شنبه , 25 آبان 1398

گل آرایی با طرح L (ال)

این طرح معمولاً به شكل L كامل در قسمت افقی كشیدهتر است و بدین منظور از گل‌های ریز و درشت در آن استفاده می‌شود. در این گلآرایی از رنگ‌های بنفش، آبی كم رنگ همراه با پُر كردنی‌های سفید و لیمویی استفاده میشود.
طرح L را با استفاده از گل‌های طبیعی و وسائلی كه از طبیعت گرفته شده نمایان می‌سازیم. در گل‌آریی L از گل اُرتانزانیا و گل ‌های كشیده استفاده می‌شود.
برای شروع كار از تكهای چوب كه از تنه درخت گرفته شده به عنوان بیس استفاده می‌كنیم. روی این نوع بیس كمتر كارهای لطیف انجام میشود بلكه گلآرایی بر روی آن بیشتر به حالت خشن است. گل‌های لطیف در بیسهای چینی، بلور، سرامیك، و سیلور بهترین حالت را دارند.
گل اصلی در این گلآرایی یعنی آفتاب‌گردان را بصورت اُریب و زاویه دار كوتاه میكنیم و بر روی بیسی كه با اسفنج تزئین شده بصورت عمودی وصل میكنیم. ابتدا یك گل آفتاب‌گردان بصورت افقی روی بیس وصل می‌شود و سپس برای هماهنگی تناسب بین دو قسمت، یك شاخه‌ی دیگر با ارتفاع بلندتر در كار قرار می‌گیرد. گل آفتاب‌گردان بدلیل ساقه پهنی كه دارد حتماًَ باید بصورت اُریب كوتاه شود كه بتوان آنرا در اسفنج فرو كرد. برگهای آفتاب‌گردان زیبا هستند و نیازی به بریدن آن‌های آن نیست. چنانچه بعد از اتمام گلآرایی خارج از طرح بودند برگ‌ها را بر میداریم.
گلآرایی به طرح L بیشتر به رنگ پاییزی است. معمولاً این رنگ هماهنگی خیلی خوبی با رنگهای طبیعت، رنگ خاكی و قهوهای، سبز و نارنجی كم رنگ دارد. این طرح برای دكوراسیون نافرم و فانتزی مناسب است.
سپس از قارچهای موجود در طبیعت در كنار گل‌ها استفاده میكنیم. به این ترتیب كه قارچ‌ها را با چسب كنار گل‌ها محكم می‌كنیم. معمولاً در گلآرایی به طرح L باید گل‌ها از سمت راست رو به جلو و نیز كمی از پهلو خیلی جزئی پُر شوند. هم‌چنین از پُر كننده‌هایی مثل كاج استفاده می‌شود. پشت گلآرایی را هم با گل‌های پر كننده از جمله داودی مینیاتوری كه مغز قهوه‌ای دارند كامل میكنیم. گل‌های داودی ساقه محكمی دارند و بدین خاطر نیازی به سیم پیچی كردن آن‌ها نیست. و نیز تزئینات دیگر به رنگ نارنجی مثلاً میوه درخت خرما به شكل دستهای در یك محل از گلآرایی آویزان میشود. چند شاخه‌ی بید قرمز نشان‌ دهنده‌ی پاییزی بودن كار است و هم‌چنین برای شاد كردن طرح به كار برده می‌شود.
پُر كننده‌ی دیگر مغز نیلوفر است. به شكلی قرار می‌گیرد كه از قسمت روبرو دیده شود. اگر مغز نیلوفر دارای ساقه‌ی كوتاه بود آن را ابتدا سیم‌پیچی می‌كنیم، بعد در كار قرار می‌دهیم. برای هماهنگی بیشتر از داودی به رنگ نارنجی استفاده می‌كنیم. پُر كننده‌های سبز از انواع كاج و شاخه‌های بید انتخاب می‌شوند (برای خشن‌تر كردن كار).
این گلآرایی معمولاً در گوشه‌ی سالن، كنار دیوار و ستون (جایی كه زاویه‌دار است)، هم‌چنین در ورودی هتل‌ها و ادارات مناسب است. برای تزئین ماشین عروس هم از این طرح با گل‌های شادتر استفاده میشود.
منبع: هنرکده honarkadeh.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *