جمعه , 15 مهر 1401

منابع آزمون دكتری

ایسنا: معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به انتشار منابع آزمون دكتري، از تخصصي شدن اين آزمون نسبت به آزمون 90 خبر داد.

سيد جلال طباطبايي با اشاره به برگزاري دومين آزمون نيمه متمركز دكتري در 25 فروردين‌ ماه در 278 رشته، گفت: براي اين دوره از آزمون بيش از يك هزار و 500 ماده آزموني در نظر گرفته شده است.

وي با بيان اينكه داوطلبان مي‌توانند فهرست اين دروس را به تفكيك رشته در سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مشاهده كنند، به تغييرات عمده آزمون دكتري 91 نسبت به آزمون دوره قبل اشاره كرد و افزود: در اين دوره از آزمون ضرايب دروس متفاوت شده است در حالي كه در آزمون دوره قبل ضرايب دروس يكسان بوده است.

وي افزود: در آزمون دكتري 91 درس زبان انگليسي به عنوان يك درس تحصيلي داراي ضريب 2، استعداد تحصيلي داراي ضريب يك و دروس تخصصي داراي ضريب 4 مي‌باشد.

طباطبايي با تاكيد بر تخصصي‌ شدن اين آزمون، گفت: در آزمون دوره قبل سوالات دروس عمومي و تعدادي دروس نيمه‌تخصصي در نظر گرفته شده بود، ولي در اين دوره از آزمون اين ماده‌هاي آزموني از دروس كارشناسي ارشد و كارشناسي است.

وي با اشاره به اعلام نتايج اوليه به صورت كارنامه در اوايل خردادماه براي داوطلبان دومين دوره آزمون دكتري، اظهار كرد: در دوره قبل داوطلبان زمان ثبت‌نام انتخاب رشته نيز انجام مي‌دادند ولي در اين دوره ابتدا نتايج اوليه به صورت كارنامه براي آنان منتشر مي‌شود و آنان مي‌توانند از سوم تا هفتم خردادماه نسبت به انتخاب رشته اقدام كنند.

معاون سازمان سنجش در خاتمه، گفت: پس از آن اسامي چندبرابر ظرفيت داوطلبان براي انجام مصاحبه در اواخر خردادماه به دانشگاه‌ها اعلام مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.