جمعه , 2 اسفند 1398

نسل جديد بالگردهاي تهاجمي سپاه + عکس

نسل جديد بالگردهاي تهاجمي سپاه + عکس

واحد مرکزي خبر: همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر و روز ملي مقاومت، ايثار و پيروزي، رزمايش هوايي جديدترين بالگردهاي تهاجمي ساخت سپاه با موفقيت انجام شد.

در اين رزمايش نسل جديد بالگردهاي تهاجمي سبک شاهد با نام شاهد 285 ساخته شده از جانب متخصصان توانمند نيروي هوايي سپاه به همراه ساير بالگردهاي ساخت سپاه از سري شاهد به پرواز درآمدند و خلبانان سبزپوش و جان برکف نيروي هوايي سپاه مراحل مختلف عمليات هوايي اين رزمايش شامل پرواز جمع ، درگيري و رزم نزديک، پشتيباني نزديک يگانهاي زميني، جابه جايي سريع فرماندهان و نيز هدف گيري تانکها و شناورهاي دشمن فرضي را يکي پس از ديگري با موفقيت انجام دادند.

بالگرد تهاجمي سبک شاهد 285 که نخستين بار در اين رزمايش مورد استفاده قرار گرفت با دو کاربري هوايي و دريايي از جديدترين دستاوردهاي پروژه بزرگ شاهد محسوب مي شود و براساس نيازهاي حال و آينده نيروهاي مسلح و با فناوري صد در صد بومي پس از پشت سر گذاشتن مراحل تحقيقاتي و طي تست ها و آزمايش هاي گوناگون اکنون در مرحله توليد انبوه قرار گرفته است.

ابعاد کاملا آيرو ديناميک، تحرک عملياتي، چالاکي فوق العاده، قابليت عملياتي شدن سريع، کارآيي بالا، حمل انواع راکت هاي ضد زره، ضد شناور و انواع تيربارها از ويژگي هاي منحصر به فرد بالگرد شاهد 285 است که با شرايط جغرافيايي کشور نيز سازگاري دارد.

پدافند هوايي متحرک در برابر پرنده هاي دشمن، حضور در تيم هاي شناسايي- آتش، انهدام مواضع زميني و اهداف دريايي از ماموريتهاي پيش بيني شده اين بالگرد به شمار مي رود و در آينده نزديک نيز در ماموريتهاي درگيري در مناطق مرزي و ناامن سازي محيط هاي عملياتي مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در ادامه اين رزمايش سردار سرلشکر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه ضمن بازديد از نمايشگاه 6 هزار قطعه هوايي ساخته شده در مرکز تحقيقات نيروي هوايي سپاه جهت ناوگان هوايي نيروهاي مسلح کشور اظهار داشت: در سپاه يک جريان بسيار قدرتمند از دانش و فناوري شکل گرفته است و قدرت ما در حوزه دفاعي يک قدرت پيش رونده، وسعت يابنده و کاملا انعطاف پذير است.

سرلشکر جعفري افزود: تجهيزاتي که امروز در سامانه دفاعي و رزمي سپاه بکار گرفته شده است صد در صد بومي و با تلاش فرزندان ملت در سپاه طراحي، توليد و به بهره برداري رسيده است.

فرمانده کل سپاه در ادامه با تبريک سالروز آزادسازي خرمشهر اظهار داشت: مرکز تحقيقات نيروي هوايي سپاه که بعد از جنگ تاسيس شد با هدف تامين نيازهاي بالگردي سپاه تلاشي بي وقفه را آغاز کرد و امروز طراحي و توليد بالگردهايي با کيفيت بالا و قدرت مانور بي نظير حاصل تلاش شبانه روزي متخصصان نيروي هوايي سپاه در اين مرکز است.

وي افزود: قدرت طراحي متخصصان ما به قدري بالا رفته که تمام مراحل طراحي تا توليد اين بالگردها در کمتر از يک سال صورت گرفته و در آينده نزديک شاهد حضور فراوان و انبوه اين بالگردها در سامانه دفاعي نيروهاي مسلح کشور خواهيم بود.

سردار سرلشکر جعفري تصريح کرد: پرنده هاي شاهد 285 با قدرت مانور بالا نسبت به بالگردهاي مشابه خارجي و کارآيي بي نظير در نبرد نامتقارن توانمندي سپاه را در نبرد ناهمطراز و موارد خاص افزايش خواهد داد.

فرمانده نيروي هوايي سپاه نيز در ادامه با قدرداني از تلاش هاي شبانه روزي متخصصان و جهادگران مرکز تحقيقات نيروي هوايي گفت: جهادگران ما تلاش و تخصص و تعهد را به هم آميخته و موفق شدند بخش مهمي از دستاوردهاي دفاعي کشور را با دستان تواناي خود تامين کنند.

در پايان اين رزمايش تعدادي بالگرد از نوع شاهد 278 به ناوگان نيروي هوايي سپاه تحويل شد.

شاهد 278 بالگردي چند منظوره است که قبلا در مرکز تحقيقات نيروي هوايي سپاه طراحي و نمونه سازي شده و توليد آن نيز در صنعت هوايي کشور با موفقيت انجام شده است.

استفاده از سامانه هاي جديد ناوبري و ايمني بالاي اين بالگرد امکان استفاده از آن را در ماموريتهاي غيرنظامي نظير کنترل ترافيک ، آمبولانس هوايي ، کنترل خطوط نفت و گاز ، برق و همچنين حفاظت از محيط زيست ميسر کرده است.

همچنين بکارگيري مواد پيشرفته کامپوزيت در ساخت ملخ و بدنه و نيز سهولت تعمير و نگهداري و امکان استفاده در پايگاههاي نزديک به مناطق درگيري ، اين بالگرد را در رديف کارآمدترين بالگردهاي پيشرفته حال حاضر دنيا قرار داده است.

پروژه بالگردهاي شاهد از سال 1378 در مرکز تحقيقات صنايع هوايي شاهد وابسته به سازمان جهاد خودکفايي نيروي هوايي سپاه با ساخت بالگرد شاهد 278 آغاز شد، و با توصيه ويژه فرمانده معظم کل قوا حضرت آيت الله خامنه اي ادامه پيدا کرد که حاصل آن طراحي، ساخت و توليد انواع بالگردها با دامنه کاربري هاي گسترده و متنوعي است که در مقاصد گوناگون در ناوگان هوايي کشور مورد استفاده قرار مي گيرد.

به اين ترتيب جمهوري اسلامي ايران با دستيابي کامل به دانش فني طراحي و ساخت انواع بالگرد در زمره معدود کشورهاي دارنده اين تکنولوژي فوق پيشرفته قرار گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *