جمعه , 11 فروردین 1402

5 شخصیت منفى دوست‌داشتنى سینما

5 شخصیت منفى دوست‌داشتنى سینما
شخصیت‌های منفی پرده نقره ای
آنها آدم می کشند!
احتمالا بارها براى شما پیش آمده است كه فیلمى ‌را دیده باشید و بجاى همراهى با قهرمان مثبت فیلم، علاقه به نقش منفى داستان پیدا كرده باشید!. به این بهانه تصمیم گرفتیم تا 5 شخصیت منفى دوست داشتنى سینما را معرفى كنیم. البته مانند گذشته باید این را اضافه كنم كه گزینه‌ها زیاد هستند، اما به دلیل محدودیت انتخاب سعى كرده‌ایم معروف‌ترین این فیلمها را انتخاب كنیم. پیشاپیش از كسانی كه فیلم مورد علاقه شان در این لیست وجود ندارد عذرخواهى كرده و پیشنهاد می‌كنم آنها هم لیست خودشان را تنظیم كنند!
هفت
كوین اسپیسى جان دوى در «هفت» فیلم‌ یكى از شخصیت‌هایى است كه به ندرت مى‌توان مشابه آن را یافت. او بعد از اینكه تمام قربانیان خود را با شیوه بسیار خشن به قتل رسانید خود را به پلیس معرفى كرد و كارآگاه ویلیام و دیوید هم خوشحال از اینكه او را دستگیر كرده اند، اما واقعیت این بود كه او كارش هنوز تمام نشده بود و… بازى فوق عالى «کوین اسپیسى» در لحظه‌هاى كوتاه پایانى فیلم برگ برنده اوست.
او برخلاف تصویرى كه فیلم به تماشاگر القا مى‌كند اصلا آدم عصبى یا خشنى نیست، بلكه بسیار احساساتى و منطقى و خوش برخورد است. در لحظه اى كه چندین پلیس بر سر او افتاد‌ه‌اند و كارآگاه دیوید با خشونت وى را نظاره می‌كند، او تنها یك جمله مى‌گوید «مى‌خواهم با وكیلم صحبت كنم!» در بازجویى‌ها برخلاف تصور مخاطب او براى قتل‌هایش دلایلى انسانى می‌آورد و البته جذاب‌ترین نكته درباره او این است كه روانشناس بسیار خوبى نیز هست!. در آخر فیلم «هفت» این سوال مهم در ذهن تماشاگر شكل مى‌گیرد كه آیا او یك قهرمان است یا یك قاتل؟! واقعا مشخص نیست چرا تماشاگران شخصیت جان دوى را در این فیلم از شخصیت‌هاى مثبت فیلم بیشتر دوست دارند!.
2001
یك ادیسه فضایى-‌هال 9000 كسانى كه به فیلمهاى علمى‌- تخیلى علاقه دارند هرگز این رایانه را از یاد نخواهند برد. این رایانه دستگاهى بود كه در خلال مشكلاتى كه در ماموریت سفینه فضایى بوجود مى‌آمد به جاى اطاعت از فرمان خدمه، تصمیم گرفت تا به روش خودش مشكل را حل كند و تمام خدمه سفینه را هم كه قصد از كار انداختن او را داشتند به نحوى از بین برد! اما با اینحال این ربات جالب‌ترین شخصیت فیلم «ادیسه فضایى» بود، بطوریكه بعد از اكران فیلم و تا به امروز همه این فیلم را با این ربات خونسرد و باادب و البته مصمم در انجام ماموریت بخاطر مى‌آورند. این ربات در واقع سرآغاز هشدارى بود كه همواره دانشمندان درباره هوش مصنوعى مى‌دهند، اینكه روزى هوش مصنوعى ماشین آلات به قدرى پیشرفت خواهد كرد كه حتى تصمیم به نابودى انسان بگیرند! شاید این نظریه درحال حاضر چندان جالب نباشد (با توجه به اینكه رباتهاى كنونى تا حد زیادى بدرد نخور هستند!) اما با پیشرفتى كه تكنولوژى در پیش گرفته بعید نیست در دهه‌هاى آینده شاهد این باشیم كه هم اتاقى ما یك ربات باشد یا هنگام خرید با یك ربات به بیرون برویم!.
اره- جیگساو
این شخصیت آدم‌ها را به دلیل اینكه در زندگى‌شان خواسته یا ناخواسته مرتكب اشتباهى شده‌اند مجازات مى‌كند، آن هم نه به صورت منطقى بلكه با استفاده از تمام ابزار آلاتى كه براى سلاخى یا شكنجه استفاده مى‌شود. «جیگساو» شخصیتى كه تكه كلامش هم «مى‌خوام یكم بازى كنم» است، در این چند سال اخیر (بخصوص در ایران) محبوبیت بسیار زیادى پیدا كرده است، على رغم اینكه این انسان قتل‌هاى بسیار فجیعى را سازماندهى مى‌كند اما طرفدارانش عاشق او هستند!. این قاتل هیچ وقت خشونتى در چهره‌اش نداشته است و اگر چهره او را ببینید شما هم فكر مى‌كنید كه او بى‌آزار است! اما می‌توان نام او را در راس خشن‌ترین شخصیت فیلم در این دهه (2010-2000) قرار داد. از من به شما نصیحت، بجاى اینكه بنشینید و سرى فیلمهاى اره را نگاه كنید، یاد بگیرید كه بهتر دیگران را دوست داشته باشید یا اینكه مفید باشید!. اینكه گفته مى‌شود سینما جاى نشان دادن تفاوتها و سلیقه‌هاى مختلف است را قبول دارم، اما كدام آدم سالمى ‌از دیدن افتادن یك خانم در چاله اى پر از سرنگ (آمپول) لذت مى‌برد؟!
شوالیه تاریكى
هیث لجر متاسفانه آنقدر عمر نكرد تا ببیند امروز چقدر طرفدار برایش پیدا شده است. «لجر» بازیگرى بود كه او را همواره با فیلم‌هاى درام مى‌شناختیم، اما بازى در نقش سنگینى مثل جوكر نیازمند كار بسیار دقیقى بود كه او در این زمینه عالى كار كرد. برخلاف شخصیت‌هاى منفى فیلمها او اصلا قصد آزار رساندن به دشمنش یا انتقام از دیگران نبود، بلكه هدف او ایجاد هرج و مرج و ناآرامى‌ بدون دلیل بود، چون واقعا از هرج و مرج لذت مى‌برد! جوكرى كه «لجر» آن را ایفا كرد را حتى مى‌توان به نوعى جذاب‌تر از شخصیت خود بتمن دانست!. متاسفانه بعد از مدت كوتاهى از پایان فیلم «لجر» از دنیا رفت تا شاهد اولین جوكرى باشیم كه دیگر در قید حیات نیست. او توانست براى بازى در این نقش اسكار بهترین بازیگرى را بدست بیاورد كه این جایزه توسط خانواده اش دریافت شد.
مظنونین همیشگى
كوین اسپیسى كایزر شوزه خانواده من رو كشت، كایزر شوزه خانواده خودش را به رگبار بست و… «كایزر شوزه» شخصیتى بود كه از ابتدا تا انتهاى فیلم درباره آن صحبت مى‌شد، راجر كه پاهایش مى‌لنگید و فردى ترسو بود، تنها بازمانده این كشتار بود كه پلیس بعد از نجات، او را مورد بازجویى قرار داد تا متوجه شود این اتفاقات زیر سر چه كسى است. «مظنونین همیشگى» یكى از بهترین فیلمهایى است كه شما مى‌توانید در آن عاشق نقش منفى فیلم باشید. «كوین اسپیسى» در یكى از بى‌نظیرترین هنرنمایى‌هاى دوران بازیگرى اش چنان شخصیت راجر را بى عرضه نشان می‌دهد كه ناخواسته تماشاگر هم براى او دل مى‌سوزاند. همین كه هیچ وقت او را جدى نمى‌گرفته اند چون پایش لنگ مى‌زد، یا اینكه ساكت و آرام‌تر از همه اعضاى گروه بود پلیس‌ها را متقاعد كرده بود كه او بى‌آزار است اما… . فیلمنامه بسیار قوی «كریستوفر مك كورى» و كارگردانى بى‌نقص «بریان سنگر» توانست این فیلم را به یكى از بهترین فیلمهاى تاریخ سینما تبدیل كند كه نقش منفى‌اش واقعا دوست داشتنى و باكلاس است. «اسپیسی» براى ایفاى نقش در این فیلم موفق به دریافت اسكار بهترین بازیگرى شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.