چهارشنبه , 9 بهمن 1398

گل آرایی طرح S (اس)

این روش‌های گل‌آرایی تماماً سنتی بوده كه از قدیم در اروپا و در كشورهای انگلستان، فرانسه و هلند استفاده می‌شده و سپس به كشورهای دیگر روانه شده است. روش گل‌آرایی سنتی كه بیشتر در غرب مورد استفاده بوده از اشكال هندسی الهام می‌گرفته، بطوریكه گل‌ها و برگ‌ها بصورت فشرده چیده می‌شوند و فضای خالی بین گل‌ها دیده نمی‌شود.
در گل‌آرایی سنتی از سه نوع گل استفاده می‌شود:
۱- گل‌های كشیده و خطی مثل شب‌بو، مریم، مرغ بهشت، غنچه‌های رز و برگ‌های كشیده مثل برگ شمشاد و بامبو.
۲- گل‌های اصلی مثل لیلیوم، رز، صد تومانی، اركیده، داودی و كلاً گل‌های درشت.
۳- گل‌های ثانوی و پُر كننده كه با گل اصلی از لحاظ رنگ و اندازه هماهنگی داشته باشند. مثل گل لیسانتیوس، میخك، آلستومریا و برگ‌های بنجامین و انواع گَردی‌ها.
طرز چیدن گل‌ها در گل‌آرایی خیلی مهم است و قرینه‌سازی را نیز باید در نظر داشت.
در این جلسه در مورد گلآرایی طرح S مطالبی را بیان میكنیم. گلآرایی S یك گلآرایی سبك غربی، مدرن و غیرقرنیه است، و به مهارت بیشتری نیاز دارد.
برای گلآرایی به طرح S یك بیس فانتزی تهیه میكنیم. معمولاً گلآرایی به طرح S بر روی بیسهای فانتزی، گلدان‌های چینی، بلور و جا شمعدانیهای زیبا بهترین حالت را دارد. این گل‌آرایی غیر قرنیه است و گل‌هایی لازم دارد كه ساقههای انعطافپذیر داشته باشند.
ابتدا چند غنچه گل رز سیم پیچی شده، كمی گردی، تعدادی دُم روباهی و برگهای تزئینی را با سیم به هم بسته و طرح S را درمیآوریم. بصورت دو S، یكی بطرف بالا و دیگری بطرف پایین روی بیس قرار می‌گیرند یعنی قرینه‌سازی در بالا و پایین انجام می‌شود. معمولاً در این گلآرایی از یك یا دو نوع گل استفاده می­شود. گل‌برگهای گل رز را به سمت بیرون حالت میدهیم تا گل‌ها بزرگتر و قشنگتر دیده شوند و هم اینكه فضای بیشتری را در گلآرایی پُر كنند.
ازگل‌های كوتاه در قسمت وسط گلآرایی استفاده میكنیم تا كار زیباتر بنظر برسد. اگر گل‌آرایی بصورت پُر تزیین شود نیاز به تزئینات دیگر مانند روبان یا پاپیون ندارد، ولی چنانچه گل‌های كمتری در آن بكار ببریم میتوان یك طرف آن را با روبان یا پاپیون تزئین كرد.
برای پركردن فضای خالی طرح از پركنندههایی مانند گل رز، میخك یا پر كننده‌های ظریفی مثل گل داودی مینیاتوری استفاده میكنیم. هم‌چنین برای اینكه ساقههای سیم پیچی شده گل‌ها در طرح مشخص نباشد بهتر است با گردیهای معمولی اطراف آن‌ها را بپوشانیم. این گل‌آرایی فوقالعاده ظریف است و نیاز به گل زیادی ندارد و برای دكور روی میز كار و یا كنار میز كار استفاده میشود. در آخر نیز همیشه از همه جهات طرح را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا فضای خالی بین گل‌ها باقی نماند.
این گلآرایی معمولاً در گوشه‌ی سالن، كنار دیوار و ستون (جایی كه زاویه‌دار است)، هم‌چنین در ورودی هتل‌ها و ادارات مناسب است. برای تزئین ماشین عروس هم از این طرح با گل‌های شادتر استفاده میشود.
منبع: هنرکده honarkadeh.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *