پنج شنبه , 10 فروردین 1402

چرا لاغر شدن بسیار سخت‌تر از چاق شدن است؟

در این تحقیقات مشخص شد بسیاری از ما آموخته ایم تا زمانی که در بشقاب ما غذا وجود دارد به خوردن ادامه دهیم و بسیاری از ما حتی اگر بشقاب ما مخفیانه پر شود باز هم به خوردن ادامه می‌دهیم.

حتما تا کنون این سوال برای شما مطرح شده است که چرا ما به سرعت وزن اضافه می‌کنیم اما به سختی و با گذشت زمان زیادی قادریم اضافه وزن خود را برطرف کنیم. به عبارت دیگر چرا چاق شدن بسیار از لاغر شدن آسان‌تر است.

دانشمندان معتقدند دلیل اصلی این موضوع در گذشته نهفته است. همه ما انسان‌ها در دوره‌هایی تکامل پیدا کردیم که کمبود غذا بسیار بیش‌تر از فراوانی آن بوده است.در نتیجه بدن ما شتاب بسیار زیادی برای چاق شدن و افزایش وزن دارد و برعکس در زمینه از دست دادن وزن بسیار کند‌تر عمل می‌کند.به دلیل همین شیوه تکامل پیدا کردن ، زمانی که در ما غذایی را در اطراف خود می‌بینیم ، بدن بیش‌تر تمایل دارد حس اشتهای ما را تحریک کند تا این که تمایل به میانه روی و کم‌خوری داشته باشد و این بدان معناست که چاق شدن بسیار راحت‌تر از لاغر شدن است.

گرسنگی و سیری حس‌های بسیار پیچیده ای هستند و به فاکتورهای زیادی مانند ده‌ها هورمون و پیغام عصبی در بدن و هم‌چنین به میزان پر بودن شکم و میزان قند موجود در جریان خونی وابسته است.این حس‌ها رابطه بسیار نزدیکی نیز با روان‌شناسی دارند.

در طی یک آزمایش دانشمندان به چند دانش‌آموز یک ظرف سوپ دادند . در زیر ظرف بعضی از این دانش‌آموزان مسیر مخفی وجود داشت که مقداری سوپ اضافه را بدون آن‌که این دانش‌آموزان مطلع باشند وارد ظرف آن‌ها می‌کرد.

در این تحقیقات مشخص شد بسیاری از ما آموخته ایم تا زمانی که در بشقاب ما غذا وجود دارد به خوردن ادامه دهیم و بسیاری از ما حتی اگر بشقاب ما مخفیانه پر شود باز هم به خوردن ادامه می‌دهیم.

البته لازم به توضیح نیست که فاکتورهای ژنتیکی نیز نقش بسیار مهمی در افزایش و کاهش وزن انسان‌ها بازی می‌کنند. در تحقیقاتی که روی دوقلوهای کاملا یکسان انجام شده است مشخص شد در بسیاری از مواقع میزان تمایل به خوردن در هر دو به یک میزان است و هر دو تقریبا طبق یک الگوی مشابه دچار افزایش و کاهش وزن می‌شوند.

یک متخصص به نام gourmet Brillat-Savarin, نویسنده کتاب “فیلسوف‌های درون آشپزخانه” در این باره گفت :چاقی ما بستگی به آن‌چه که می‌خوریم ندارد ، بلکه بیش‌تر تحت تاثیر آن چیزی است که بدن ما هضم و جذب می‌کند.

زمانی که شما یک وعده غذایی خاصی را مصرف ‌کنید که شکم شما را پر می‌کند ، اما کالری زیادی به بدن شما نمی‌رساند بسیار کم تر از زمانی که وعده‌های غذایی کوچک و کم‌ کالری مصرف می‌کنید ، چاق می‌شوید.

در یک تحقیق از گروهی از زنان خواسته شد میزان چربی مصرفی خود را در طول یک دوره زمانی معین کاهش دهند ، اما در عین حال از گروه دیگری از زنان چاق خواسته شد ، علاوه بر انجام این کار میوه و سبزیجات بیش‌تری را مصرف کنند.تحقیقات نشان داد هر دو گروه وزن خود را کاهش دادند ، اما این کاهش وزن در زنانی که میوه و سبزیجات را در رژیم غدایی خود وارد کرده بودند بسیار بیش‌تر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.