شنبه , 27 مهر 1398

11 نکته براي چاق نشدن در آخر هفته

11 نکته براي چاق نشدن در آخر هفته

11 نکته براي چاق نشدن در آخر هفته

سلامت-تحقيقات نشان داده است که مردم در دوران تعطيلات بيشتر از زمان‌هاي عادي وزنشان بالا مي‌رود و اين وزن اضافه طي سال‌ها روي هم جمع مي‌شود و به چاقي منجر مي‌شود. اضافه کردن وزن خيلي راحت تر از کم کردن آن است. به همين خاطر وقتي حتي فقط نيم يا يک کيلو هم وزنتان طي تعطيلات بالا مي‌رود، اين احتمال وجود دارد که نتوانيد آن را پايين بياوريد اما مي‌توانيد از همين حالا برنامه ريزي کنيد که طوري تعطيلات را بگذرانيد که دور کمرتان يک سانت هم بيشتر نشود. اين 10 نکته را دنبال کنيد تا از اضافه وزن دوران تعطيلات در امان بمانيد…
طي روزها تعطيل به طور منظم از غذا و تنقلات استفاده کنيد


ممکن است بخواهيد يک روز از صبح تا شب چيزي نخوريد تا بتوانيد در مهماني شب به اندازه کافي از غذاها و دسرهاي خوش‌مزه استفاده کنيد. با اينکه اين فکر منطقي به نظر مي‌رسد اما نخوردن غذا قبل و بعد از يک مهماني هيچ کمکي به شما نخواهد کرد. فقط متابوليسم شما را کند مي‌کند و اگر گرسنه به مهماني برسيد، مطمئناً انتخاب‌هاي ضعيف‌تري هم خواهيد داشت و خيلي خيلي بيشتر خواهيد خورد.

از آشپزخانه بيرون بياييد


وقتي بشقاب غذايي که کشيده بوديد را کامل خورديد، به اتاق ديگري برويد و خودتان را مشغول صحبت با کسي يا انجام فعاليتي کنيد تا فکرتان از غذا بيرون بيايد. اگر مجبوريد که براي تميز کردن در آشپزخانه بمانيد، يک تکه آدامس به دهانتان بيندازيد تا ديگر به مانده‌هاي غذا ناخنک نزنيد. با اين کار از مصرف 200 تا 300 کالري اضافه که فقط با کمي ناخنک زدن به غذا ايجاد مي‌شود، جلوگيري مي‌کنيد.

از ليست غذا انتخاب‌هاي سالمي داشته باشيد


غذاهاي روز تعطيل لازم نيست حتماً انباشته از روغن و کره و پنير و شکلات باشد تا خوش‌مزه به نظر برسد. خيلي از غذاها از سبزيجات تازه درست شده‌اند که مي‌تواند انتخابي بسيار سالم باشد. تا آنجا که مي‌توانيد غذاهايي را انتخاب کنيد که کالري، چربي و قند کمتري داشته باشند.

براي سوزاندن کالري‌هاي اضافي ورزش کنيد


درست است که همه براي روزهاي تعطيل خود برنامه دارند اما اگر 30 دقيقه در روزتان را براي فعاليت فيزيکي وقت بگذاريد، مطمئن باشيد که چيزي را از دست نمي‌دهيد. با سوزاندن حداقل 300 کالري در روز علاوه بر آن چيزي که مي‌سوزانيد، از شر اضافه وزن نيز خلاص مي‌شويد.


به کيفيت غذاها توجه کنيد نه کميت آنها


لازم نيست حتماً يک تکه از هر غذايي که در مهماني وجود دارد، بخوريد. دو تا سه مدل غذايي که به نظرتان خوش‌مزه‌تر مي‌آيد، کافي است. دقت کنيد که از هر غذا مقدار کمي براي خود بکشيد چون اين غذاها معمولاً پرکالري تر از غذاهايي هستند که به طور معمول استفاده مي‌کنيد.

از کشيدن دوباره غذا خودداري کنيد


وقتي غذاها به صورت سلف سرويس عرضه مي‌شود، اين احتمال که به سمت دوباره کشيدن غذا کشيده شويد، خيلي زياد است اما اگر مي‌خواهيد دچار اضافه وزن نشويد، يک بار بشقابتان را پر کنيد و ديگر سراغ ميز غذاها نرويد.

آخر صف غذا کشيدن بايستيد


اگر اول همه غذايتان را بکشيد زودتر از همه هم غذايتان را تمام مي‌کنيد و چون مي‌بينيد همه هنوز مشغول خوردن هستند، ممکن است دوباره وسوسه شويد که غذا بکشيد تا همرنگ جماعت شويد. اگر صبر کنيد و اجازه بدهيد تقريباً بقيه افراد غذايشان را بکشند و بعد شما سراغ غذا کشيدن برويد، جاي شما با آنها عوض خواهد شد.

هديه‌‌هايي سالم و غيرغذايي براي دوستانتان ببريد


آيا واقعاً لازم است که خودتان شيريني، شکلات يا کارامل درست کنيد تا هديه ببريد؟ با اين کار فقط کاري‌هاي مصرفي خودتان را بيشتر مي‌کنيد چون حين درست کردن اين دسرهاي خوش‌مزه وسوسه مي‌شويد، کمي از ته ظرف و سر طرف ناخنک بزنيد يا حتي ممکن است کمي هم براي خودتان کنار بگذاريد.


خيلي از افرادي که اين هدايا را هم مي‌گيرند ممکن است نگران اضافه وزن دوران تعطيلات خود باشند و اگر شما چنين هداياي چاق کننده‌اي برايشان نبريد مطمئناً از شما متشکر خواهند بود. به جاي خوراکي و خوردني، يک هديه کوچک برايشان ببريد مثل، شمع، کتاب، يا از اين قبيل.

براي جلوگيري از وسوسه‌ها، از قبل برنامه بريزيد


اگر در اداره‌اي کار مي‌کنيد، مراقب خوراکي‌هاي پرکالري که همکارانتان مي‌آورند که با هم بخوريد، باشيد. شما هم تنقلات سالم خودتان را سر کار ببريد تا از فرط گرسنگي مجبور نشويد در تنقلات آنها شريک شويد.

يادتان باشد نوشيدني‌ها هم در شمارش کالري‌ها به حساب مي‌آيند


مراقب باشيد که چه ميزان کالري هم از آب ميوه ها، نوشابه‌ها و نوشيدني‌هاي حاوي قند وارد بدنتان مي‌کنيد.


اين نوشيدني‌ها هم کالري اضافه وارد بدنتان مي‌کنند و هم جلوي اشتهايتان را براي غذا مي‌گيرند. اگر مي‌خواهيد کمي بيشتر از خوردن غذاها لذت ببريد، با محدود کردن نوشيدني‌هاي مصرفي خود، کالري‌ها را براي غذا ذخيره کنيد.

در تعطيلات از اضافه وزن هم جلوگيري کنيد


يادتان باشد هر قدمي را که برمي‌داريد منطقي برداريد. فقط غذاهايي را انتخاب کنيد که واقعاً دوست داريد و کالري‌هاي بيشتري را براي خوردن غذاهايي که به اندازه ظاهرشان جالب نيستند، هدر ندهيد.


با رعايت کردن نکاتي که در بالا ذکر کرديم، مطمئن هستم که دچار اضافه وزن نمي‌شويد
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *