چهارشنبه , 16 آذر 1401

مكانيسم جديد افزايش طول عمر

مكانيسم جديد افزايش طول عمر

جام جم آنلاين: دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا مكانيسم جديدي را شناسايي كرده‌اند كه باعث افزايش طول عمر مي‌شود.اين دانشمندان يك مكانيسم فشار اكسيداسيون را شناسايي كرده‌اند كه از آسيب‌هاي سلولي جلوگيري مي‌كند.


دكتر تري ايدكر، رييس بخش ژنتيك در دپارتمان پزشكي دانشكده پزشكي دانشگاه كاليفرنيا و پروفسور مهندسي زيستي در دانشكده مهندسي «جاكوبز» در اين باره اظهار داشت: ما ممكن است براي حفاظت از بدنمان در برابر مولكولهاي راديكال آزاد مواد آنتي اكسيداني مانند آب انار بنوشيم يا براي افزايش طول عمرمان مقدار كالري مصرفي روزانه‌مان را كاهش دهيم اما در اين پژوهش جديد معلوم شد كه چطور انسانها ممكن است بتوانند پروسه پيري خود را با تماس منظم بدن با مقادير بسيار اندكي از اكسيدانها به تعويق بياندازند.

انواع اكسيژن واكنشي (ROS)، يونهايي هستند كه بعنوان يك محصول طبيعي از متابوليسم اكسيژن شكل مي‌گيرند و نقش مهمي در سيگنال دهي سلولي ايفا مي‌كنند اما در اثر فشارهاي محيطي مانند پرتوهاي فرابنفش يا گرما و يا تماس با مواد شيميايي مقدار اين يونها تا حد زيادي افزايش مي‌يابد و نتيجه آن تبديل آسيبهاي بي‌اهميت و جزئي به آسيب‌هاي سلولي در مولكولهاي دي ان آ، آر ان آ و پروتئين‌ها است كه فشار اكسيداسيون را تشديد مي‌كند.

يك عامل دخيل در اين انتشار پروكسيد هيدروژن است. بدن تلاش مي‌كند براي كاهش آسيب رساني اين ماده، آن را به آب و اكسيژن تبديل كند. اما اين فرايند 100 درصد در بدن موفق نيست.

دراين تحقيق محققان ژني را كشف كرده كه در اين فرايند نقش داشته و Mga2‌ ناميده مي‌شود. اين ژن در تغيير و تبديل پيروكسيد هيدروژن نقش دارند. محققان تلاش مي‌كنند با بهره گيري از اين ژن مكانيسم فشار اكسيداسيون را كنترل كرده و در نتيجه به طول عمر انسان بيافزايند.

ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.