف پا در بزرگسالان (AAFD) تبدیل شوند؛ بیماری ایی که عوارض آن افتادگی قوس کف پا و بیرون چرخیدن پا می باشد. می توان بدون توجه به علت صافی کف پا، با استفاده از ارتزها، بریس ها، کفی طبی پد به بیشتر افراد کمک کرد. در بیمارانی که ارتزها و بریس ها را امتحان کرده اند بدون اینکه دردشان تسکین یابد، عمل جراحی می تواند راه بسیار موثری برای کمک به بهبود درد و تغییر شکل باشد. بیماری صافی کف پا اگر شدید باشد می تواند منجر به معافیت پزشکی شود.

نشانه ها و علائم

بسته به علت صافی کف پا، ممکن است بیمار یک یا چند مورد از علائم مختلف ذیل را تجربه کند:

 • درد پا خصوصا در ناحیه پاشنه و قوس کف پا
 • مشکل در ایستادن روی پنجه پا
 • ورم پا خصوصا در ناحیه داخلی مچ پا
 • زانو درد
 • کمر درد
 • کشیدگی در ناحیه قوس کف پا
 • وجود درد در امتداد مسیر تاندون تیبیال خلفی که در درون پا و مچ پا واقع شده است. این درد می تواند مربوط به ورم درون مچ پا باشد.
 • درد کف پای صاف، دردی که با فعالیت کردن بدتر می شود. فعالیت های شدید یا سنگینی مانند دویدن می توانند بسیار دشوار باشند. ممکن است برخی بیماران برای راه رفتن یا حتی به مدت زمان طولانی ایستادن مشکل داشته باشند.
 • هنگامی که پا فرو می افتد، ممکن است استخوان پاشنه پا تغییر مکان دهد و باعث شود به استخوان قسمت بیرونی مچ پا (فیبولا) فشار وارد شود. چنین چیزی می تواند باعث ایجاد درد در قسمت بیرونی مچ پا شود. آرتروز پاشنه پا هم همین نوع درد را بوجود می آورد.
 • بیماران دچار آسیب دیدگی یا آرتروز کهنه شده در قسمت وسط پا می توانند دچار برجستگی های استخوانی دردناکی روی قسمت بالا و درون پا باشند. این برجستگی ها پوشیدن کفش را بسیار دشوار می کنند. گاهی خارهای استخوانی به قدری بزرگ هستند که باعث فشرده شدن اعصاب می شوند که این می تواند منجر به بی حسی و گز گز شدن روی پا تا انگشتان پا شود.
 • ممکن است افراد دیابتی تنها متوجه ورم یا برجستگی بزرگی در کف پا شوند. از آنجایی که حواس افراد دچار دیابت تحت تاثیر بیماری آن ها قرار گرفته است، ممکن است این افراد هیچ گونه دردی نداشته باشند. برجستگی بزرگ می تواند باعث مشکلات پوستی و در صورت استفاده نکردن از کفش های مناسب مخصوص دیابت ممکن است باعث بوجود آمدن زخم (جراحتی که خوب نمی شود) شود.

اگر هر کدام از علائم بالا را در خود مشاهده کردید برای تشخیص صافی کف پا و درمان قطعی آن به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

یک راه ساده برای این که بفهمید صفی کف پا دارید یا نه ، این است که روی پای خود بیاستید و داخل پای خود را نگاه کنید و ببینید که صاف است یا نه ، در صورتی که تمامی سطح کف پای شما در هنگام ایستادن با زمین در تماس است شما به صافی کف پا مبتلا هستید . کف پای صاف گاهی موجب مشکلاتی در مچ پا و زانو می شود چرا که این وضعیت موجب ایجاد فشار به مچ به سمت داخل می شود و بروز این حالت موجب کشیده شدن لیگامنت های پای شما می شود. از آنجایی که بعید است کودکان خردسال و بچه ها خودشان مشکوک به صافی کف پا شوند یا آن را تشخیص دهند، فکر خوبی است که پدر و مادر یا دیگر افراد بزرگسالی که از کودک مراقبت می کنند، خودشان درجه بندی صافی کف پا را مورد بررسی قرار دهند. پدر و مادرها در کنار بررسی چشمی کف پای صاف باید توجه کنند که آیا کودک به صورت عجیب و غریب یا ناشیانه ای شروع به راه رفتن می کند به عنوان مثال به هنگام راه رفتن های طولانی مدت بر روی کناره های خارجی پاها راه می رود یا می لنگد یا از کودک سوال کنند که آیا به هنگام چنین راه رفتن هایی احساس پا درد یا خستگی می کند. کودکانی که از درد عضله ساق پا یا هرگونه درد دیگری در اطراف ناحیه پا شکایت می کنند ممکن است در حال ابتلا یا دچار صافی کف پا باشند. ممکن است این درد یا ناراحتی در مفاصل زانوها هم به وجود آید. بنابر یک مطالعه کنترل شده و تصادفی جدید هیچ مدرکی دال بر تاثیر درمان صافی کف پا در کودکان با استفاده از ارتزهای تجویز شده گران قیمت (کفی های کفش) یا ارتزهای ارزان تری که بدون نسخه به فروش می رسند یافت نشده است.

دلایل و علل

علل زیادی برای بروز کف پای صاف وجود دارد . علت صافی کف پا می تواند ژنتیکی باشد و یا اکتسابی باشد و با گذشت زمان ایجاد شود . اکثر کودکان قوس کف پا ندارند. آسیب رسیدن به پا ، مشکلات تاندون ، آرتروز و اتصال داشتن غیر طبیعی دو استخوان پشت پا به هم می تواند منجر به صافی کف پا شود.

همانگونه که در بالا گفته شد، بسیاری از بیماری ها می توانند باعث ایجاد صافی کف یا rigid پا شوند.

اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی (PTTD)

 • صدمه دیدن تاندون تیبیال خلفی شایع ترین علت تغییر شکل موسوم به صافی اکتسابی کف پا در بزرگسالان (AAFD) است.
 • تاندون تیبیال خلفی یکی از مهم ترین تاندون های پاست. این تاندون از یکی از عضلات ساق پا شروع می شود از درون ساق پا به طرف پایین حرکت می کند و به استخوان هایی در درون پا متصل می شود.
 • کارکرد اصلی این تاندون بالا نگاه داشتن قوس کف پا و تحمل وزن پنجه پا در هنگام راه رفتن است. اگر این تاندون ملتهب یا پاره شود، به مرور منجر به صافی کف پا می شود.
 • احتمال اینکه زنان یا افراد بالای 40 سال به مشکلات تاندون تیبیال خلفی مبتلا شوند بیشتر است. دیگر عوامل خطر عبارتند از چاقی، دیابت و بیماری فشار خون. ابتلا به صافی کف پا در بچه ها خطر پارگی تاندون تیبیال خلفی را افزایش می دهد. به علاوه، ممکن است تاندون تیبیال خلفی افرادی که در ورزش های سنگین مانند بسکتبال، تنیس یا فوتبال شرکت می کنند بر اثر استفاده مکرر پاره شود.

آرتروز

 • آرتریت های التهابی مانند آرتریت روماتوئید می توانند باعث بوجود آمدن صافی کف پای دردناک شوند. این نوع آرتریت ها نه تنها به غضروف مفاصل بلکه همچنین به رباط هایی حمله می کند که وزن پا را تحمل می کنند. آرتریت های التهابی نه تنها باعث درد بلکه باعث تغییر شکل و صاف شدن پا هم می شوند.
 • هم پشت و هم وسط پا می تواند مبتلا به آرتروز شود. آرتروز هر دوی این قسمت ها هم می تواند منجر به افتادگی قوس و صافی کف پا شود.

آسیب دیدگی

 • آسیب دیدن رباط های پا می تواند باعث جدا شدن رباط ها از مفاصل شود. رباط ها استخوان ها را نگاه داشته و مانع از حرکت کردن آن ها می شوند. اگر رباط ها پاره شوند، پا صاف و دردناک خواهد شد. چنین چیزی غالبا در وسط پا بوجود می آید (آسیب لیسفرانک)، ولی می تواند در پشت پا هم بوجود آید.
 • علاوه بر آسیب دیدگی رباط ها، شکستگی و در رفتن استخوان های میانه پا هم می تواند به تغییر شکل و کف پای صاف منجر شود.

فروافتادگی قوس کف پای ناشی از دیابت ( پای شارکوت)

 • افراد دچار دیابت یا مشکلات عصبی ایی که حواس طبیعی پاها را محدود می کنند می توانند دچار صافی کف پا شوند.
 • این نوع فرو افتادن قوس کف پا به طور معمول شدیدتر از نوعی است که در بیماران دارای پاهای با حواس نرمال دیده می شد. چنین چیزی به این خاطر است که بیماران دچار دیابت با فرو افتادن قوس کف پا درد را احساس نمی کنند. علاوه بر رباط هایی که استخوان ها را سر جای خود نگاه نمی دارند، گاهی ممکن است خود استخوان ها (بدون اینکه بیمار هیچ گونه دردی را احساس کند) بشکنند و خرد شوند. چنین چیزی می تواند به تغییر شکل شدید پا که اصلاح آن با جراحی بسیار چالش برانگیز است منجر شود. استفاده از کفش ها و بریس های مخصوص بهترین روش مقابله با این مشکل است.

عوامل خطر

عامل خطر چیزی است که احتمال ابتلا به یک بیماری را افزایش می دهد. به عنوان مثال، احتمال ابتلای افرادی که چاق هستند به دیابت نوع 2 در مقایسه با افراد لاغر بیشتر است. بنابراین، چاقی یکی از عوامل خطر برای دیابت است.

عوامل خطر ذیل با افزایش احتمال ابتلا به صافی کف پا مرتبط هستند:

 • چاقی
 • دیابت
 • پیرتر شدن (پیری)
 • بارداری
 • آرتریت روماتوئید
 • آسیب دیدگی پا یا مچ پا
 • پارگی یا اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی

عوارض

ممکن است افرادی که دچار دیگر مشکلات پا هستند، متوجه شوند که صافی کف پا به آن مشکلات کمک می کند و یا باعث می شود علائم ناشی از آن مشکلات بدتر شوند. نمونه هایی از این مشکلات عبارتند از:

 • تاندنیت/ التهاب تاندون آشیل
 • آرتروز مچ پا (ها)
 • آرتروز پا (پاها)
 • پینه پا
 • انگشت چکشی
 • فاسئیت پلانتار (درد و التهاب رباط های کف پاها)
 • تاندونیت تیبیال خلفی
 • درد قسمت قدام ساق پا

روش های درمان

اگر در حال تجربه درد جزئی ناشی از کف پای صاف هستید، می توانید موارد ذیل را امتحان کنید:

 • استراحت. از انجام فعالیت هایی که صافی کف پا را تشدید می کنند اجتناب کنید. در فعالیت های سبکی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا شرکت کنید تا فعالیت هایی مانند پرش و دو.
 • محافظ قوس کف پا. مد نظر قراردادن و امتحان کردن محافظ های قوس کف پایی که بدون نسخه برای درمان صافی کف پا به فروش می رسند عاقلانه است.
 • داروها. مسکن هایی که بدون نسخه برای درمان صافی کف پا به فروش می رسند می توانند به شما کمک کنند.
 • کاهش وزن. کاهش وزن می تواند میزان فشار وارده به پا را کاهش دهد.

پا برهنه راه رفتن بخصوص بر روی زمین هایی مانند ساحل دریا که در آنجا عضلات به خوبی تمرین داده می شوند برای همه چیز ولی بیشتر از همه برای صافی کف پا یا برای افراد دچار بیماری های خاص مربوط به کف پا مانند التهاب غلاف کف پا/ فاسئیت پلانتار خوب است. شلی رباط ها هم در میان عواملی قرار دارند که به عنوان عوامل مرتبط با صافی کف پا شناخته شده اند.

کفش مناسب و پا برهنه راه رفتن

مطالعه ای پزشکی در هند بر روی تعداد بسیار زیادی کودک به عنوان نمونه که بخشی از آن ها از خردسالی کفش پوشیده اند و بخش دیگر پا برهنه راه رفته اند نشان داده که قوس طولی کف پای پا برهنه ها به عنوان یک گروه عموما شدید تر و بیشتر بوده و اینکه شیوع صافی کف پا در کودکانی که از خردسالی صندل یا دمپایی پوشیده اند کمتر از کودکانی است که کفش های جلو بسته پوشیده اند.

یک مطالعه مقطعی انجام شده بر روی کودکان که بر تاثیر کفش بر شیوع علائم صافی کف پا متمرکز بوده است بیان کرده که پوشیدن کفش در کل زمان اوایل کودکی می تواند برای به وجود آمدن قوس طولی داخلی طبیعی یا افزایش آن زیانبار باشد. آسیب پذیری کودکی که کفش می پوشد در مقابل عارضه صافی کف پا در صورتی افزایش می یابد که آن کودک دچار بیماری شلی رباط ها که با صافی کف پا مرتبط است باشد.

نتایج این مطالعه در رابطه با درمان صافی کف پا نشان می دهد که باید کودکان را تشویق کرد تا روی سطوح مختلف زمین به صورت پابرهنه بازی کنند و اینکه زیان دمپایی و صندل در مقایسه با کفش های جلو بسته کمتر است. در واقع به نظر می رسد که کفش های جلو بسته تا حد زیادی بیشتر از دمپایی و صندل مانع از ایجاد قوس پا می شوند. این نتیجه گیری می تواند ناشی از این عقیده باشد که برای جلوگیری از درآمدن دمپایی و صندل از پای کودک به فعالیت عضلات اصلی قوس کف پا نیاز است که این امر باعث کاهش احتمال ابتلا به کف پای صاف می شود.

بسته به شرایط عمومی سلامت بیمار و شدت صاف بودن کف پا ، ممکن است درمان با جراحی یا درمان بدون جراحی انتخاب شود .

روش های درمانی بدون جراحی برای درمان کف پای صاف به کاهش یا از بین بردن علایم بیماری (از جمله درد) توجه دارند .

1-کفش و کفی طبی مخصوص کف پای صاف

بسته به این که صافی کف از نوع قابل انعطاف باشد یا نه کفش ها و ارتوز های مخصوصی برای این مشکل وجود دارد . کفی های مخصوص در این کفش ها از قوس کف پا محافظت می کند و به تسکین درد ناشی از صافی کف پا کمک بسیاری می کند و بدین صورت علایم ناشی از صافی کف پا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

پوشیدن کفش هایی با کفی نرم و پاشنه ی محکم با ساق که از جنس از جنس استیل یا کربن فایبر باشد، به تنظیم کردن راستای مچ پا و در نتیجه توازن پا کمک می کند.

کفش های مخصوص کف پای صاف در انواع مختلف برای پوشیدن در موقعیت های مختلف در سایز ها و مدل های گوناگون تولید می شوند. مانند کفش های رسمی، کفش های تابستانی و …. بنابرین افرادی که کف پای صاف دارند نیز می توانند در عین حال که کفش مخصوص و مناسب پای خود را پوشیده اند ، برای هر موقعیت و مناسبتی کفش دلخواه خود را بپوشند .
امروزه کفش های مخصوص کف پای صاف برای انواع پوشش های مشتریان مانند پوشش معمولی ، ورزشی، تابستانی و … در مدل های متنوع ساخته می شوند و مشتریان می توانند درحالی که کفش مخصوص پوشیده اند همیشه شیک و خوش پوش باشند . کفی این کفش ها قابل درآوردن است و از این رو عمق داخلی کفش قابل تنظیم است ، علاوه بر این سایز های طولی و عرضی این کفش ها بسیار متنوع است و بنابر این با هر سایز و فرم پایی سازگار است.

زمانی تصور می شد که صاف بودن کف پا _ کمبود یا نبود قوس کف پا _ دلیل کافی برای ممنوع کردن بیمار از دویدن است . خوشبختانه امروزه تحول بزرگی در این زمینه ایجاد شده و کفش های مخصوص دو برای افراد مبتلا به صافی کف پا تولید شده است .

ویژگی کلیدی این کفش ها حفظ ثبات پا است . در صورتی که شما یک دونده با کف پای صاف هستید ، به احتمال زیاد هنگام دویدن مچ پایتان به سمت داخل چرخش دارد. بنابراین باید با پوشیدن کفش های مخصوص حرکت پا و مچ پای خود را کنترل کنید.
در هنگام دویدن به علت چرخش مچ به داخل بیشتر وزن شما روی قسمت داخلی پا است . برای محافظت بیشتر از پای خود باید کفشی بپوشید که با کنترل حرکت مچ پا از آن محافظت کند . بدون این محافظت به احتمال زیاد قوس کف پا دچار کشیدگی می شود و در قسمتی از تاندون کف پا که مستعد است ، آسیب می بیند .

کفش های مخصوص کف پای صاف انواع مختلفی دارند . برخی از این کفش ها دارای کفی و ارتوز های مخصوص برای افرادی هستند که صافی کف پای آن ها از نوع انعطاف پذی است . معمولا کفی این کفش ها در قسمت پاشنه دارای یک لبه است که چرخش مچ پا به سمت داخل را محدود می کند . کفش های مخصوص کف پای صاف به گونه ای ساخته می شوند که در قسمت قوس کف پا خمیده نشوند و هنگام راه رفتن با آن تنها قسمت جلویی کفش خم شود . کفی این کفش ها همچنین در قسمت پاشنه کمی عمق بیشتری دارد .

دکتر شما برای حفاظت بیشتر از فرم چای شما ساخت یک ارتوز سقارشی را تجویز کند . این این ارتوز با استفاده از قالبی که از کف پای شما تهیه شده است ، درست می شود . به طور علمی ثابت شده است که ارتوز ها در مقایسه با کفی های معمولی ( که از داروخانه تهیه می کنید ) ثبات بیشتری به پا می دهند و از پا محافطت می کنند . در ارتوز هایی کهع برای کف پای صاف تهیه می شوند برای متعادل کردن کف پای بیمار اصلاحات خاصی داده می شود . بهترین کفی برای برای کف پای صاف آن هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند . این کفی ها از روی قالب تهیه شده از کف پای بیمار ساخته می شوند و دقیقا در موقعیتی که باید زیر کف پا قرار می گیرند و به بهترین شکل ممکن حرکت مچ پا را کنترل می کنند و درد ناشی از صاف بودن کف پا را کاهش می دهند.

2- پد محافظ

قرار دادن یک پد یا کفی نرم در قسمت هایی از کف پا که استخوان بر آمده است یک روش موثر برای پیشگیری از اصطکاک و تحریک پا توسط کفش است.پد های مخصوص کف پای صاف بریدگی هایی دارند که جهت کاهش فشار ناشی از وزن بدن به پا در نقاط خاصی از پا است .

3- بریس سفارشی برای مچ پا

بریس سفارشی برای مچ پا ، به صورت یک چهارچوب برای کف پا و ساق پا است که با ثابت کردن پا و مچ پا از آن ها محافظت می کند. بریس در مواردی تجویز می شود که صافی کف پا شدید است و علاوه بر کفی کفش نیاز به محافظت بسیار بیشتری از پا می باشد.

4- داروی خوراکی ضد التهاب

داروهای ضد التهاب به طور قابل توجهی برای کاهش درد و التهاب ناشی از صافی کف پا مفیدند.

5- فیزیو تراپی

یک فیزیو تراپ می تواند با استفاده از اشعه های فراصوتی و دیگر تکنیک های فیزیوتراپی به کاهش التهاب پای شما کمک کند . فیزیو تراپ همچنین برای بهبودی درد پایتان تمرینات به خصوصی را به شما آموزش می دهد . در حرکت نگه داشتن مفصل به سالم ماندن ساختار و کارایی آن کمک می کند . قوی کردن پا ها و ماهیچه های ران نیز به جلوگیری از پیشرفت انحراف پا کمک می مند .

6-تزریق کورتیزون
برای کاهش سریع درد ناشی از التهاب از تزریق کورتیزون استفاده می شود . کورتیزون یک داروی ضد التهاب است . تزریق کورتیزون می تواند در تسکین درد های ناشی از صافی کف پا به شدت موثر باشد . اما تزریق این دارو عملا هیچ اصلاحی در وضعیت پا ایجاد نمی کند .

7-تمرین های کششی

در برخی از افراد با کف پای صاف ، تاندون آشیل نیز کوتاه است . در این موارد انجام تمریناتی برای کشش این تاندون بسیار مفید است .

چند توصیه برای کاهش درد

1- کفش های مناسبی بپوشید که به خوبی از پای شما محافظت می کند

2-کفش هایی بپوشید که پنجه آن ها فضای کافی برای انگشتانتان دارد

3-فعالیت های خود را اصلاح کنید

4-وزن خود را پایین بیاورید

5-کفش هایی بپوشید که کفی مناسب و نرم دارند .

8-جراحی

جراحی کف پای صاف به سه روش انجام می شود : جراحی بافت نرم ، برش استخوان ، جوش دادن استخوان.
عواملی چون شدت صافی کف پا ، محدودیت حرکت پا و سن بیمار تعیین کننده روش جراحی هستند . در بیشتر موارد ترکیبی از روش های بالا انجام می شود. در صورتی که صافی کف پا از نوع قابل انعطاف باشد جراحی به گونه ای انجام می شود که با حفظ محدوده حرکتی پا ، قوس کف پا ایجاد شود ، برای انجام این کار معمولا جراحان با بازسازی تاندون کف پا ، که موجب قوس کف پا می شود ، آن را تقویت میکنند تا قوس کف پا ایجاد شود .در مواردگی که افتادگی استخوان پا مشاهده شود عمل جراحی بر روی استخوان پا انجام می شود به نحوی که موقعیت استخوان پاشنه تصحیح شود .

در صورتی که صافی کف پا از نوع قابل انعطاف نباشد ، عمل جراحی با بازسازی ساختا پا از طریق حذف عامل بازدارنده حرکت پا انجام می شود . در این حالت قبل از انجام عمل جراحی کف پا به هیچ وجه منعطف نیست و حرکت ندارد . مهم ترین عمل در این روش از جراحی تنظیم کردن موقعیت استخوان ها می باشد . یک مورد استثنا در این مورد صاف بودن کف پا بر اثر بیماری تارسال است . ( فیوز شدن دو استخوان عقبی پا ) در این حالت با جدا کردن استخوان های پشت پا که به هم جوش خورده اند قوس کف پا به حالت عادی در می آید .

عوارض جراحی

هر عمل جراحی عوارض و خطراتی به همراه دارد و جراحی کف پای صاف نیز مستثنا نیست . خطرات مرتبط با بیهوشی قطعا وجود دارند و در حین عمل نیز ممکن است عوارضی پدید بیاید اما این موارد لزوما اشتباه شما یا اشتباه پزشک نیستند . به هر حال شما باید از خطرات و عوارض جراحی آگاه باشید .
برخی از عوارض جراحی کف پای صاف عبارتند از : عفونت ، درد موقتی یا دائمی ، ورم ، وجود لخته های خون یا خون مردگی ، بهبودی ضعیف زخم ، بازسازی ضعیف استخوان ، عدم ترمیم زخم عمل جراحی ، آسیب به اعصاب پا ، انحراف شست پا ، به جا ماندن اثر زخم ، کوتاه شدن پنجه پا ، بازگشت صافی کف پا و نیاز به عمل جراحی مجدد.

تمرینات و حرکات اصلاحی برای کف پای صاف

 1. گرفتن حوله با پنجه پا
 2. این تمرین به کشش تاندون های کف پا کمک می کند و بدین صورت درد ناشی از صافی کف پا را تسکین می دهد . یک حوله پارچه ای را روی زمین بگذارید و حوله را کاملا روی زمین پهن کنید تا صاف باشد . با پایی که میخواهید تمرین دهید روی حوله بیاستید و سعی کنید با استفاده از پنجه و کمک گرفتن از کف پای خود حوله را با انگشتانتان بگیرید و به سمت بالا بکشید و زیر پایتان مچاله کنید . سپس سعی کنید با استفاده از پنجه پا دوباره حوله را صاف کنید . این تمرین را برای هر پا پنج بار تکرار کنید .
 3. ایستادن روی یک پا
 4. این تمرین به بهبود درد پای شما کمک بسیاری می کند اما نیاز به تعادل زیادی دارد .
 5. روی یک پا بیاستید و در صورت نیاز برای حفظ تعادل خود دستانتان را باز کنید . حالا سعی کنید قسمت قوس کف پایتان را که روی زمین است به سمت بالا و پایین حرکت دهید . این کار را باید با انقباض و سپس رها کردن عضلات پایتان انجام دهید. برای هر پا این تمرین را 10 بار تکرار کنید .
 6. غلتاندن بطری زیر پا
 7. غلتاندن بطری زیر پا به کشش تاندون های ناحیه قوس کف پا کمک می کند .
 8. یک بطری بردارید و آن را روی زمین قرار داده و در حالت ایستاده کف پای خود را روی آن بگذارید. بطری را از پاشنه تا پنجه زیر پایتان بغلتانید . این تمرین را چند دقیقه برای هر کدام از پا ها انجام دهید .
 9. بالا آوردن و کشش پنجه
 10. روی زمین بشینید و یک زانوی خود را خم کنید در حالی که کف پایتان روی زمین باشد . پنجه پای خود را بالا بگیرید حالا با دست خود پنجه پا را به سمت بالا ( به سمت زانو ) بکشید . در حین انجام این کار قسمت میانی پا کمی بالا می آید اما پاشنه پا باید روی زمین باشد . 10 ثانیه پای خود را در این حالت نگه دارید. سپس برای پای دیگر تمرین را انجام دهید . همچنین می توانید این تمرین را برای هر دو پا همزمان انجام دهید .

استفاده از کفش و کفی طبی سفارشی از بهترین روش های درمان مشکلات کف پای صاف است. توصیه های آمده در مقاله باید جدی گرفته شوند. روش درمان جراحی صافی مف پا باید با احتیاط و نظر متخصص انتخاب شود. تمرینات اصلاحی صافی کف پا راه حل خوبی برای بهبود کف پای صاف معرفی شدند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *