سه شنبه , 5 مهر 1401
نوا

چاره‌ای برای پیری پوست

آیا تا به حال به این موضوع فكر كرده‌اید كه مرگ فقط مال همسایه نیست و این شتر روزی بر در خانه ما نیز خواهد خوابید؟
وقتی از پیری پوست صحبت به میان می‌آید همه ما به یاد مادربزرگ پیرمان می‌افتیم كه پوست صورتش شل و از روی صورتش آویزان شده است. چین‌و چروك‌ها و خطوط متعددی كه چهره او را به یك چهره خاص و البته معصوم و به یاد ماندنی تبدیل كرده است اما هیچ وقت فكر نمی‌كنیم كه ما نیز حتی در سن ۳۰ سالگی درجاتی از پیری پوست را داریم كه البته این روندناخوشایند تازه در مراحل آغازین راه است.
پیری پوست فرآیند پیچیده‌ای ا‌ست كه گریبانگیر همه ماست و ما شهری‌ها بیشتر از روستانشینان در معرض عوارض وخیم آن قرار داریم. عوامل مختلفی در سرعت گرفتن این تراژدی موثر هستند اما سیگار، آفتاب و استرس‌های عصبی در راس این هرم قرار دارند. سلول‌های زاینده پوست ما در مواجهه با این عوامل جان‌سوز كارآمدی خود را در رشد و تكثیر و تولید پوست از دست می‌دهند.
لایه اپیدرم كه ماحصل این تكثیر شبانه‌روزی است كم‌كم نازك می‌شود. سلول‌های كلاژن‌ساز هم قدرت خود را برای تولید كلاژن از دست می‌دهند و لایه میانی پوست كم‌كم نازك و شل می‌شود.
این پوست نازك و حساس دیگر توانایی‌ مقابله در برابر آفتاب را نداشته و خشك و كم آب می‌شود و اینجاست كه چین و چروك‌ها یكی پس از دیگری نمایان می‌شود. رنگ پوست تغییر كرده و لكه‌های ریز و درشت پوست را زشت‌تر از آنچه بود می‌نمایند.
حال سوال اینجاست كه آیا راهی برای كندتر كردن این روند جان‌فرسا وجود دارد؟ آیا می‌توان پیری پوست را متوقف كرده و یا حداقل چند سال آن را به تاخیر انداخت؟ مطمئن هستم شما با این فرضیه من موافق هستید كه اگر ماده‌ای بتواند این مهم را به انجام برساند قطعا نمی‌تواند از جنس مواد شیمیایی باشد، چرا كه این مواد خود سبب پیری پوست می‌شوند. اینجاست كه انسان ناسپاس باز به سراغ طبیعت می‌رود، طبیعتی كه او را در دامان پرمهرش پرورانده بود اما او با جسارت تمام در تمام طول عمرش كمر همت به تخریب آن بسته و حالا…
اولین قدم برای مقابله با پیری پوست مرطوب نگه‌داشتن آن است. این مهم را می‌توان با تكرار بخور روزانه پوست و بهره‌گیری از انواع مرطوب‌كننده‌ها و یا ماسك‌های آب‌رسان به پوست انجام داده كه البته ماسك بابونه جای خود را دارد. علاوه بر این، بابونه و گیاهانی مثل رازیانه، یلانگ، گل رز و شبدرقرمز خواص ضدچروك شناخته شده‌ای دارند. برای شروع كافی است طرز تهیه محلول این گیاهان در سركه را یاد بگیرید، آن گاه خواهید توانست از خواص جادویی این گیاهان نهایت استفاده را ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.