پنج شنبه , 30 فروردین 1397

7 غذاي چاق كننده در تابستان

7 غذاي چاق كننده در تابستان
تابستان فصل رفتن به مسافرت و مهماني هاي فاميلي است. خيلي از ما در اين فصل در ايام آخر هفته به گردش رفته و ايام تفريح و فراغت خود را در طبيعت مي گذرانيم.
بسياري از كساني كه وزن طبيعي دارند، در فصل تابستان افزايش وزن پيدا مي كنند. علاوه بر اين، افراد چاقي كه رژيم لاغري را براي رسيدن به وزن مطلوب خود اجرا مي كنند، معمولا مسافرت در اين ايام را يكي از دلايل عدم موفقيت خود ذكر مي نمايند.
واقعيت آن است كه اين فصل به تنهايي عامل افزايش وزن و يا عدم موفقيت در رژيم كاهش وزن نمي باشد، اما عدم توجه به تغذيه مناسب در اين ايام و مصرف فراوان يك سري از مواد غذايي پرانرژي و پر چرب، باعث افزايش وزن بي رويه در ما مي گردد.
همچنين فصل تابستان زمان خوبي براي فعاليت هاي بدني به ويژه در هنگام مسافرت مي باشد، ولي در خيلي از موارد اين فعاليت بدني مورد غفلت واقع شده و يا به اندازه مصرف غذاها نيست، كه نتيجه آن چيزي جز چاقي بي رويه و يا شكست در رژيم غذايي نخواهد بود.
در ذيل به يك سري از مواد غذايي كه در اين فصل و در هنگام مسافرت زياد مورد استفاده قرار گرفته و منشا چاقي هستند، اشاره مي شود:
1- كباب
با اين كه روش كباب كردن يكي از بهترين انواع روش طبخ مي باشد و اغلب ما در اين فصل در سفرهاي مان از منقل و غذاي كبابي استفاده مي كنيم، اما بايد دقت كنيم كه گوشت كباب شده داراي چربي زيادي نباشد. يك سيخ كباب كوبيده مي تواند بيش ا ز 400 كالري و بيش از 30 گرم چربي داشته باشد.
علاوه بر اين كه چربي موجود در آن به دليل عدم كنترل اشتها باعث افزايش غذاي دريافتي در شما خواهد شد و خيلي از اوقات ما بيش از يك سيخ كباب كوبيده مي خوريم تا سير شويم. همچنين ميزان نان مصرفي به ويژه نان روغني را كه مقدار قابل توجهي از انرژي را براي چاقي چند روزه شما فراهم مي نمايد، بدان اضافه نماييد.
شايد شما بگوييد چون در تهيه كباب فعاليت كرده ايد و يا بعد از آن ورزش خواهيد كرد، اين حجم انرژي را مي سوزانيد، ولي واقعيت آن است كه ميزان انرژي كه شما در هنگام تهيه غذا و يا فوتبال بعد از آن صرف مي كنيد، معمولا به مراتب كمتر از انرژي دريافتي است! استفاده از جوجه كباب و يا كباب برگ و يا چنجه راهي براي كنترل انرژي فراوان دريافتي است.
2- غذاهاي فست فود مانند سوسيس و كالباس
يك هات داگ متوسط 280 كالري انرژي و بيش از 15 گرم چربي دارد و يا يك ساندويچ كالباس داراي بيش از 300 كالري انرژي است كه به آن سُس مايونز فراوان به همراه يك عدد نان ساندويچي بزرگ را نيز اضافه نماييد. يا يك ساندويچ چيز برگر متوسط داراي 750 كالري انرژي و 45 گرم چربي است.
در اين نوع غذاها مشكل فقط چربي و انرژي موجود در آن نيست، بلكه ميزان بالاي نمك و نيز افزودني ها هم مهم هستند!
3- سالاد با مايونز فراوان
يك كاسه كوچك سالاد سيب زميني و مايونز داراي 180 كالري انرژي و بيش از 12 گرم چربي است. يك كاسه كوچك سالاد ماكاروني نيز بيش از 200 كالري انرژي و 15 گرم چربي دارد.
مخلوط كردن مايونز با ماست كم چرب به همراه ليموترش و يا سركه راهي براي كاهش انرژي اين نوع سالادهاي پر طرفدار است.
اضافه نمودن مرغ بدون چربي و انواع سبزيجات مانند فلفل دلمه اي، كرفس و كاهو به اين سالادها، راه حلي عملي براي كاهش انرژي اين نوع غذاهاست.
4- نوشيدني ها و رفع تشنگي
مصرف فراوان انواع نوشيدني ها اعم از نوشابه هاي گازدار، شربت و آبميوه ها باعث مي شود مقداربالايي از انرژي و قند اضافي را دريافت نماييد. يك قوطي نوشابه بيش از 130 كالري و يا يك ليوان آبميوه بيش از 110 كالري انرژي دارد.
مصرف فراوان اين نوشيدني ها به دليل قند بالاي موجود در آنها و نيز جذب سريع، معمولا باعث دريافت بيشتر انرژي در طي روز مي گردد. علاوه بر آن كه دريافت اين نوع نوشيدني ها در هنگام وعده غذايي، حجم آن وعده غذايي را نيز افزايش مي دهد.
لذا جايگزيني اين نوشيدني ها با آب (آن هم نه در حين غذا خوردن)، يك راه حل براي عدم دريافت غذاي اضافي است.
5- بستني
يك ظرف بستني ساده داراي بيش از 300 كالري انرژي و بيش از 20 گرم چربي است كه در صورت اضافه نمودن شكلات و خامه، اين ميزان بيشتر هم خواهد شد. قطعا علاقه همه ما به اين نوع مواد غذايي در فصل تابستان افزايش مي يابد، لذا مصرف هفته اي يك بار و يا دو هفته يك بار بستني اشكالي ندارد، مشكل آنجاست كه هر روز به بهانه هواي گرم بستني بخوريم!
6- انواع غذاهاي سرخ شده
خيلي از ما توجهي به كالري سيب زميني سرخ كرده در هنگام استفاده از غذاهاي فست فود نداريم و شايد آن را جايگزين ساير ساندويچ ها نماييم. يك بسته سيب زميني سرخ شده به طور متوسط 380 كالري و بيش از 20 گرم چربي دارد. يا يك تكه متوسط لازانيا بيش از 400 كالري و بيش از 35 گرم چربي دارد. دو تكه سينه مرغ بدون پوست كبابي، داراي 170 كالري و 7 گرم چربي است، اما همين ميزان مرغ به صورت سرخ شده، بيش از دو برابر كالري و بيش از 20 گرم چربي دارد.
انواع ديگر غذاهاي سرخ شده مانند انواع پيراشكي، سمبوسه، ناگت مرغ و … را نيز فراموش نكنيد. لذا ترجيحا از غذاهاي سرخ شده، به ويژه آن هايي كه در روغن غوطه ور (Deep Fried) مي شوند، پرهيز نماييد.
7- انواع تنقلات
در ايام فراغت در هنگام تماشاي تلويزيون و يا در هنگام سفر در هنگام رانندگي خيلي از ما انواع تنقلات مانند چيپس، كلوچه، كيك و بيسكويت را بدون توجه مي خوريم. يك بسته چيپس متوسط بيش از 210 كالري انرژي و بيش از 16 گرم چربي دارد. علاوه بر اين كه اين نوع مواد باعث سيري شما نمي شوند، لذا مصرف ميوه جات در اين مواقع جايگزين بهتري مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *