شنبه , 19 آذر 1401

کارتون های به یاد ماندنی کودکی

کارتون های به یاد ماندنی کودکی
تماس‌ها و نامه‌هاي زيادي داشتيم مبني بر اين‌كه از سريال‌ها و كارتون‌هاي خاطره‌انگيز دو دهه و يك دهه قبل، مطالبي بنويسيم تا يادآور آن سريال‌ها به ويژه كارتون‌هاي جذابي باشيم كه در ذهن همه ما مانده است، شايد نوجوانان 14، 15 ساله، چيز زيادي به خاطر نداشته باشند، اما بين 20 تا 50 ساله‌ها به طور حتم از ديدن اين كارتون‌ها خاطرات زيادي به ياد دارند. تلويزيون‌هاي سياه و سفيد، بعد رنگي 21 اينچ پارس، جنگ، موشك و بمباران، آژير قرمز، شبكه‌هاي 1 و 2 كه از بعدازظهر برنامه‌هايشان پخش مي‌شد، و طول سال ساخت يك سريال تلويزيوني كه همه را روبه‌روي جعبه جادويي ميخكوب مي‌كرد و البته برنامه‌هاي كودكان و نوجوانان از دو شبكه كه با پخش كارتون‌هاي سريالي چه كوچك و چه بزرگ را مشغول خود مي‌كرد، كارتون‌هايي چون؛ هاچ زنبورعسل، پسر شجاع، آن شرلي، پت و مت، پينوكيو، سندباد، بامزي، فوتباليست‌ها، بارباپاپا، يوگي و دوستان، مهاجران، رامكال، بل و سباستين، حنا دختري در مزرعه، دختري به نام نل و… از اين شماره در بخش سبزجهان يادآوري خواهيم كرد از آن سريال‌هاي كارتوني و…
پت و مت گيج‌هاي دوقلو
«پت و مت» را حتما به ياد داريد، حتي الان هم گاهي اوقات اين رفيق را كه كارهاي بامزه مي‌كردند نشان مي‌دهند. «پت و مت» انيميشني بود كه با استفاده از تكنيك، لحظه‌اي يعني «حركت – توقف» در كشور جمهوري چك ساخته شده بود. اين انيميشن دو كاراكتر را نشان مي‌داد كه دچار مشكلاتي مي‌شوند و سعي در تصحيح اشتباهات با استفاده از تمامي وسايل ممكن و غيرممكن و خرده‌ريز مي‌كنند، اما نتيجه اين مي‌شد كه مشكل جديدي براي آنها به وجود مي‌آمد. اما «پت و مت» نگاهي خوش‌بينانه به زندگي داشتند و اين دو شخصيت رويايي هرگز با به وجود آمدن مشكلات جديد دلسرد نمي‌شدند و مشكل را با روش‌هاي تخيلي و البته خنده‌دار حل مي‌كردند. يكي از بخش‌هاي جذاب «پت و مت» موسيقي طنز آن بود كه توسط «پيتر اشكومال» ساخته شده بود. جالب است، بدانيد كه «پت و مت» براي اولين بار در سال 1976 ساخته شد كه نامش را «ناشي‌ها» گذاشته بودند، اما پس از 13 سال، در سال 1989، نام «پت و مت» بر روي آن گذاشته شد.
تولد پت و مت
دو مرد عروسكي پت و مت، در كشور چك پا در دنياي واقعي گذاشتند. سازنده آنها مردي به نام «لوبومير بنس» بود كه سري اول اين انيميشن را با نام تعميركاران ساخت و كارش مورد توجه بسيار قرار گرفت و اين مجموعه به مرور بين تمامي گروه‌هاي سني محبوب شد، و در كشورهاي سوئد، يوگسلاوي، آلمان، سوئيس، ايسلند، برزيل، فنلاند، كرواسي، هلند، نروژ، ايران و مجارستان و… به نمايش در آمد. در كارگراني و تصويربرداري اين اثر بسيار دقت شد، آنهايي كه با انيميشن‌سازي آشنا هستند، مي‌دانند كه چنين كاري، تك فريم، تك فريم فيلمبرداري مي‌شود و در نهايت 24 فريم براي يك ثانيه؟ پس «پت و مت» با وقت و حوصله فراوان ساخته شد، چون حركات عروسك‌ها، كاملا طبيعي است. شيوه راه رفتن، دست دادن و ساير حركات و ريزه‌كاري‌هاي ديگر مورد توجه كارگردان و فيلمبردار بود.
آن شرلي، دختري با موهاي قرمز
«آن شرلي» يكي از محبوب‌ترين مجموعه‌هاي دهه 80 ميلادي در دنيا بود، اين مجموعه كارتوني در 50 قسمت 24 دقيقه‌اي براساس رمان معروف «روياي سبز آنه» نوشته «لوسي ماء مونتگومري» ساخته شد، كارگردان اين سريال پرطرفدار كارتوني، يك ژاپني به نام «ايسائو تاكاهاتا» بود كه آن را در سال 1979 ساخت و طراحي صحنه و تصاوير اين مجموعه برست «هايائو ميزاكي» ساخته شد. جالب اين‌كه نويسنده اين رمان، نوشتن كتاب را از مقاله‌اي در يك روزنامه الهام گرفت. بدين شكل كه زوجي مي‌خواستند از يتيم‌خانه پسري را به فرزندي قبول كنند، اما به جاي پسر، براي آنها يك دختر فرستاده شد، آنها در ابتدا ناراحت شدند، اما در نهايت تصميم به نگهداري او گرفتند، همچنين نويسنده، تجربيات كودكي خود در روستاي جزيره پرنس ادوارد را بر روي كاغذ آورد.
بايد اشاره داشت كه آنشرلي باهوش، سريع و خيالپرداز است، اما از نام و ظاهر رنگ پريده و كك‌مكي و موهاي بافته قرمزش ناراحت است. اين سريال كارتوني در زمان پخش خود از محبوبيتي برخوردار شد، به ويژه در كشور ژاپن…
قصه لوسي و مهاجران
مهاجران يك مجموعه 50 قسمتي كه در سال 1982 به دست يك ژاپني ديگر با نام «هيروشي ساي‌تو» براساس داستان «لوسي از رنگين كمان جنوبي» ساخته شد.
نويسنده اين داستان يك استراليايي به نام «فيلمس پيرينگتون» بود و داستان آن درباره دختر جواني به نام لوسي است كه به همراه خانواده خود با كشتي از انگليس عازم استراليا هستند.
آنها در استراليا يك مزرعه مي‌گيرند و زندگي جديدي را شروع مي‌كنند، لوسي و خواهرانش از اين‌كه تجربيات جديدي به دست مي‌آورند و با اشخاص جديدي آشنا مي‌شدند، خوشحالند. كار آنها كشاورزي است.
اصل داستان حول شخصيت لوسي و مشكلات و هيجانات اين دختر در طي سفر و مهاجرت مي‌چرخد.
اين مجموعه در بيشتر كشورهاي اروپايي از جمله؛ فرانسه، اسپانيا، آلمان، ايتاليا و… ترجمه شد و از شبكه‌هاي تلويزيوني آنجا پخش شد و طرفداران زيادي به دست آورد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.