سه شنبه , 8 بهمن 1398

ناگفته هایی از زندگی و مرگ آیت الله العظمی بهجت

ناگفته هایی از زندگی و مرگ آیت الله العظمی بهجت
امام جمعه موقت تهران، ظلم و استکبار ستیزی را گوهر اصلی حضرت آیت الله العظمی بهجت دانست و گفت…امام جمعه موقت تهران، ظلم و استکبار ستیزی را گوهر اصلی حضرت آیت الله العظمی بهجت دانست و گفت: ایشان در این زمینه به قدری حساس بودندکه همیشه برای مقابله با استکبار در جهت حفظ ارزش های نظام و حاکمیت تاکید می کردند.
حجت الاسلام والمسلمین “کاظم صدیقی” شامگاه یکشنبه در همایش تجلیل از شخصیت علمی و عرفانی مرحوم حضرت آیت الله العظمی” حاج شیخ محمد تقى بهجت فومنى” که از سوی حوزه علمیه قزوین برگزار شد، افزود: این فقیه بزرگوار با وجود این که با رادیو و تلویزیون هیچ ارتباطی نداشت ، اما از تمام اخبار و اطلاعات روز آگاهی داشته و در عرصه سیاست و میدان مبارزه و انقلاب فعال بودند.
وی اظهار داشت: در خصوص آیت الله بهجت آموزه های فراوانی وجود دارد ، از جمله این که ایشان بسیار اهل عبادت بود ، به گونه ای که هر روز زیارت عاشورا را دو مرتبه قرائت و ساعاتی از روز را در عبادت به سر می برد.
حجت الاسلام صدیقی، از حضرت آیت الله بهجت به عنوان خاتم الحکما و خاتم الزاهدین یاد و خاطر نشان کرد: کرامت هایی که از این بزرگوار به صورت مستقیم و غیر مستقیم نقل شده نشان از آن دارد که زندگی ایشان بسیار عادی و معمولی بوده است.
وی افزود : آیت الله بهجت نیاز به غذای ظاهری نداشتند ، بلکه با غذای روحی نیاز خود را تامین می کردند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد : این شخصیت علمی و عرفانی نیاز به چشم نداشتند، بلکه سیرت انسان ها را می دیدند و حتی رحلت شان نیز اختیاری بود و از مرگ خود اطلاع داشتند.
حجت الاسلام صدیقی یادآور شد: آیت الله بهجت از علمای منبع ، فقیه و مجتهدی بسیار بزرگ بود و صحبت کردن درباره شخصیت ایشان به زمان زیادی نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه امروز در دانشگاه ها رشته ها تخصصی شده ، تاکید کرد: علمای ما به این جامعیت رسیده اند که در چند علم به تبحر بسیاری دست یافته اند و آیت الله بهجت از چنین شخصیت هایی بود ،اصولی و کلامی بود و در محضر علمای نجف فلسفه هم آموخته بود.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آیت الله بهحت عالم به علم بود و بر عمل به علم بسیار تاکید و اسرار داشتند و معتقد بودند که اگر کسی به علم اش عمل کند ،قبله اهل نظر و باطن می باشد.
وی افزود: به دلیل شخصیت والای آن مرد روحانی مراسم تشییع جنازه ایشان با حضور بسیار گسترده مردم روبرو شد و تنها دلیل این حضور مردم این است که آیت الله بهجت به دلیل ارتباط نزدیکش با خداوند و اهل بیت(ع) این موهبت را پیدا کرده بود که دلها در اختیار ایشان باشد.
حجت الاسلام صدیقی در پایان سخنان خود از مردم خواست تا از چگونگی زندگی و شخصیت این مرد عرفانی درس گرفته و آن را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و در جهت حفظ نظام جمهوری اسلامی کوشا باشند.
حضرت آیة الله العظمى آقاى حاج شیخ محمد تقى بهجت (رحمه اله) در اواخر سال 1334 ه ق در شهر فومن در استان گیلان به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه فومن به پایان برد و پس از آن در همان شهر به تحصیل علوم دینی ‌پرداخت.
ایشان پس از طی دوران مقدماتی تحصیلات دینی در شهر فومن، به سال 1348 ه.ق. هنگامی که تقریباً 14 سال از عمر شریفش می گذشت ،به عراق مشرّف شد و در کربلای معلّی اقامت‌ گزید.
از ایشان تألیفات متعددی در فقه و اصول به یادگار مانده است.
حضرت آیة الله العظمی محمد تقی بهجت « رحمة الله علیه » بعد از ظهر روز یکشنبه 27 اردیبهشت 1388 به ملکوت اعلی پیوست.
منبع:alef.ir


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *