چهارشنبه , 9 بهمن 1398

چرا نظم قاعدگي مختل مي شود؟

مثلا دردشان زياد است يا خون‌ريزي بين 8 تا 10 روز طول مي‌کشد يا شايد عادات ماهيانه‌تان منظم نيست و حتي در بين دو دوره گاهي دچار خون‌ريزي مي‌شويد.آيا دليل اين ناراحتي‌ها را مي‌دانيد و با چگونگي درمان آن آشنا هستيد؟ …
در بعضي زنان عادت دوران ماهانه بيش از هفت روز و با خون‌ريزي بسيار شديد همراه است.در برخي ديگر خون‌ريزي خارج از دوره آغاز مي‌شود.گاهي نيز هر دوي اين مشکلات با هم بروز مي‌کنند.مقدار طبيعي خوني که از بدن خانم‌ها در دوران عادت ماهيانه خارج مي‌شود،35 ميلي‌گرم است و اگر اين مقدار به 80 ميلي‌ليتر برسد،مي‌گويند فرد دچار خونريزي غيرطبيعي رحمي شده است.

دلايل بروز خونريزي غيرطبيعي رحمي
از جمله رايج‌ترين دلايل خون‌ريزي شديد رحمي،وجود جراحات ارگانيک رحم،فيبر،پوليپ،ميوم يا سرطان است که از طريق جراحي درمان مي‌شود اما در80 درصد موارد دليل خون‌ريزي شديد،عدم تعادل هورموني است.اين موضوع شناخته نمي‌شود مگر آنکه ابتدا پزشک زنان با سونوگرافي داخل واژني از سالم بودن رحم و وجود نداشتن هيچ‌گونه زخمي مطمئن شود.
خون‌ريزي شديد رحمي شايد بيماري لاعلاجي نباشد اما مي‌تواند مشکلات بسياري براي فرد مبتلا در زندگي روزانه به وجود آورد،به ويژه اگر اين ناراحتي با خون‌ريزي‌هاي بين دو دوره هم همراه شود.آمار نشان داده است 31 درصد زنان مبتلا به خونريزي خارج از دوره جرات رفتن به استخرهاي عمومي را ندارند. 2 درصد لباس‌هاي روشن نمي‌پوشند. 2 درصد احساس مي‌کنند در ديد همسرشان جذابيتي ندارند و 11 درصد در محيط کار هميشه نگران‌اند.با اين حال 42 درصدشان هرگز به خاطر مشکلاتشان به پزشک زنان مراجعه نمي‌کنند و 66 درصد داروهاي تجويز شده را مورد مصرف قرار نمي‌دهند.

درمان‌هاي دارويي
براي زنان جوان و خانم‌هايي که به دوران يائسگي نزديک‌اند و خونريزي خارج از دوره شده‌اند معمولا قرص‌هاي پروژستروني تجويز مي‌شود اما نحوه مصرف در اين دو گروه با هم متفاوت است.اين درمان در 50 درصد موارد موفقيت‌آميز است.در همين زمينه داروهاي ضد التهاب يا آنتي هموروژيک هم تجويز مي‌شود که بايد در 3 يا 4 روز اول عادت ماهانه مصرف شود.اين داروها،معمولا موثرتر از داروهاي پروژسترون هستند.

کورتاژ
زماني که درمان‌هاي دارويي غيرموثر باشند و زنان تمايلي به بچه‌دار شدن نداشته باشند،مي‌توان با برداشتن يا کم کردن بافت رحمي (آندومتر) خون‌ريزي‌هاي ماهانه را کاهش داد.
اين عمل در بي‌هوشي کامل انجام مي‌شود و در50 درصد موارد نتايج بسيار خوبي را مي‌توان مشاهده کرد اما به طور کل برداشتن کامل آندومتر موثرتر است و در 85 تا 90 درصد موارد طي 6 ماه مشکل به طور کامل برطرف مي‌شود.در 5 درصد موارد اين عمل ممکن است سبب بروز عفونت و هموراژي شود.گاهي نيز پيش مي‌آيد که فرد نسبت به مايع مورد استفاده در جراحي آلرژي نشان مي‌دهد.همين امر سبب شده است کورتاژ گرچه کم تاثيرتر است، رايج‌تر باشد.

استفاده از بالن گرم
روش ساده ديگري که در سال 1990 ابداع شد،استفاده از بالن در رحم است.پزشک بالن را درون رحم قرار مي‌دهد و آن را باد مي‌کند تا ديواره را بپوشاند سپس دماي داخل بالن را به 87 درجه سانتي‌گراد مي‌رساند.اين امر سبب تخريب آندومتر مي‌شود.اين روش چندان رايج نيست چون از سويي امکان بچه‌دار شدن را از بين مي‌برد و از سوي ديگر تجهيزات مورد استفاده کمي گران است.

هيسترکتومي
هيسترکتومي يا برداشتن رحم از جمله روش‌هاي موثري است که معمولا در کشورهاي انگليسي‌زبان براي بيماري‌هاي حاد رحمي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. 25 درصد افراد مبتلا به مونوراجي نيز به اين روش تمايل دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *