سه شنبه , 18 مرداد 1401

هنر تزیین با گل خشك

هنر تزیین با گل خشك از سال ۱۸۵۰ میلادی رواج یافت. دلیل روآوری به این هنر علاقه‌مندی مردم به نگه‌داری از گل‌ها به همان شكل اولیه بوده است، چرا كه از پژمرده شدن گل‌ها حسرت بسیار میخوردند. علاوه بر این چون در تمام فصول سال به گلهای تازه دسترسی نداشتند، لذا گلها را خشك میكردند تا بتوانند از آن‌ها در تزئینات مختلف استفاده كنند.
تمامی تزئیناتی كه با گلهای تازه و طبیعی صورت میگیرد مثل حلقه گل، سبد گل، دسته گل و … با گل‌های خشك نیز انجام میشود. تمام طرحهایی كه در رابطه با گل‌آراییهای مدرن و سنتی توضیح دادیم (مثل طراحی مثلثی، هلالی، عمودی و …) مبنایی برای تزئینات گل‌های خشك نیز می‌باشند.
تنها ایرادی كه در رابطه با گلآرائی خشك مطرح می‌شود این است كه گلهای خشك فاقد عطر و بوی گل‌های طبیعی و تازه هستند. لذا به منظور جبران این كاستی كمی عطر بر روی آن‌ها میپاشیم. البته گلآرایی خشك نیاز به مراقبتهای ویژه مانند گلهای تازه ندارد و به مدت طولانی در تزئینات ساخته شده به همان شكل باقی میماند.
بعضی از گل‌ها در فصل رویشی خود بر روی بوتههایشان خشك میشوند ولی بعضی از آن‌ها را باید به روشهای مختلف خشك كرد. بهترین زمان چیدن گل جهت خشك كردن آن، روزهای آفتابی است. البته توجه داشته باشید كه گلهای چیده شده نباید به صورت غنچه باشند، بلكه باید كاملاً باز شده باشند. گل به حالت غنچه خوب خشك نمیشود و انتهای آن تیره رنگ میشود. حتماً باید گلهای تازه و با طراوت چید و از چیدن گلهای پژمرده پرهیز نمود. و هم‌چنین گل­های باران خورده و خیس برای خشك كردن به هیچ وجه مناسب نیستند.
در هنگام چیدن گلها یك ظرف آب همراه داشته باشید و گلهای چیده شده را در آن قرار دهید تا زود پژمرده نشوند. هم‌چنین دو عدد ظرف در دار برای گذاشتن برگ‌های چیده شده همراه داشته باشید (برای حفظ رطوبت برگ‌).
معمولا ‌ً در گلآرایی خشك همانند گل‌آرایی تازه از سه نوع گل استفاده میشود. برگها و شاخههای سبز مانند اُكالیتوس، انواع پر كننده‌ها مثل استاتیس و گلهای تازه مثل گل رز، آفتاب گردان و داودی، كه تمامی این‌ها برای خشك كردن مناسب هستند.


منبع: هنرکده honarkadeh.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.