یکشنبه , 6 آذر 1401

مقبره کوروش روي نقشه ماهواره‌اي ‏Google earth‏ سه بعدي ثبت شد

شرکت گوگل(Google earth)به عنوان يکي از بزرگترين شرکت‌هاي اينترنتي جهان طي دو سال گذشته اقدام به سه بعدي کردن برخي بناهاي مشهور جهان روي نقشه ماهواره‌اي کرده است. اين شرکت در تازه‌ترين اقدام خود، پيش از تهيه نسخه جديد اين نرم‌افزار تصوير آرامگاه کوروش را سه بعدي کرد.

شرکت گوگل در تازه ترين اقدام خود، تصوير آرامگاه کوروش را به صورت سه بعدي روي نقشه ماهواره‌اي Google earth ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاري ميراث فرهنگي ، شرکت گوگل به عنوان يکي از بزرگترين شرکت‌هاي اينترنتي جهان طي دو سال گذشته اقدام به سه بعدي کردن برخي بناهاي مشهور جهان روي نقشه ماهواره‌اي Google earth کرده است. اين شرکت در تازه‌ترين اقدام خود، پيش از تهيه نسخه جديد اين نرم‌افزار تصوير آرامگاه کوروش را سه بعدي کرد.

به اين ترتيب کاربران نرم افزار Google earth ته تنها روي نسخه قديم اين نرم‌افزار که روي نسخه جديد آن که اکنون به صورت Beta در اختيار کاربران انترنتي قرار گرفته است مي‌توانند مقبره کوروش را به صورت سه بعدي ديده و همانند تصاوير کو‌ه‌ها در اين نرم‌افزار به دور آن چرخش کنند.

پيش از اين چندين بناي تاريخي و ساختمان مهم در جهان به صورت سه بعدي روي صفحه Google earth ديده مي‌شد که از آن جمله مي‌توان به کعبه، اهرام مصر، ساختمان راديو فرانسه، برج ايفل و بسياري آثار ديگر اشاره کرد.

مقبره کوروش در سال 1383 و با راي تمام شرکت کنندگان در اجلاس جهاني يونسکو به فهرست ميراث جهاني پيوست. اين اثر منحصر به فرد در دشت پاسارگاد واقع شده است و يکي از پربيننده‌ترين آثار باستاني کشور محسوب مي‌شود.

کوروش ازجمله شخصيت‌هاي مهم تاريخي کشور است که نام و جايگاه‌هي جهاني دارد. منشور کوروش که امروز در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شود به عنوان منشور صلح جهاني شناخته شده است و از آن به عنوان نخستين بيانيه حقوق بشر ياد مي‌شود.

همچنين در نسخه جديد Google earth تعداد تصاوير 360 درجه از آثار تاريخي کشور بيشتر شده است که از آن جمله مي‌توان به تصاوير 360 درجه ميدان آزادي و بخش‌هاي مختلف تخت جمشيد، و برخي کوه‌هاي کشور اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.