شنبه , 5 آذر 1401

کشف یک گور دسته جمعی در افغانستان(+18)

در یک گور دسته جمعی که در شمال افغانستان کشف شد، 15 تا 20 جسد به چشم می‌خورد که در هنگام قتل عام دست و پای قربانیان با طناب بسته بوده است.

در مزار شریف، این گور دسته جمعی که در آن بقایای پانزده تا بیست جسد دیده می‌شود، در جنوب غرب شهر “مزارشریف” مرکز ولایت “بلخ و در یک منطقه نظامی کشف شد.

به گفته “محمد نعیم” از افسران این مرکز نظامی، این گور دسته جمعی در دشت “ارزنه” که در حال حاضر در محوطه این پادگان نظامی قرار دارد، در حالی که کارگران مشغول حفر زمین بودند، کشف شد.

وی با بیان این که تا کنون معلوم نیست که این گور دسته جمعی مربوط به چه زمانی و چه کسانی مسبب آن هستند، گفت: به منظور مشخص شدن زمان دقیق به وجود آمدن این گور دسته جمعی تحقیقات پزشکی قانونی بر روی بقایای این اجساد آغاز شده است.

گفته می‌شود ممکن است که این گور دسته جمعی مربوط به 30 سال قبل و زمان حکومت کمونیستی افغانستان باشد که مردم را به صورت دسته جمعی به کشتارگاه‌ها می‌برد.

در همین حال “عبدالبشیر” که مسئولیت یک پروژه ساختمانی را در محوطه این پادگان نظامی به عهده دارد، معتقد است: این گور دسته جمعی زمانی کشف شد که کارگران برای کانال کشی مشغول به حفر زمین بودند.

وی ادامه داد: طوری که آثار به جامانده از اجساد نشان می‌دهد، ممکن است تعداد 15 تا 20 تن در این گور مدفون شده باشند.

گفتنی است، آثار به جامانده نشان می‌دهد که دست و پای این افراد با ریسمان بسته شده و سپس تیر باران شده‌اند.

با توجه به جنگ‌های طولانی که نزدیک به چهل سال است به بهانه‌های مختلف در افغانستان ادامه دارد، افراد زیادی جان خود را از دست دادند، که برخی از آنان در گورهای دسته جمعی دفن شده و از سرنوشت آنان کسی خبر ندارد .

نزدیک به 3 سال پیش نیز یک گور دسته جمعی در مناطقی از شهر مزارشریف کشف شد که به زمان حکومت طالبان در افغانستان مربوط می‌شد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.