جمعه , 30 اردیبهشت 1401

از دود دوري کنيد

از دود دوري کنيد

پژوهشگران دانشگاه کنتاکى در لگزينگتون امريکا اعلام کردند تاثير سريع پيامدهاى منفى حاصل از استنشاق ذرات دود سيگار ، دود روغنهاى ويژه سرخ کردن مواد غذايى و دود حاصل از سوختن چوب بر عملکرد قلب و عروق ، در فاصله کمتر از ده دقيقه ، دانشمندان را متعجب کرده است.

به گفته دانشمندان شناسايى پيامدهاى منفى استنشاق دود در اين حجم کم نشان مى دهد خطرات بهداشتى ناشى از استعمال سيگار و آلودگى هوا و ديگر ذرات الاينده در محيط اطراف ، تا چه اندازه دست کم گرفته مى شود.

نتايج بررسي ها ثابت کرده است قرار گرفتن در معرض دود به ويژه در مردان ، ضمن تغيير الگوى تنفس ، نوسان فشار خون را در شريان هاى محيطى افزايش مى دهد و کنترل ضربان قلب نيز بيشتر در اختيار سيستم عصبى احساسى قرار مى گيرد. به گفته دانشمندان فعال شدن اين سيستم عصبى به مدت طولانى ، عوارض نامطلوبى به دنبال خواهد داشت.

دانشمندان در اين تحقيقات ، 21 زن و 19 مرد سالم و غيرسيگارى را در قالب آزمايش‌هاى جداگانه ، در معرض حجم اندکى از دود سيگار ، دود چوب يا دود روغن هاى خوراکى قرار دادند و واکنشهاى قلبى و عروقى و تنفسى انان را اندازه گيرى کردند. ميانگين سنى اين افراد تحت مطالعه ، حدود 35 سال اعلام شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *