سه شنبه , 15 آذر 1401

چند نکته در مورد طراحی وب

چند نکته در مورد طراحی وب

سلام به دوستای خوبم تو ‍‍پی سی . امیدوارم خوب و خوش باشید و سلامت . این مطلب رو واستون میذارم تا اگه وب سابت یا وبلاگی دارید ازش استفاده کنید تا از هر لحاظ بهترین باشه . امید دارم به دردتون بخوره .

چند نکته در مورد طراحی وب

فضای خالی در سایت کاربران سایت هایی را که فضای خالی دارند به سایت هایی که به طور کامل پر از عکس و متن هستند بیشتر ترجیح می دهند . هر صفحه وب می بایست حداکثر ۵۰% یک صفحه متنی ) چاپی( ، مطلب داشته باشد .

Click-Rule

این یک قانون برای ارزیابی یک سایت مناسب است که آیا حداکثر با سه کلیک می توان ، حداقل نود درصد نیازهای یک کاربر را برآورده کرد یا خیر ؟ شاید برای رسیدن به آن هدف چهل کلیک نیاز باشد اما باید راهی هم برای رسیدن با سه کلیک وجود داشته باشد .

اگر در یک سایت بخواهیم اطلاعاتی از یک سایت دیگر بدهیم ، یعنی با استفاده و کمک از سایت های دیگر نتیجه را نشان بدهیم بهتر است آن سایت در صفحه جدید باز شود .

طبق بررسی های آماری ، کاربران وب تا ۸۰ درصدشان هیچ مقدار از مندرجات داخل صفحه را نمی خوانند به بیان دیگر فقط Scan می کنند . یعنی به طور سرسری واجمالی به دنبال کلمات کلیدی می گردند . علاوه بر این سرعت خواندن اطلاعات در صفحه مانیتور ۲۵% کمتر از سرعت خواندن اطلاعات از رسانه های چاپی است .

به فاصله بین پاراگراف ها توجه شود .

جملات اول پاراگراف خیلی با مفهوم باشند .

متن صفحات چندین بار کنترل شود تا از غلط های املایی جلوگیری شود .

صفحات سایت با اسم های با مفهوم ذخیره شوند زیرا کاربر در نوار نشانی مرورگر خود ، اسامی صفحه ها را می بیند .

لینک های خارجی سایت در طی زمان های مختلف کنترل می شوند چون ممکن است بعضی از لینک ها از بین رفته باشد .

سعی کنید رنگ پیش فرض لینک ها را تغییر ندهید زیرا کاربران وب احساس می کنند که نوشته های آبی رنگ لینک می باشند و به این مساله عادت کرده اند .

دقت کنید که رنگ های استفاده شده در صفحه با هم ، همخوانی داشته باشند و به فعالیت شرکت وسازمان مورد نظر دقت داشته باشید تا از رنگ های درستی استفاده کنید .(در این مورد به طور حتم از یک گرافیست کمک بگیرید.)

پاراگراف ها Justify و یا هم تراز نشده باشند زیرا ممکن است چشم کاربر پس از رسیدن به انتهای هر خط ، خط مورد نظر را پیدا نکند و لازم است چندین بار نگاه دقیق تری داشته باشد اما اگر خطوط هم تراز نباشند به دلیل متفاوت بودن طول خطوط ، چشم می تواند به راحتی به بررسی خود ادامه دهد .

طول خطوط نباید خیلی کوتاه و نباید خیلی بلند باشد . ۱۶ الی ۱۰ کلمه برای هر خط مناسب است . با جدول بندی (table) می توان طول خطوط را کوتاه کرد . در واقع خطوط باید به گونه ای طراحی شوند که بیننده بدون حرکت دادن سوی چشم و در یک نگاه یک خط را بخواند .

برای صفحه های وب روش Black on White به شدت توصیه می شود . از نظر روانشناسی ثابت شده که عموم مردم هنگام مطالعه از کودکی به زمینه های روشن متن تیره عادت کرده اند و به این حالت عادت دارند ، رنگ باید در اجزای صفحه استفاده شود مثل داخل کادرها ، دور جدول ها ، علایم تجاری ، دکمه ها ، تصاویر و …

ارایه اجباری یک مطلب در صفحات مناسب نیست . به طور مثال یک تبلیغ Flash در صفحه اول خیلی حجیم است و شما را مجبور می کند که اول آن را ببینید و بعد حق انتخاب داشته باشید .

در واقع رسانه وب بر اساس طبیعتش ، رسانه ای است که به کاربر اجازه می دهد خودش تصمیم بگیرد به چه نوع اطلاعاتی دست یابد . ممکن است برای دفعات اول و دوم جذاب باشد اما نمایش اطلاعات به صورت اجباری یا باید کوتاه باشد و یا امکان پرش از آن قسمت (Skip‌) را داشته باشد .
اگر می خواهید از فایل های صوتی استفاد ه کنید سعی بر این داشته باشید که آن فرمت قابلیت Streaming‌ را داشته باشد و قابلیت قطع صدا را فراموش نکنید . Streaming‌ فناوری است که در حین دانلود می توان محتوای یک فایل صوتی را در همان زمان شنید .
نرم افزار RealPlayer محصول شرکت Real Networks‌ است که قابلیت پخش فایل های صوتی و تصویری ر ا به صورت Streaming‌ دارد . همچنین به دلیل پایین بودن حجم فایل در پخش صوت و تصویر از محبوبیت بالایی برخوردار است . فایل هایی با پسوند RAM-RA-RM را می توان توسط این نرم افزار اجرا کرد .
فایل های FDP ) elbatroP tamroF tnemucoD (
این فایل ها که باید توسط نرم افزار Adobe Acrobat Redader اجرا شوند ، دارای خصوصیاتی می باشند که باعث محبوبیت آن در وب شده است . از خصوصیات آن می توان به حفظ کردن فرمت تصویر در Platform های مختلف ، عدم نیاز به فونت های استفاده شده در فایل ، عدم تغییر کیفیت در صورت بزرگ نمایی و همچنین به علت پایین بودن حجم آن ها ، مدت زمان کوتاهی جهت download این گونه فایل ها صرف می شود .

اهمیت Navigation
Navigation برای web‌ به طور کامل حیاتی می باشد زیرا بیننده برای به دست آوردن اطلاعات مورد نظر خود از Navigation استفاده می کند . Navigation مانند تابلوهای راهنمایی هستند که به رانندگان کمک می کند مسیر خود را پیدا کنند . در طراحی Navigation باید به این مطلب توجه کرد که بیننده مانند یک مسافر تازه وارد در یک شهر غریب می باشد مه باید به او کمک کرد تا مقصد خود را بیابد .

انواع Navigation
Primary Navigation
Secondary Navigation
Primary Navigation
لینک های اصلی هر سایت که نمایش دهنده شاخه های اصلی آن است به عنوان Navigation primary خوانده می شوند . همیشه باید لینک ها در صفحه وجود داشته باشند تا بیننده بتواند به قسمت های مختلف سایت دسترسی داشته باشد .

Secondary Navigation
لینک های فرعی هر سایت را به عنوان Secondary Navigation می خوانند، Secondary Navigationباید در صفحه هایی که مربوط به شاخه آن ها می باشد نمایش داده شود و در بقیه صفحه های سایت لزومی به استفاده از آن ها نیست.

Positonal Awareness
به این معنا است که در هر لحظه کاربر در کدام قسمت سایت قرار دارد . در واقع به این منظور که مسیر طی شده را بداند و همچنین اطلاع از این که به چه قسمت هایی دسترسی خواهد داشت .


روش path Marker روشی است که مسیر طی شده توسط کاربر را به صورت Link و سلسله مراتبی در قسمتی از صفحه فعلی نمایش می دهد .

روش Heading در این روش ، عنوان صفحه را بالای صفحه می بینیم .

روش Color لینک صفحه مورد نظر با رنگ متفاوتی نسبت به لینک های دیگر نمایش داده شود .

۴-روش Tab-Image وقتی روی Link کلیک می کنیم خط زیر آن محو شده و ما اینگونه متوجه می شویم که به آن قسمت Link شده ایم . اما این موضوع به کاربر نشان نمی دهد که از کجا آمده است .
۵- روش Site map به صورت گرافیکی و درختی نشان داده می شود . قسمتی از سایت است که لینک تمامی صفحه ها به ترتیب موضوعی درون آن قرار دارد . بهترین روش ، روش path Marker است .

Meta Data
با تگ های Meta می توان کلمات کلیدی سایت را به موتورهای جستجو معرفی می کند و در رتبه بندی سایت ها در موتور های جستجو اهمیت زیادی دارد . از آن جایی که زبان (HTML‌) یک زبان توصیفی نمی باشد جهت معنادار کردن صفحه به (Meta Tag) ها احتیاج داریم .

محبوب ترین آن ها
در قسمت Content کلمات کلیدی سایت را به ترتیب اهمیت می نویسیم.) حداکثر ۲۵۵ کلمه می توان استفاد ه کرد (. تمام Meta Tag ها در تگ) Head (قرار می گیرند . به رغم قدرت بالای این Tag ها وب سایت هایی طراحی شده از آن استفاده می کنند .
برخی از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی سایت ها
تعداد تکرار کلمات کلیدی در متن سایت
محل قرارگیری کلمات کلیدی
Tag هایی که کلمه کلیدی در آن قرار گرفته است .
میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی با محتویات سایت
ارزش کلمات کلیدی ما بین کلمات دیگر (میزان محبوبیت آن)
میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی

Domain
در انتخاب Domain برای سایت نباید از کلمات اختصاری استفاده کرد چرا که خود Domain در رتبه بندی Search Engine ها بسیار مهم است .

Title
اگر سایت برای یک شرکت مشهور می باشد بهتر است از نام تجاری آن شرکت در Title استفاده شود .

کلمات کلیدی
بهتر است از کلمات کلیدی تا حد ممکن در متن صفحات استفاده شود .کلماتی که در پاراگراف های ابتدایی صفحه هستند ارزش بیشتری دارند . همچنین قرار دادن کلمات کلیدی در میان تگ های ‹ strong › : Bold ‹ em › : Italic و … رتبه بهتری برای سایت ایجاد می کند . تعداد سایت هایی که به یک سایت لینک می دهند و همچنین تعداد بیننده های سایت از اهمیت بالایی برخوردار است .

فونت ها
در تعریف فونت بهتر است چند نوع فونت را تعریف کرده تا در صورتی که فونت مورد نظر در کامپیوتر بیننده نباشد فونت های دیگر جایگزین شود . این گونه فونت تعریف کردن به این معنی است که اگر فونت Arial در سیستم وجود نداشت از فونت Helvetica

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.