شنبه , 20 خرداد 1402

5 ویژگی امیرالمونین(ع) که مانع از قفل شدن زندگی مردم می‌شود

5 ویژگی امیرالمونین(ع) که مانع از قفل شدن زندگی مردم می‌شود فرهنگ > چهره‌ها – حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی «عدالت محوری، حق محوری، وحدت طلبی، صداقت‌محوری و حرمت‌محوری» را به عنوان ویژگی‌های اصلی امیرالمونین(ع) دانست و گفت: اگر کسی به این ویژگی‌ها عمل کند زندگی اش هیچگاه قفل نمی شود.
به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی با اشاره به ویژگی‌های امیرالمومنین(ع) برای گشایش در جامعه به «صداقت‌محوری» حضرت اشاره کرد و گفت: امیرالمونین(ع) «صدیق اکبر» نام گرفته بود به خاطر صداقتی که حضرت در امور شخصی و حکومتی به خرج می‌داد.
وی با بیان اینکه پیامبر(ص) فرمودند امیرالمومنین(ع) فاروق اعظم و صدیق اکبر است، گفت: یکی از قفل‌های محکمی که گاه بر یک جامعه زده می‌شود، بی صداقتی است و زمانی است که مردم از صداقت به کذب روی بیاورند.
حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی که در برنامه زنده شبکه سوم سیما در شب شهادت حضرت علی(ع) سخن می‌گفت، دیگر ویژگی گره‌گشای امیرالمونین(ع) را «حرمت محوری» و «حریم‌داری» ایشان دانست و گفت: زندگی مردم برای این قفل می‌شود که گاه حریم‌ها را حفظ نمی‌کنند. حضرت علی(ع) با آن جایگاه ویژه، همیشه از پیامبر(ص) فاصله می‌گرفت و هرگز خود را به حضرت نمی‌چسباند، چون حرمت پیامبر(ص) حفظ می‌کرد.
وی توضیح داد: حضرت علی(ع) در مقابل دشمنانی که به ایشان ناسزا می‌گفتند، اصحاب را به خویشتن داری توصیه می‌کردند و می‌گفتند: من دوست ندارم لعن کنید و ناسزا بدهید، چون سب و لعن، جامعه را قفل می‌کند و بر زندگی مردم قفل می زند.
این استاد اخلاق اضافه کرد: حضرت امیر فرمود هرکه عیب کسی را نپوشاند و حرمت کسی را حفظ نکند، این فرد به هیچوجه نمی‌تواند رستگار شود، حضرت می‌فرمود که آبروی بدها را هم نبرید و پرده پوشی کنید و تا می‌توانید حرمت نگه دارید.
وی با اشاره به 5محور اصلی سیره حضرت امیر، «عدالت محوری، حق محوری، وحدت طلبی، صداقت‌محوری، حرمت‌محوری» گفت: اگر کسی مدارا کند و به این ویژگی‌ها عمل کند زندگی اش هیچگاه قفل نمی‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی درباره شب قدر نیز گفت: امشب باید قفل مغز را باز کنیم که قرآن را بر سر می‌گذاریم و با کلیدهایی چون 14 معصوم(ع) شب قدر را دریابیم و از راه مغز و اندیشه، درک می‌کنیم شب قدر را چرا که در طول تاریخ بسیاری از مشکل‌ها از جانب افرادی بوده که دین‌دار بوده‌اند.
وی البته تاکید کرد: رحمت خداوند در این شب‌ها باعث گشایش قفل‌ها می‌شود اما اگر دوباره انسان و جامعه رفتار قبلی خود و خطاهای خود را تکرار کند، باز هم بر زندگی مردم قفل زده می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی در عین حال گفت که در خانه امیرالمونین(ع) هیچگاه به روی کسی بسته نیست و این درگاه، هیچگاه درگاه ناامیدی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.