یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

پیش بینی آینده زناشویی با ریاضیات

پیش بینی آینده زناشویی با ریاضیات
كتاب «ریاضیات ازدواج» به طلاق و ناكامی در پیوندهای زناشویی بر مبنای محاسبات ریاضی و به كارگیری نمودارها می پردازد. مسلماً می توان حدس زد تعیین ثبات پیوندهای زناشویی یا تبیین درصد جدایی كاری بسیار دشوار است. در این كتاب از طریق تئوری های علمی، ریاضیات در خدمت تحلیل رابطه زناشویی و پیش بینی آینده آن قرار می گیرد.
عنوان فرعی كتاب «دینامیسم مدل های غیرخطی» است. بی شك از خود می پرسیم این مدل ها چه نسبتی با مساله ازدواج دارند؟ پاسخ مورای و همكارانش در این زمینه به غایت علمی یا دقیق تر ریاضیاتی است. در این كتاب ازدواج به مثابه مدلی در نظر گرفته می شود كه با پارامترها و متغیرهای متفاوت مشخص شده و به كمك محاسبات دیفرانسیل، حركت و توسعه غیرخطی آن نشان داده می شود.
مورای و همكارانش در یك پژوهش میدانی 700 زوج امریكایی را به مدت 10 سال با روش های علمی زیر نظر داشتند. در آغاز این آزمایش، زوج ها تنها گفت وگوهایی 15 دقیقه یی با یكدیگر داشتند و بر مبنای این گفت وگوها محاسباتی ریاضی صورت گرفت و سپس برای هر زوج ارزیابی مشخصی از درجه ثبات یا عدم ثبات زناشویی ارائه شد.
مورای با طنز می گوید؛ به طور معمول زوج های جوان مایل نیستند از آینده و سرانجام وصلت خود چیزی بدانند. در این موارد رویاپروری و امید مولفه های مهمی به حساب می آیند.
در این پژوهش، 700 زوج شركت كننده نیز از نتایج محاسبه شده از سوی پژوهشگران و سرانجام زناشویی خود بی اطلاع بودند. ارزیابی های علمی مورای و همكارانش تنها برای استفاده مشاوران و روانشناسان مسائل زناشویی در نظر گرفته شده بود. اما نتایج ارزیابی ها تكان دهنده است. نیمی از این زوج ها در خلال 10 سال از یكدیگر جدا شدند. در مجموع 94 درصد ارزیابی های ریاضی منطبق بر واقعیت بود. حتی در مورد پیش بینی آمار طلاق ها، مدل های ریاضی موفقیتی صددرصد را نشان می دهند. مورای اضافه می كند؛ تنها در موارد اندكی، پیش بینی ها دقیق نبودند. گرچه محاسبات ما به مشكلات عدیده برخی از زوج ها اشاره داشت، اما درصد پایداری زناشویی بیشتر از جدایی بود، كه البته واقعیت خلاف آن را به ما نشان داد.موضوعات گفت وگو میان زوج ها مسائلی همچون پول، امور جنسی و تربیت كودكان یا حتی دكوراسیون خانه را می توانست دربر گیرد. اطلاعات به دست آمده مبنای پیش بینی پژوهشگران بود.
از هر گفت وگو فیلمی گرفته می شد و حركات دست و صورت افراد به دقت مورد ارزیابی قرار می گرفت. در خلال گفت وگو ضربان قلب زوج ها نیز اندازه گیری می شد و در اتاقی دیگر شش روانشناس به طور جداگانه هر واكنشی مانند خشم، تفاهم و غیره را ارزشگذاری می كردند.
مورای با ارائه جدولی از امتیازهای مثبت و منفی سعی بر تبیین ریاضی مشاهدات خود و همكارانش داشت. مورای به كار ایی دقیق ریاضیات در ارزیابی گفت وگوهای میان زوج ها اشاره كرده و می گوید؛ ریاضیات همیشه راست می گوید و حق با ریاضیات است.
مورای در مورد به كارگیری این روش برای زناشویی خود گفت؛ 50 سال از ازدواج من می گذرد و بسیار خوشبختم. نیازی به تایید علمی برای زناشویی من وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.