یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

نهاد ها و ساختمان‌های نا ایمن

نهاد ها و ساختمان‌های نا ایمن

معصومه آباد صبح امروز در نشست خبری که برای بررسی وضعیت ایمنی شهر تهران برگزار شد با بیان اینکه شهر تهران به لحاظ ساختاری ایمن نیست اما به سمت ایمنی پیش می‌رود، گفت: مهاجرپذیربودن شهر تهران یک ویژگی خاص برای این شهر ایجاد کرده که همه مردم با قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف در یک شهر گردهم جمع شده‌اند که این شهر را دچار بحران می‌کند و یکی از این بحران‌ها عدم ایمنی است.

وی با بیان اینکه واقعا نیازمند کمک رسانه‌ها هستیم تا با استفاده از آنها فرهنگ ایمن‌سازی شهر را به یک نهضت فراگیر بدل کنیم، گفت: حادثه پلاسکو برای ما یک زنگ خطر بود که نسبت به شرایط شهر هوشیار شویم.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان اینکه به طور میانگین روزانه 250 تماس با سازمان آتش‌نشانی گرفته می‌شود که 80 درصد آنها به دلیل بی‌دقتی و غفلت شهروندان بوده است، بیان کرد: 80 درصد تماس‌ها علتش رفتارهای پرخطر مردم و بی‌تفاوتی و بی‌دقتی آنها در ساختمان‌ها بوده که نشان می‌دهد باید فرهنگ‌سازی در راستای ایمنی داشته باشیم.

آباد با بیان اینکه از سال 93 تا 95، 3000 مرگ خاموش در کشور ثبت شده که درصد زیادی از آنها در شهر تهران اتفاق افتاده، گفت: سال گذشته 141 مورد مرگ با منوکسید کربن در شهر تهران به ثبت رسیده که متاسفانه در سال 95، شاهد رشد 37 درصدی در این زمینه بودیم و این در حالی است که هر ساله تاکیدات زیادی در استفاده از سوی سازمان‌های مربوطه به مردم داده می‌شود.

فرم‌های کلیشه‌ای وزارت کار در مورد ایمنی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وزارت کار دستورالعمل‌های مشخصی در مورد ایمنی در فضای کارگاهی دارد، افزود: وزارت کار باید دستورالعمل‌ها را به کارفرما و پیمانکار ابلاغ کند و آنها نیز آن را به کارگران منتقل کنند اما متاسفانه شاهد هستیم که یک فرم‌های کلیشه‌ای دست به دست می‌شود و اتفاق موثری در این حوزه رخ نمی‌دهد، چراکه هیچ تمهیدات خاصی اتفاق نمی‌افتد.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان اینکه مرگ از دست رفتن یک انسان است؛ اما مرگ هر انسان تقریبا 2 میلیارد تومان در جامعه و خانواده هزینه تحمیل می‌کند، گفت: این در حالی است که در صورت بروز حادثه، ممکن است یک فرد دچار مرگ نشده و دچار مصدومیت شود که قطعا صدمات وارده هزینه بیشتری بر جامعه تحمیل می‌کند.

آباد با بیان اینکه متاسفانه در لایحه مدیریت شهری موضوع ایمنی، مغفول مانده است، گفت: لایحه یکپارچه مدیریت شهری از سال 90 در دستور کار قرار دارد و این در حالی است که بحث ایمنی را نتوانستیم در آن بگنجانیم به گونه‌ای که در همه جای دنیا یک سازمان صفر تا صد ایمنی را برعهده دارد و در هنگام بروز حادثه نیز یک سازمان پاسخگوست و ما نتوانستیم در لایحه مدیریت شهری موضوع ایمنی را تعیین تکلیف کنیم چه سازمانی متولی است؟ تکلیف ایمنی چیست؟ آیا در پس هر حادثه‌ای باید دنبال مسوول بگردیم؟ که متاسفانه این مساله مغفول مانده است.

18 مصوبه شورای شهر در مورد آتش‌نشانی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شورای شهر تهران 50 مصوبه به طور خاص در مورد ایمنی فضاهای عمومی داشته و به طور مشخص 18 مصوبه در مورد سازمان آتش‌نشانی داشته است، گفت: در جلسه اخیر بارها از شهردار تهران در مورد حسن اجرای قوانین و مصوبات سوال پرسیده شد اما بنده عرض می‌کنم که عمده این لوایح و طرح‌ها که به تازگی به تصویب رسیده، نزدیک به سه سال در شواری شهر چرخیده است.

3 لایحه جدید آتش‌نشانی 3 سال در شورای شهر چرخید

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان اینکه لایحه بروزسانی خدمات آتش‌نشانی و لایحه جانباختگان سازمان آتش‌نشانی به دلایل مختلف نزدیک به 3 سال در شورای شهر تهران چرخید، گفت: عمده این لوایح در مهرماه و مردادماه سال 95 به تصویب رسیده است و این در حالی است که مدتی نیز برای ابلاغ، زمان لازم بود و باید بگویم که تنها چند ماه است که برای اجرا به دست سازمان آتش‌نشانی رسیده است.

آباد با بیان اینکه لایحه بروزسانی تجهیزات 3 راهبرد ارتقای مدیریت ایمنی، ارتقای تجهیزات و ارتقای دانش و مهارت را در دستور کار داشت، گفت: این لایحه به شورا رسید اما شورا اعلام کرد که بودجه لازم را برای تامین تجهیزات ندارد.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانی در ابتدا اعلام کرد که 2000 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات لازم دارد اما شورا اعلام کرد که بودجه کافی ندارد و باید خرید تجهیزات انقباضی باشد، گفت: نهایتا سازمان آتش‌نشانی 500 میلیارد تومان برای آتش‌نشانی بودجه در نظر گرفت و آن هم بودجه از محل درآمدهای پایدار تعریف شد؟! و این در حالی بود که میزان تحقق بودجه از محل درآمد پایدار کمتر از آن چیزی بو که تصور می‌کردیم و برهمین اساس تخصیص‌ها نیز به اندازه انجام نشد.

تجهیزات آتش‌نشانی برای پوشش تهران کافی نیست/ شورا بودجه آتش‌نشانی را انقباضی بست

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه تجهیزات آتش‌نشانی برای پوشش پلاسکو کافی بود اما برای پوشش حوادث تهران کافی نیست، گفت: با این بسترهای ناایمن و شرایط فضاهای زیرسطحی و مشکلات بافت‌های فرسوده و رفتارهای پرخطر مردم باید اعلام کنیم که وضعیت تجهیزات آتش‌نشانی برای پوشش تهران کافی نیست و ما باید به سمت وضع بودجه اضطراری و اورژانسی برای سازمان آتش‌نشانی پیش برویم تا حداقل تجهیزات و سطح دانش ارتقا یابد.

آباد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه در بخش پیشگیری اقدامات خاصی صورت نگرفته و مردم فرهنگ پیشگیری و رعایت اصول ایمنی ندارند، عنوان کرد: برهمین اساس باید به سمت مقابله که همان خرید تجهیزات و ارتقای دانش و مهارت است، پیش برویم.

مدارس، اجازه ورود کارشناسان ایمنی را نمی‌دهند/ مقاومت مدارس در برابر تعیین ایمنی

وی با بیان اینکه شرکت شهر سالم با همکاری سه دانشگاه تحقیقاتی را درخصوص وضعیت ایمنی فضاهای عمومی آغاز کرده است، گفت: متاسفانه شاهد مقاومت برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستیم به گونه‌ای که آموزش و پرورش و مدارس، اجازه ورود به کارشناسان برای تعیین وضعیت ایمنی مدارس را نمی‌دهند و این در حالی است که این فضاها عمومی بوده و باید حداقل ایمنی را داشته باشند.

بازدید آتش‌نشانان از 17 هزار ساختمان عمومی و خصوصی/ تعیین 3000 ساختمان ناایمن در تهران

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه 17 هزار بازدید توسط سازمان آتش‌نشانی از ساختمان‌های عمومی و خصوصی انجام شده است که 3000 ساختمان اخطاریه ایمنی دریافت کرده‌اند گفت: عمده این ساختمان‌ها در مناطق بافت فرسوده که ساختمان‌های قدیمی داشتند وجود داشت.

آباد با اشاره به اینکه رونوشت این اخطاریه‌ها به ساختمان‌ها و نهادهای دیگر نیز صادر شده است، گفت: ما برای چه رونوشت را برای سازمان‌ها و نهادهای دیگر می‌فرستیم؟ که بیایند بر روی ایمن‌سازی نظارت کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری می‌تواند ضابط قضایی باشد و در هنگام رعایت نا ایمنی نسبت به اعمال قانون اقدام کند، گفت: به عنوان مثال وزارت بهداشت در هنگام بازدید از اماکن مختلف هنگامی که موارد غیربهداشتی را ببیند می‌تواند نسبت به پلمب اقدام کند و در بحث کارگاه‌ها و صنوف نیز باید به سازمان آتش‌نشانی به عنوان یک ضابط قضایی اختیار داده شود تا نسبت به پلمب و نه صرفا اخطار، اقدام کند.

به گفته رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران، عمده ساختمان‌های ناایمن مربوط به نهادهای نظامی و عمومی هستند.

هشدار در مورد وضعیت بازار تهران

آباد در ادامه با بیان اینکه ساماندهی بازار تهران نیاز به همکاری بین بخشی دارد، گفت: باید وزارت کار، وزارت نیرو و وزارت کشور برای ساماندهی بازار تهران در کنار شهرداری قرار گیرند چراکه مشکلات تاسیساتی در بازار تهران نگران‌کننده است و این در حالی است که کسبه به دلیل مسائل اقتصادی، حاضر به ترک آنجا برای ایمن‌سازی نیستند.

وی با بیان اینکه کسبه بازار تبریز خودشان نسبت به ایمن‌سازی بازار حساسیت به خرج داده و توانستند این بازار را ایمن کنند، ادامه داد: بازار تهران یک بازار سنتی است اما نحوه بارگذاری در آن تغییر کرده و در حال حاضر نیز تنها راه ساماندهی بازار تهران همکاری بین بخشی است.

می‌گویند پلاسکو تولیدی نبود اما چرخه خیاطی آنجا چه کار می‌کرد؟

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان اینکه باید وزارت کار در کنار شهرداری باشد، افزود: می‌گویند پلاسکو تولیدی نیست، اما چرخ خیاطی آنجا چه کار می‌کرد و باید بگویم با اینکه در بازار اقدامات خوبی انجام شده اما کافی نیست.

انتقاد آباد از نگاه سیاسی به ایمنی

آباد با بیان اینکه نگاه سیاسی در بحث ایمنی اثرگذار است و اجازه نمی‌دهد مشکل حل شود، گفت: در قانون برای وزارت کار و شهرداری تکلیف شناسایی و ایمن‌سازی گذاشته شده است؛ اما این مساله مورد غفلت قرار گرفته است و متاسفانه به دلیل رفتارهای سیاسی شاهد هستیم همان روندی که بعد از حادثه جمهوری پیش آمد و باعث شد کاری پیش نیاید، همان روند در مورد پلاسکو نیز در حال شکل‌گیری است.

وی با انتقاد از سیاسی‌کاری در بحث ایمنی تهران گفت: برخی افراد مسائل را یکسویه نگاه کرده و بدون ارائه راهبرد و پیشنهاد تنها انتقاد می‌کنند.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی هر آنچه را که داشت به صحنه آورد اما کافی نبود، گفت: در دنیا دیگر از نردبام استفاده نمی‌کنند بلکه نردبام‌های آسانسورداری وجود دارد که در عرض 10 ثانیه 15 نفر را به سطح زمین منتقل می‌کند یا ما بارها از آتش‌نشانان پرسیدیم که چرا برای افرادی که در کنار پنجره آمده بودند، تشک نجات پهن نکردید؟ که آنها عنوان کردند شیشه‌هایی از نما می‌ریخت، مانع از انجام این کار می‌شد و باید بگویم که سازمان آتش‌نشانی همه امکاناتی را که در اختیار داشت به صحنه آورد.

آباد با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی جدول زمان‌بندی را درخصوص تجهیزات مورد نیازش به شورای شهر تهران ارائه کرد اما دو ماه پیش این لایحه تصویب شد در حالی که سه سال این لیست در شورای شهر تهران می‌چرخید، گفت: سازمان آتش‌نشانی 30 صفحه جدول تجهیزات آورد و با عرض شرمندگی باید عنوان کرد که در مقابل شورای شهر چه کرد؟ مصوب کرد که دو درصد از محل عوارض درآمدهای پایدار به سازمان آتش‌نشانی داده شود که این یعنی هیچ؟! چراکه اگر درآمد پایداری نباشد، هیچ اتفاقی در حوزه آتش‌نشانی رخ نمی‌دهد.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با تشریح سهم سازمان آتش‌نشانی از محل عوارض درآمدهای پایدار گفت: در سال 92، مبلغ وصولی، 112 میلیارد تومان بوده که از اعتبار ابلاغی 90 میلیارد تومان وصول شده که تنها 42 میلیارد تومان پرداخت شده است و در سال 93 نیز اعتبار ابلاغی 100 میلیارد تومان بوده است که از این میان تنها 64 میلیارد تومان پرداخت شده است و در سال 94 نیز 120 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی داشته است که 114 میلیارد تومان آن وصول شده که از این میان تنها 40 میلیارد تومان پرداخت شده است که بخش عمده نیز صرف بودجه هزینه‌ای و دستمزد شده‌ است و این در حالی است که در سال 95 نیز 119 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی داشته که تا الان 69 میلیارد تومان آن وصول شده است.

آباد با بیان اینکه در پاسخ به این سوال که چرا درصد کمی از اعتبار ابلاغی به آتش‌نشانی تخصیص داده شده است، گفت: تخصیص‌ها در کمیته تخصیص اولویت‌بندی می‌شود و اینگونه نیست که اعضای کمیته این بودجه را در جیب خود گذاشته باشند بلکه در بخش‌های دیگر این بودجه صرف شده است.

سخت‌گیری بیشتر در قوانین پیشگیرانه

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید در بحث پیشگیری، قوانین سخت‌گیرانه‌تری داشته باشیم، در ساختمان‌های بلندمرتبه و آسمان‌خراش‌ها از نردبام برای اطفای حریق استفاده نمی‌کنند بلکه خود این ساختمان‌ها باید سیستم خود اطفا داشته باشند و در کشور ما نیز متاسفانه سال‌هاست نتوانسته‌ایم مشکل بافت فرسوده، مدیریت واحد شهری و مشکل تاسیساتی را حل کنیم و باید بگویم شهرسازی ما هنوز هم سنتی است و حالا که در بحث پیشگیری اقدامات موثری انجام نشده است لازم است در بخش مقابله، اقدامات لازم را داشته باشیم چراکه بسیاری از ساختمان‌ها که عمدتا عمومی و… هستند نیازی به دریافت پایان کار نداشته و برهمین اساس خود را ملزم به رعایت مقررات ایمنی نمی‌دانند.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان اینکه در کمیسیون سلامت شورای شهر طرحی در رابطه با ساختمان‌های نیمه کاره نوشته شده است که به ساختمان‌ها در صورتی که موارد ایمنی را رعایت نکنند پایان کار داده نمی‌شوند گفت: از مرحله فونداسیون تا نما، این مساله مورد تاکید و نظارت قرار می‌گیرد و در مرحله اول جریمه و در صورت رعایت، مالک به قوه قضاییه معرفی می‌شود.

آباد با بیان اینکه از سال 45 تاکنون با ساختمان‌هایی مواجه هستیم که نه پایان کار داشته و نه موارد ایمنی را رعایت می‌کنند، گفت: با مصوب شدن قانون ساختمان‌های نیمه‌کاره شاید بتوانیم اقدام موثری در راستای ایمن‌سازی ساختمان‌ها انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش رسانه‌ها در ایمن‌سازی مکان‌های عمومی، تنها مساله‌ای که باعث شد ساختمان علاءالدین ایمن شود، فشار رسانه‌ای بود چراکه مالک با وجود حکم قضایی حاضر به ایمن‌سازی نبود و تنها زمانی که رسانه‌ها به وی فشار آوردند راضی به ایمن‌سازی شد.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل خانواده‌های حادثه دیده در حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری که 2 زن جان خود از دست داده بودند، اظهار کرد: با گذشت 3 سال هنوز دیه آنها پرداخت نشده است که بخش اعظم این مشکل به بیمه تامین اجتماعی برمی‌گردد چراکه این افراد بیمه تامین اجتماعی بوده و باید این سازمان بیمه‌گر برای آنها کاری می‌کرده است.

انفجار تروریستی در پلاسکو نبوده است

آباد در بخش پایانی سخنانی خود درخصوص انفجارهای پلاسکو گفت: من از آتش‌نشانان صنعتی که وظیفه حریق و صنایع بزرگ همچون پالایشگاه‌ها را برعهده دارند، در مورد انفجارهای پلاسکو سوال پرسیده و آنها عنوان کردند که احتمالا سیلندرهای گاز پیک‌نیکی در طبقات در مواجهه با فشار و حریق باعث ایجاد انفجار شده است، اما به هیچ چیزی دال بر اینکه انفجار تروریستی بوده، دست نیافتند و سرنخی پیدا نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.