جمعه , 14 بهمن 1401

چگونه می توانیم پول خود را درست خرج كنیم؟

چگونه می توانیم پول خود را درست خرج كنیم؟

هیچ چیز به اندازه ولخرجی آزاردهنده نیست. این ویژگی‌ كه متأسفانه در افراد زیادی به‌ چشم می‌خورد باعث می‌شود پولی را كه به‌ زحمت به دست آورده‌اند به‌آسانی و در یك چشم‌بر‌هم‌زدن از دست بدهند و همیشه محتاج و نیازمند كمك دیگران باشند در حالی كه عده دیگری از افراد ممكن است با میزان درآمد بسیار كمتر همه نیازهای منطقی‌شان برآورده شود و حتی اندوخته قابل توجهی هم داشته باشند؛

به همین دلیل از گذشته‌های بسیار دور، در فرهنگ ما صرفه‌جویی، كار پسندیده و ولخرجی، كاری نكوهیده تلقی شده است.صرفه‌جویی كار زیاد مشكلی نیست و با كمی توجه و دقت به عملكرد افراد صرفه‌جو و سرمشق‌گرفتن از آنها می‌توان جلوی بسیاری از هزینه‌های غیرضروری را گرفت.

با نگاهی به زندگی خوب و راحت برخی افراد فكر می‌كنیم كه حتماً آنان از درآمد خیلی خوبی برخوردار هستند اما اگر كمی در مورد شیوه زندگی افراد هم‌طبقه دقت كنیم، متوجه می‌شویم كه این افراد شاید در میزان درآمد با ما یكی باشند اما در خرج‌كردن و پس‌انداز خود دقت زیادی به خرج می‌دهند.

شما هم می‌توانید پولی كه به‌سختی به‌ دست آورده‌اید را آن‌طور كه می‌خواهید خرج كنید و مقداری از آن را نیز پس‌انداز كنید.همیشه مخارج ماهانه خود را یادداشت كنید تا بتوانید صورتی كلی از اقلامی كه بابت‌شان هزینه می‌كنید داشته باشید و میزان هزینه‌ها را بدانید.
از سبد مصرفی خانوار اطلاع داشته و طبق برنامه زمانی و اولویت‌ها هزینه كنید تا از مخارج زائد و غیرضروری اجتناب كرده باشید.

شما با دسته‌بندی هزینه‌ها جاهای هدررفت سرمایه و حتی نابجا‌خرج‌كردن را كشف می‌كنید. هزینه‌های خانوار شامل1- مصارف خوراكی 2- پوشاكی 3- بهداشتی 4- درمانی 5- انرژی 6- آموزشی 7- فرهنگی 8- تفریحی 9- خدمات نگهداری و تعمیر 10- تزئینی و تجملی است.

برنامه‌های اقتصادی زندگی‌مان، رفتارهای اقتصادی ما را بروز می‌دهد و شخصیت اقتصادی ما شناخته می‌شود. فكر نكنید وقتی صرفه‌جو و بجا‌خرج‌كن هستید دلیل بر خسیسی شما می‌شود.

خانواده‌ای را در نظر بگیرید كه برای خرید پوشاك در سال 2بار بیشتر اقدام نمی‌كنند و آن 2بار هم از مراكز اصلی و محل توزیع و تولید خریداری می‌كنند تا بدین‌صورت در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی كرده‌باشند. از نظر منطقی آنها خسیس هستند؟ نكاتی در صرفه‌جویی وجود دارد كه با رعایت آنها می‌توان به اقتصاد خانواده كمك كرد:

1- هنگامی كه برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه محل می‌روید، سعی كنید آن چیزی را بخرید كه مورد نیاز شماست. برای این كار می‌توانید مایحتاج خود را به ترتیب اولویت روی یك صفحه كاغذ یادداشت كنید. مراقب باشید هیچ‌گاه كالاهای متنوع فروشگاه با بسته‌بندی‌های زیبا شما را تحت تأثیر خود قرار ندهد.

2- همیشه هنگام بیرون‌رفتن از منزل به یاد داشته باشید كه فقط به مقدار مورد نیاز خود پول به همراه داشته باشید؛ هیچ‌وقت پول اضافی با خود حمل نكنید كه این پول علاوه بر اینكه ممكن است مورد دستبرد قرار گیرد می‌تواند به‌سرعت خرج شود.

3- هنگامی كه برای انجام كاری بیرون می‌روید در وهله اول هدف خود را از این عمل مشخص كنید. هیچ‌گاه وقت خود را بیهوده در خارج از خانه نگذرانید. به یاد داشته باشید زمانی به بیرون بروید كه هدف آن برایتان مشخص شده باشد.

4- برای اینكه وسایل و لوازمی كه قبلا شما خریده‌اید بهتر و بیشتر عمر كرده و مورد استفاده قرار گیرد باید هرچند وقت یك‌بار به سرویس‌كردن آنها بپردازید.

5- همیشه آنچه را نیاز دارید در محل اصلی آن خریداری كنید.

6- هیچ‌گاه بیش از آنچه در توان دارید خرج نكنید.

7- در یك بانك حساب پس‌اندازی برای خود داشته باشید. سعی كنید در بانكی حساب خود را افتتاح كنید كه سود بیشتری به پس‌انداز شما می‌دهد.

8- اگر برایتان مقدور است زودتر از خانه بیرون رفته و از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنید تا هزینه‌های نگهداری ماشین و مخارج سنگین ایاب‌وذهاب به شما فشار نیاورد.

9- بعضی از مواد غذایی انرژی بیهوده دارند؛ مانند انواع شیرینی و نوشابه كه هزینه سنگینی را به خانواده تحمیل می‌كنند؛ پس در خرید آنها با احتیاط رفتار كرده و برایشان هزینه نكنید.

10- موادی كه فسادپذیر هستند و عمر كوتاهی دارند را تا مصرف نكرده‌اید خریداری نكنید.

11- در مصرف انرژی با استفاده از روش‌های مختلف صرفه‌جویی كنید؛ مانند استفاده از لامپ‌های كم‌مصرف از جمله مهتابی و فلورسنت كه شاید گران‌تر باشند ولی در درازمدت هزینه اولیه را برمی‌گردانند. استفاده از تلفن در ساعت‌هایی كه قیمت تلفن ارزان‌تر اعلام شده است.

در مصرف سوخت نیز زمانی كه برای شست‌وشو نیاز به آب گرم ندارید، بكار نبرید. و همیشه بدانید هزینه مصرف انرژی، تصاعدی حساب می‌شود.

12- همیشه بدانید خواب خوب، ورزش و تغذیه مناسب كه حتی می‌تواند شامل یك‌نوع میوه و سبزی هم باشد به تندرستی شما كمك كند زیرا هزینه درمان از پیشگیری و هزینه تعمیر از نگهداری گران‌تر است. بهتر است در حفظ و نگهداری وسایل و لوازم زندگی و خانه‌مان كوشا باشیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.