شنبه , 30 تیر 1397

چه كنیم موهایمان دیرتر سفید شود؟

موها فقط در آسیاب سفید نمی‌شوند، گذر زمان هم آنها را سفید می‌كند. در حقیقت سفید شدن موها یكی از آشكارترین نشانه‌های بالا رفتن سن است؛ اما همیشه سفید شدن مو به علت بالا رفتن سن نیست، بسیاری از شرایط دیگر نیز موها را سفید می‌كنند.

در پایین‌ترین لایه پوست و در محل پایه و تكیه تار مو، سلول‌هایی به‌ نام ملانوسیت قرار دارند كه دائما تركیبی با نام ملانین را تولید می‌كنند و همین ملانین است كه رنگ موها را ایجاد می‌كند.

وقتی ملانوسیت‌ها كاملا فاقد رنگدانه شوند، مو سفید می‌شود و اگر تعداد ملانین یك تار مو كمتر از حالت عادی شود، آن مو خاكستری و نقره‌ای می‌شود.

ملانوسیت هر 10 سال حدود 10 درصد از میزان و توان تولید رنگ خود را از دست می‌دهد. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه‌ها دقیقا مشخص نیست اما آنچه مشخص است ، این است كه در نخستین مراحل خاكستری شدن مو ، ملانوسیت هنوز وجود دارد؛ اما غیرفعال است.
میانگین سنی سفید شدن مو در سفیدپوستان 34 سال و در سیاه پوستان 42 سال است. اگر موی یك فرد سفیدپوست زودتر از 20‌سالگی و سیاه‌پوست زودتر از 30 سالگی سفید شود، به آن سفید شدن زودرس مو می‌گویند.

موی بدن و صورت هم مثل موی‌ سر خاكستری می‌شود؛ اما معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی ‌سر به وجود می‌آید. سفید شدن موی‌ سر معمولا از شقیقه‌ها آغاز می‌شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی ‌سر می‌رسد.

در سفیدی موها، نقش عوامل ارثی را نباید فراموش كرد. سفیدی زودهنگام موی ‌سر ممكن است به علت ژنی باشد كه از والدینمان به ارث برده‌ایم؛ اما علل قابل درمانی نیز برای آن وجود دارد.


تغذیه و رنگ مو
تحقیقات نشان داده كمبود فلزاتی مانند آهن، روی، منگنز، تیتانیوم، تنگستن و مس از عوامل اصلی در سفید شدن موها هستند، البته این مساله علاج هم دارد. كارشناسان تغذیه معتقدند؛ افرادی كه دچار سفیدی مو هستند، باید میوه‌هایی همچون سیب، گلابی ، هلو و همه میوه‌هایی كه حاوی مقادیری از املاح گوناگون خصوصا فلز منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون سیر، پیاز، موسیر و تره كه دارای منگنز هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه‌فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب‌زمینی از جمله غذاهایی هستند كه مقدار قابل توجهی مس دارند و می‌تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری كند.

خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل‌الطیب (سنبل‌الطیب دارای منگنز زیاد است)، مخلوط پودر سبوس برنج و شكر یا نبات ساییده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و كاهش موهای سفید موثر است.

بیماری و موی سفید
بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند روند سفید شدن موها را تسریع كند. كمبود ویتامین‌های ب بخصوص اسید پانتوتنیك و ویتامین 12 B یكی از این موارد است.

بیماری تیروئید، بیماری‌‌های سیستم ایمنی، كم‌خونی، رژیم‌های سخت و طولانی‌مدت، بیماری‌ها و افزایش گلبول‌های سفید خون نیز باعث سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها می‌شود.

سیگار و مو
سیگار كشیدن نیز موها را سفید می‌كند. تحقیقات نشان داده، سرعت سفید شدن مو در سیگاری‌ها، 4 برابر افراد غیرسیگاری است. شاید علت این امر، كاهش رسیدن اكسیژن به ریشه موها باشد
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *