دوشنبه , 24 مرداد 1401

گل آرایی Nageire (يك سبك گل آرايي)

گلآرایی به سبك Nageire ریشه مذهبی دارد و در آن از سه شاخه اصلی استفاده شده است. فرق آن با گلآرایی Ikebana این است كه تعداد شاخهها در این گلآرایی بیشتر است و میتوانیم در فضای خالی گل‌های اصلی، از شاخههای كوتاه‌تری كه سَنبل چمن، كوه و طبیعت هستند استفاده كنیم.
در این گلآرایی بلندترین ساقه در حدود ۵/۲ برابر طول ساقههای دیگر است. همچنین بلندی ساقه اول باید ۲ یا ۵/۲ برابر قطر دهانه یا طول گلدان باشد. معمولاً ساقه دوم، دو سوم ساقه اول و ساقه سوم، نصف ساقه دوم است. ساقه كوتاه‌تر پشت ساقه اول قرار می‌گیرد.
مردم ژاپن از گل‌هایی كه در طبیعت وجود دارد حتی از شاخههایی كه بوسیله باد شكسته شده درگلآرایی استفاده میكنند. همیشه اعتقاد دارند كه نباید هیچ آزاری به طبیعت برسانند.
در گلآرایی ژاپنی در فصل بهار از شاخههای شكوفه های درخت گیلاس و درخت بادام استفاده میشود و همیشه گلآرایی آن‌ها با شاخههای درختان مختلف تزئین شده است كه معمولاً در بهار حیات دوباره به خود میگیرند.
همچنین در این گلآرایی ژاپنی در فصل تابستان معمولاً از غنچههای بلند رز و شاخههای یاس زرد استفاده شود. در فصل تابستان تنوع گل‌ها و فراوانی شاخه‌ها بیشتر است. در پاییز طبیعت با رنگهای خود تابلوی زیبایی را بوجود میآورد و همه مردم میتوانند از گلهای زیبای این فصل استفاده بكنند. معمولاً گل‌های داودی و زنبق و … استفاده می‌شود.
در فصل زمستان برخلاف اینكه اكثر مردم فكر میكنند كه زمستان خشك و بیروح است از گلهای زمستانی مانند گل یخ و برگهای همیشه سبز در گلآرایی استفاده میشود.
گل رسمی كشور ژاپن گل داودی سفید است كه به معنای تقوا و پرهیزگاری است. این گل در گلآرایی ژاپنی زیاد به چشم میخورد .
ژاپنی‌ها در گلآرایی با زنبق معمولاً معنای خاصی را میرسانند. اگر در گلآرایی با زنبق شاخه زنبق بالاتر از ساقهها و برگهای دیگر باشد نشانه فصل بهار، و اگر گل زنبق پایینتر از بقیه گل‌ها باشد نشانه فصل تابستان است.
در گلآرایی ژاپنی، تركیب كردن تعداد فراوان گلها مناسب نیست بلكه بجای آن‌ها از شاخه و برگهای موجود در طبیعت استفاده میكنند.
برای شروع گلآرایی به سبك Nageire (ناجیر) ابتدا ظرفی را انتخاب میكنیم و در آن نخل مرداب و نیز گلهای آنتریوم كه بیش از ۷ شاخه نیستند تزیین میكنیم . سه شاخه اصلی از گلهای آنتریوم را با ساقههای كشیده در آن تزئین میكنیم. فضای خالی بین گل‌ها را با شاخه‌های دیگر پر میكنیم كه به معنای كوه، چمن و سبزه هستند.
در قسمت پایین گلآرایی از برگهای پهن، خزه و سنگریزه استفاده میكنیم و باید دقت داشته باشیم كه این برگها جدا از ظرف قرار بگیرند تا ظرف كاملاً دیده شود.
در این گلآرایی بهتر است كه از یك یا دو نوع گل استفاده كنیم. البته میتوان از مكمل‌هایی مانند برگهای خشك شده یا وسایلی كه از طبیعت گرفته شده نیز استفاده كنیم. ولی تعداد بیش از دو گل برای این گلآرایی مناسب نیست.
قسمت وسط گلآرایی را با كمی گردی پر میكنیم و جلوی گلآرایی را با وسایلی كه از طبیعت گرفته شده از جمله انگورهای جنگلی برای قشنگتر شدن كار تزئین میكنیم. این گل‌آرایی نیاز به تزئینات دیگری مانند پاپیون یا روبان ندارد.
منبع: هنرکده honarkadeh.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.