سه شنبه , 29 خرداد 1397

معرفی شهر آنتالیا ترکیه

معرفی شهر آنتالیا ترکیه

آنتالیا از کوههای توروس- Toros با پوشش گیاهی از درختان کاج بسمت پایین جایی که دریای زلال و جوشان قرار گرفته امتداد می یابد و به خط ساحلی نا منظم خلیج دور دست منتهی میگردد.
این منطقه آفتابی در طول 300 روز سال همانند بهشتی جهت فعالیت های از قبیل حمام آفتاب ، شنا ، موج سواری ، اسکی روی آب و قایق رانی و کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد.
چنانچه در ماههای مارس و آوریل به آنتالیا سفر کنید می توانید صبح هنگام به اسکی کردن و عصرها در آبهای گرم مدیترانه به شنا کردن بپردازید. علاوه بر مناطق تاریخی مهم که در این منطقه قرار دارند ، می توان از جنگل های کاج و باغات زیتون ، مرکبات و نخلها و در نهایت از مزارع موز و ادوکادو نیز نام برد.
سواحل دریای مدیترانه در ترکیه بعنوان یک مرکز تفریحی و توریستی تلقی می شود. در این سواحل گردشگران میتوانند با استفاده از امکانات رفاهی در همه مکانهای توریستی و تأسیسات آن و همینطور سایر موارد همطراز در کنار میزبانی مردم خونگرم و مهمان نواز آن تعطیلات خوب و خوشی را سپری نمایند.
آنتالیا
این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می گردد دارای جاذبه های فراوان و مناظر حیرت انگیزی می باشد. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاهها خود نمائی می کند. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه کاله ایجی قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصور شده ، بسیار جلب توجه می کند.
شهر آنتالیا در همان ابتدا یعنی از سال 159 قبل از میلاد که توسط آتالوس بنا نهاده شد محل سکونت و زندگی مردم بوده است. آتالوس بود که نام این شهر را آنتالیا نامید. این شهر قبل از اینکه بدست عثمانی ها بیفتد تحت تصرف رومی ها ،بیزانسیها و سلجوقیان بوده است.
مسجد کنگره دار – Yivli Minareli – ییولی میناره لی توسط سلطان علاء الدین کی قباد سلطان سلجوقی در قرن 13 در مرکز شهر بنا نهاده شد. این مسجد با مناره های زیبایش امروز به یک سمبل در شهر آنتالیا تبدیل شده است.
مدرسه کاراتای – مدرسه علوم دینی که در منطقه داخل قلعه kale ii – کاله ایچی قرار دارد. این مدرسه از همان ابتداء در زمینه حکاکی بر روی سنگ در زمره بهترین مدارس در دوران سلجوقیان به شمار می آمده است .
از دیگر مناطق دیدنی شهر می توان به 2 مسجد که در زمان عثمانیان سا خته شده نیز اشاره کرد. یکی از آنها مسجد مراد پاشا است که در قرن 16 ساخته شد و دیگری مسجد Tekeli – تکلی محمد پاشا که در قرن 18 بنا شده است میباشد. این مساجد از لحاظ کاشیکاری در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می گردند.
در کنار بندرگاه شهر مسجد باشکوه دیگری بنام اسکله – Iskeleقرار دارد که مربوط به اواخر قرن 19 است. این مسجد از سنگهای بریده شده با چهارستون تشکیل شده که در بالای چشمه ای طبیعی بنا شده است.
برج هیدیرلیک- Hidirlik که احتمالاً در قرن 2 به عنوان مقری برای استفاده از فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است نیز از جمله نقاط دیگر دیدنی این شهر است.
کسیک مناره – Kesik Minare به معنای مناره های بریده شده می باشد که در گذشته بعنوان کلیسا از آن استفاده می شده است. این اثر در واقع نمایانگر تاریخ کهن شهر که زمان رومی ها ، بیزانس ، سلجوقیان ، عثمانی ها تا به امروز را شامل میشود ، می باشد. هنگامیکه امپراتور ها دریان در سال 130 بعد از میلاد در شهر (فاسیلین) از استان آنتالیا دیدن کرد بافتخار او دروازه ای با سه طاق و ستونهای تزئین شده بنا گردید. در آن زمان این دروازه تنها راه ورودی به شهر به شمار میآمد. امروزه دو برج دروازه و قسمتهائی از دیوار مربوطه را می توان در کنار بندرگاه مشاهده نمود. برج ساعت هم نمادی دیگر از این شهر است که هم چنان در میدان کاله کاپیسی بعنوان سمبل صلابت و پایداری جای خود را در این شهر قدیمی حفظ کرده است.
پارک های آتاتورک و کاراعلی اوغلو با آن گلهایی زیبا و رنگارنگ ، آب های درخشان اطراف خلیج و کوههای زیبا با مناظر نادر خود همگی وسیله ای است تا این شهر را به یک تفریگاه زیبا و مشهور تبدیل نماید.
در قسمت شرقی ساحل در پارک Akua –آکوا با آن سرسره های آبی خود می توان به هر گونه ورزش آبی اقدام نمود.
بندر داخل قلعه – Kaleii کاله ایچی در عین حال که یک مرکز تفریحی به شمار می آید یکی از جالب ترین بندرگاهها در ترکیه نیز محسوب می شود. در این بندرگاه در کنار فروشگاه ها ، کافه ها و رستوران ها خدمات و وسایل مورد نیاز ورزش مفرح قایقرانی من جمله قایق بادبانی هم ارائه می گردد. در این منطقه صبح هنگام می توانید قایق سواری نمائید و عصرها از امکانات دیگر استراحتگاه استفاده نمائید . دیوارهای قدیمی شهر در شب هنگام با درخشش فوق العاده زیبا خود فراهم کننده محیطی مملو از آسایش و آرامش برای شما خواهد بود.
در موزه باستان شناسی این منطقه اشیاء ساخته شده با دست را که آثاری از عصر پالئولیتیک تا دوره عثمانی را در بر می گردد می توان ملاحظه نمود. وجود این آثار نیز نشان دهنده تاریخ کهن این منطقه می باشد.
از دیگر دیدنیهای این شهر سرامیک های 2 رنگ آن است که متعلق به دوران بین سالهای 8500 – 5400 می باشد.
موزه دیگری که در این شهر وجود دارد موزه Atatrk – آتاتورک می باشد. این موزه محل نگهداری وسایلی است که در گذشته مورد استفاده بنیان گزار جمهوری ترکیه یعنی آتاتورک قرار می گرفته است.((موزه باستان شناسی و موزه آتاتورک بجز روزها ی دوشنبه همه روزه جهت بازدید همگان باز می باشد)).
جشنواره پرتقال طلائی که پائیز هر سال در زمینه فرهنگ و هنر برگزار می گردد را می توان از دیگر جذابیت های این شهر بیان کرد . تالار قدیمی در منطقه آسپندوس مکان مناسبی برای برگزاری کنسرت ها و فستیوالها می باشد.بعلاوه همه ساله در آنتالیا نمایشگاههای جواهر نیز برگزار می گردد.
درسال 1996 در منطقه کنیا آلتی یک مرکز فرهنگی تاسیس گردید سالن این مرکز در درون یک هرم شیشه ای قرار دارد. این هرم جلوه خاصی باین مرکز فرهنگی بخشیده است .
گردش روزانه
چه چیزی جذاب تر از مناطق رویائی وکوهستانی زیبا ، با تنوع گیاهی بسیار زیبا و جلوه با شکوه دریا در این منطقه که اگر خرابه های تاریخی وباستانی باقیمانده از گذشته را نیز به این مناظر اضافه کنیم ارزش انجام یک گردش روزانه در این منطقه را دو چندان خواهد کرد .در حومه شهر آنتالیا مناطقی وجود دارد که امکان گردش روزانه و مفرح را برای گردشگران فراهم می آورد.از آن جمله گردشگران می توانند از آبشارهای دودن که در 14 کیلومتری شرقی شهر آنتالیا قرار دارد دیدن نمایند.
در این منطقه این امکان برای آنها وجود دارد تا در پشت آبشار قدم بزنند .آبشارهای دودن در مسیر ساحلی لارا مستقیماً بدریا سرازیر می شود. از نمونه های دیگر دیدنی این مناطق می توان از آبشار کورشون لو و دریاچه نیلوفر که هر دو در 18 کیلومتری آنتالیا قرار دارد با آن مناظر زیبا و باشکوهش نام برد.
ساحل ماسه ای لارا در حدود 12 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد. سواحل کنیا التی هم در نزدیکی آنتالیا و در غرب آن قرار دارد. از آن منطقه مناظر زیبای کوههای مقابل قابل رویت می باشد. کمی دورتر پارک ملی( ‍Beydoalari -بی دعا لاری) و ساحل توپ جام قرار دارد که از جمله مناظر دیدنی دیگر این منطقه محسوب می شوند.
در این منطقه جزیره طبیعی و زیبای مسیحیان را نیز نباید فراموش کرد. در منتهی الیه شمالی پارک امکانات لازم جهت برپائی چادر و استفاده از مناظر مهیا می باشد. در صورتیکه قصد دارید تا منطقه وسیعی از مناظر را در زیر پاهای خود تماشا کنید مجموعه امکانات تفریحی و رستوران های موجود در بالای تپه تون اکتپه گزینه خوبی برای شما خواهد بود.
شهرک- Saklı Kent ساکلی کنت – شهر مخفی: در فاصله 50 کیلومتری آنتالیا شهری است ایده آل برای ورزش های زمستانی ، این شهر در قسمت شمالی منطقه باتلاقهای کوهستانی باکیرلی و در ارتفاع حدود 1750-1900 متری از سطح دریا قرار گرفته است.
در ماههای مارس و آوریل علاوه بر اینکه شما می توانید صبح هنگام در این ارتفاعات به ورزش مفرح اسکی بپردازند ، این امکان را خواهید داشت تا غذای مورد دلخواه را که شاید خوراک ماهی باشد در این محل میل کنید. سپس در ارتفاعات پا ئین تر به ورزش موج سواری و شنا پرداخته و در صورت تمایل حمام آفتاب بگیرید.علاوه از این شما می توانید قسمتی از وقت خود را به تماشای پارک حفاظت شده دوزلرچالی که در منطقه شمالی آنتالیا قرار دارد بگذرانید.هم چنین از نزدیک حیات وحش آن منطقه که شامل حیواناتی چون آهو و بزکوهی می باشد را تماشا کنید. البته از مشاهده دره 115 متری گوور که بسیار هم زیبا میباشد نیز نباید غافل شد.یکی دیگر از مناطق دیدنی آنتالیا غار کارائین است که در فاصله 30 کیلومتری شهر آنتالیا شرق کوه چان قرار دارد.از خصوصیات در خور توجه این مکان تعلق آن به دوران پارینه سنگی می باشد.
غار کارائینی از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسانها در کشور ترکیه می باشد. این مکان دارای یک ورودی مجزا است که با نور خورشید روشن می شود که در ادامه به 3 تالار بهم پیوسته منتهی می گردد. در داخل موزه کوچک که در کنار درب ورودی این غار قرار دارد برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به 000/160 سال قبل از میلاد مسیح می رسد وجود دارد.
ویرانه های شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلندای یک فلات 1050 متری در ناحیه غربی کوهستان گوللوک از جمله نقاط دیدنی دیگر این منطقه است. کوهستان گوللوک داخل پارک ملی م- ت گلوک واقع در شمال غربی شهر آنتالیا قرار گرفته است. ابنیه تاریخی این شهر در حصار چشم اندازی بدیع و زیبا قرار گرفته است. در بخش ورودی این پارک موزه طبیعی حیات وحش نیز قرار دارد.
منطقه شمال آنتالیا
Gller Blgesi – بخش دریاچه ها ، این منطقه به دلیل مناظر و چشم اندازهای بی نظیر و پوشش گیاهی و جانوری خود بسیار مشهور است. این منطقه در ناحیه کوهستانی و در فاصله 150 کیلومتری شمال شهر آنتالیا قرار دارد.
شهر بوردور – Burdur: شهری است که با دریاچه ها. فرش ها و گلیم های خود بسیار مشهور است.
باکیرجیلار چارشی سی – Bakircılar arşısı بازار مس فروشان در شهر بوردور محل مناسبی است برای خرید اجناس مسی و صنایع دستی زیبا ، در این شهر بناهای زیبایی وجود دارد که با هنر معماری محلی و سنتی در دوران عثمانیان بنا نهاده شده است.قدمت این بناها به قرن 17 میلادی باز می گردد. در این خصوص مناطق دیگری همچون – Taşoda تاشودا و Koca oda کجاادا که نام دیگر آنelikbaş چلیک باش می با شد نیز وجود دارد. همچنین ısırlıar Konaks) – Mمیسیرلیلارکناکز) با دکورا سیونهای زیبای داخلی و خارجی ساختمانهای خود بیانگر نوع معماری عثمانی می باشد.
موزه باستانشناسی بوردور مصنوعات متنوعی را از سراسر ناحیه گرد هم آورده و به معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. این موزه بجز روزهای دوشنبه همه روزه برای بازدید عموم باز است.
دریاچه بوردور با سواحل زیبای خود محلی مناسب برای شنا و دیگر ورزش های آبی است. ورزش کوهنوردی نیز در این منطقه از گزینه های مناسب دیگری برای شما به شمار می آید. با صعود به قله سوسامیک چشم انداز وسیعی از شهر و دریاچه را زیر پای خود مشاهده خواهید نمود.
غار – İnsuyu این سویو با 597 متر عمق 19 آبگیر مجزا و دالانهای پوشیده از ماده معدنی استالاکتیت و استالاگمیت که در فاصله 10 کیلو متری جنوب آنتالیا قرار دارد از دیگر مناطق دیدنی این منطقه است. شهر کرمنا در فاصله 15 کیلومتری amlık) – چاملیک( و در فا صله 60 کیلومتری شهر بوردور ودر نزدیکی روستای به چالیک در شهر بوچاک قرار دارد. این شهر ، شهری است تاریخی و ویرانه های موجود در ان به دوران دوم باز میگردد. کاروان سرای – İncirhan این جیرهان در فاصله 70 کیلومتری شهر بوجاک در منطقه این جیردره قرار دارد. این کاروان سرا در قرن 13 توسط فرمانروای سلجوقی، قیاس الدین کیقباد ساخته شده است.در فاصله 100 کیلومتری ناحیه جنوب غربی شهر بوردور در منطقه Glhisar – گل حصار ویرانه های موجود در شهر مهم و باستانی (Lycian) شمالی که متعلق به آثار دوران دوم می باشد نیز به چشم می خورد. در این شهر بقایایی از استادیوم ، بازار ، تآتر و قبرستان و قناتهای بزرگ یافت شده است.هم چنین بین کوهها و در فاصله 1050 متری بالاتر از سطح دریا دریاچه زیبای سالوا قرار دارد.این مکان با ساحل ماسه ای ، کافی شاب ها ، هتلها و رستورانهای خود محل مناسبی برای استراحت و تمدد اعصاب برای گردشگران میباشد. تپه – Hacılar Hyk حاجیلارهویورک از دیگر نقاط دیدنی این مناطق می باشد.در این منطقه در 1950 میلادی سفالینه های یافت شده که متعلق به 5400 تا 8500 سال قبل از میلاد مسیح میباشد.
منطقه باستانی Sagalassos – ساگالاسس که در فاصله 33 کیلومتری شرق بوردور و فاصله 7 کیلومتری جنوب Algasun – آلگاسون قرار دارد. این شهر پایتخت ( Pisidian – پیسیدیان ها) به شمار می آمده و در ویرانه هائی متعلق به دوران دوم را که شامل لوحه یادبود دروازه ورودی ، خیابان ستون دار ، بازار ، مقبره و تالار یک تآتر مجلل است را در خود جای داده است. شهر ( Sparta – اسپارتا ) شهری است که برفراز کوههای توروس- Toros قرار گرفته است. این شهر با دریاچه ها و مناطق ساحلی خود که علی الخصوص در فواصل بهار و تابستان مملو از گلهای وحشی می شود دارای جذابیت های بسیاری است. از جمله مکانهای دیدنی این منطقه می توان به مسجد ulu) – اولو) اشاره کرد. این مسجد در سال 1417 توسط سلجوقیان در این منطقه بنا نهاده شد. بازار سرپوشیده Bedesten – بدستان نیز از جمله دیدنی های دیگر این منطقه است. این بازار در سال 1561 بنا نهاده شده است. نام دیگر مسجد Firdevs pasa – فردوس پاشا مسجد معمارسینان می باشد و در سال 1561 توسط معمار بزرگ عثمانی بنام سینان ساخته شده است.
کاخ اسپارتا با 14 قرن قدمت یکی دیگر از مناطق دیدنی این شهر می باشد ، و جود باغهای گل در این شهر که از آن در ساخت لوازم آرایشی استفاده می شود ، عطر و هوای خاصی را باین شهر بخشیده است. بطوریکه عطر دلپذیر گلها در سراسر شهر به مشام می رسد. فرش ضخیم و کرک دار شهر اسپارتا را هم باید از جمله سوغاتی های مشهور این شهر بشمار آورد.
از جمله مناطق دیگر که دارای جذابیت فراوانی نیز می باشد می توان از منطقه Kirazlidere – کیرازلی دره و Sidre – سیدره نام برد. گردشگران در این منطقه علاوه برکسب آرامش می توانند از مناظر دیدنی پیرامون خود نیز لذت ببرند. Gōlcūk – گل جوک ، جزو دریاچه های دیدنی در ترکیه محسوب می شود. این دریاچه در قسمت جنوب شهر اسپارتا در میان جنگلهای زیبا و دیدنی کاج قرار گرفته است. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا 1405 متر است.
Iğdır – ایدیر در منتهی الیه جنوبی دریاچه ایدیر قرار گرفته است و محیط مناسب و آرام را شامل می شود. در این منطقه از میان آثار تاریخی ساخته شده توسط بشر می توان به کاخ ایدیر اشاره کرد که توسط پادشاه Lydian کروسوس بنا نهاده شده است . کاخ ایدیر نشانگر الحاقات و نواندیشی هائی است که از سوی رومیان و سلجوقیان در آن دوران از نقطه نظر های مختلف اعمال گردیده است. در رستورانهای موجود در کنار دریاچه ایدیر می توان از خوردن ماهی خاردار سفید که مختص باین منطقه است لذت فراوان برد. در ادامه نیز باید به جزیره ایدیر اشاره کرد که در آن بافندگان با بر پاکردن دستگاههای خود در بیرون از خانه ها مشغول بافندگی هستند. در قسمت غربی دریاچه ایدیر در ارتفاعات اقامتگاههای بارلا شرائط مناسب برای انجام یک استراحت خوب جهت گردشگران فراهم می باشد.
پارک ملی ( Kovada – کووادا ): این پارک در فاصله 30 کیلومتری جنوب دریاچه ایدیرکه دورتادور دریاچه کووالا را احاطه کرده است قرار دارد. این منطقه نیز منطقه ای بکر و کوهستانی با آب و هوای خنک و مطبوع است.
شهر Yalva یالواچ در منطقه شمال شرقی شهر اسپارتا و در نزدیکی شهر باستانی (Pisidian Antioch – پیسیدین آنتیچ ) قرار گرفته است. زمان دقیق شکل گیری این شهر هنوز در دست نیست. اما احتمال آن وجود دارد که این منطقه جزو الحاقات شاه آنتونیوچوس که در دوره 281-261 قبل از میلاد می زیسته ، باشد. آنتیج بعدها در بین سالهای 39-36 قبل از میلاد مسیح تحت کنترل پادشاهی گالاتیان قرار گرفته وسپس به جزوی از امپراتوری کلونیاکاسرای رومی تبدیل شده و حدوداً به همین شکل 200 سال به امپراطوری اش ادامه داده است. این ناحیه در حدود سال 46 میلادی از سوی پل مورد بازدید قرار گرفت. فراموش نکنید که حتماً در میان ویرانه های کلیسا سنت پل بقایای قناتهای آب ، معبد اگوستوس ، تآتر و حمام عمومی را ببینید. این مکانها همگی در سال 713 میلادی توسط اعراب نابود شدند.
در اواسط قرن سیزدهم بود که اکثریت اهالی این منطقه ، قسمت باستانی را ترک کرده و شهر Yalva-یالواج را بنا نهاده و در آنجا سکنی گزیدند.
یکی از مراکز دیدنی یالواچ موزه باستانشناسی آن منطقه است که نام این منطقه را نیز به یدک می کشد. در موزه یالواچ مصنوعات بومی ، محلی بسیاری را می توان یافت. در این منطقه علاوه بر پوشاک و کالاهای چرمی اشیاء مناسب تهیه شده از پوست حیوانات جهت سوغاتی به وفور یافت می شود.
تپه Karakuyu – کاراکویو یا به تعبیر دگر جایگاه مقدس خدای ماه.
این تپه در شرق منطقه یالواچ قرار دارد. از این تپه با نام (Men) نیز یاد می شود‌ . این منطقه دارای چشم انداز بی نظیری است. پارک تپهKızıldağ – کیزیل داغ که در حکم کوههای طلائی هستند که در جنوب منطقه یالواچ قرار دارد. این منطقه با درختهای بسیار تنومند چنار خود از جمله جاهای دیدنی این منطقه به شمار می آید.
منطقه غربی آنتالیا
این منطقه نمائی است از کوههای توروس که در ورای ساحل مناظر بدیعی را خلق می کند و از ساحل منطقه Konyaaltı- کیناآلتی تا شبه جزیره Kırlangı کیرتانگیچ را با نام شکارگاه قله در بر گرفته است. این شکارگاه در داخل پارک ملی قرار دارد.
شبه جزیره Lycian – لیسییان : قدمت تاریخی این جزیره به دوران نوسنگی باز می گردد. ساکنین این شبه جزیره را در آن زمان Beldibi – بلدیبی ها تشکیل می داده اند.
Kemer – کمر : این منطقه در فاصله 42 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در طول این مسیر 42 کیلومتری چشم اندازهای بسیار زیبا وجود دارد. در شهر کمر اقامتگاهی احاطه شده با مناظر بدیع و زیبا طراحی گردیده که محیطی ایده آل را برای گذراندن تعطیلات گردشگران بوجودآورده است.
تفرجگاه مجهزو ساحلی کمر به افراد علاقمند به ورزش های آبی از جمله قایقرانی و دریانوردی این امکان را میدهد تا به خلیج ها و سواحل بکر موجود در منطقه جنوبی شهر رفته و از مناظر دیدنی آن لذت ببرند.اجناس ارائه شده در مراکز خرید این شهر جهت تهیه هدیه و سوغاتی بسیار مناسب می با شد. در قسمت شمالی این تفرجگاه پله کانهائی تعبیه گردیده است که شما را مستقیماً به ساحل متصل می کند. ساحل منطقه کمر ساحلی با پرچم آبی است. (واژه پرچم آبی از سوی اتحادیه اروپا اعطا گردیده و درمعنای مناطقی که دارای سواحل پاک و تمیز هستند استفاده میگردد.)
پارک ōrūk) Y – یوروک)
اهالی این منطقه بطور سنتی زندگی کرده و اکثریت آنها در حرفه های سنتی نیز اشتغال دارند.
خلیج پیوسته ، منطقه ای است با مناظر بدیع و دلپذیر. این منطقه همه امکانات لازم برای ورزش و سرگرمی های روزانه را دارا می باشد. در ماه آوریل هر سال فستیوالها و کارنا و الهای کمر به زیبائی هر چه تمامتر برگزار می گردد. هم چنین مسابقات قایق رانی بین کمر و گیرنه (یکی از شهرهای قبرس شمالی در جمهوری ترکیه) که همه ساله در فصل بهار برگزار می گردد نیز از دیگر جاذبه های اطراف این منطقه به شمار می آید. در اطراف کمر نیز مناطق توریستی دیدنی بسیاری وجود دارد.
از جمله این مناطق در شمال می توان Kızıltepe – کزیل تپه ، Gynk – گوی نوک که دارای استاندارد ساحل پاک و تمیز است (پرچم آبی) ، Beldibi – بلدیبی با پرچم آبی و در جنوب کمر هم به مناطقی چون amyovu – چام یولوا) و Tekirova – تکیرووا باز هم با پرچم آبی اشاره کرد. این مناطق همگی زمینه های متنوعی را برای تفریح گردشگران فراهم میآورند.در این منطقه در ارتفاع 2575 متری از سطح دریا دهکده توریستی محصور شده توسط جنگلهای سبز و خرم برای استفاده گردشگران مهیا می باشد. نام این منطقه Mt.Tahtalı- م- تاحتالی یا Olympos می باشد. رفتن به این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.
شهر (Phaselis – فاسلیس) : این منطقه با 3 بندرگاه خود در فاصله 15 کیلومتری جنوب کمر قرار دارد. این بنا در گذشته بعنوان یکی از بزرگترین مراکز تجاری بشمار می آمده است. ویرانه های باقیمانده از قناتها ، بازارها ، حمام ها . تآترها و دروازه ها دریان و قبرستان خود نشان از اهمیت تاریخی این شهر دارد. از بندرگاه جنوبی در منطقه Phaselis می توان منظره زیبای Mt.Tahtalı را بخوبی مشاهده کرد. ساحل شنی و محدوده آبی محافظت شده و آرام این منطقه محلی است امن برای شنا کردن.
شهر باستانی( Olympos – الیمپس) که در قسمت جنوبی منطقه Mt.Tahtalı قرار دارد. این شهر مملو از بوته های گل خرزهره و برگ مو می باشد. احتمالاً دروازه معبدی که در این شهر وجود دارد در طول دوران مارکوس آریلیوس (180-161میلادی) بنا شده است. قسمتی از پل تآتر رومی موجود در این منطقه از بقایای دوران باستان محسوب میشود. قدمت دیوارهای بیرونی و قلعه هایی که در اطراف خلیج قرار دارد به قرون وسطی بر می گردد.
Yanartaş – یانارتاش این منطقه در شمال شهر Olympos و در ارتفاع 300 متری از ساحل ıralı- چیرالی قرار گرفته است. اساطیر یونانی از این منطقه به عنوان منطقه ای که در آن قهرمان افسانه ای یونان بلروفون در آن سوار بر اسب بالدار خود پگاسوس جانوری با سری شیر مانند بدنی ببر مانند و دمی مار مانند که از دهانش شعله آتش بیرون می فرستاده را از پای درمیآورد یاد می کنند. رومیان این منطقه را بدلیل بخاری که از زیرزمین متصاعد می گردد و سبب بوجود آمدن منظره خاص در شب میگردد به عنوان منطقه مذهبی به شمار می آورده اند.
خلیج ( چاووش – avuş) در جنوب منطقه ( Olympos – الیمپوس) با آبهای آرام و سواحل شنی قرار گرفته است. خلیج چاووش منطقه مناسبی است برای ورزش اسکی روی آب. در این منطقه و در کرانه شمالی آن غارهای شگفت انگیز و دیدنی وجود دارد.
Finike – فینیکه : این منطقه در قسمت ورودی غربی منطقه Olympos قرار دارد. این منطقه توسط درختان و باغهای مرکبات احاطه گردیده است. ساحل ماسه ای این منطقه که از سمت شرق به غرب امتداد یافته به خلیج سنگی و کوچک منتهی می گردد.
Limyra – لی میرا یکی از شهرهای باستانی( Lycian – لی سیین) محسوب می شود. این منطقه در فاصله 10 کیلومتری Finike قرار گرفته و از طریق( Turun ova – تورون چووا) قابل دسترسی می باشد. در این منطقه آرامگاه پریکلس قرار گرفته است. این آرامگاه در قرن 4 قبل از میلاد ساخته شده است و به جای ستونهای آن از مجسمه های زن استفاده شده است. این مکان بعنوان یک نمونه زنده از دوران عصر باستان جلوه نمائی می کند. دیوارهای تاریخی ، گورستان و تآتر رومی از دیگر جذابیت های تاریخی توریستی شهر لی میرا می باشد.
شهر آری کاندا: این شهر از جمله تعلقات شهر باستانی Lycian می باشد. قدمت تاریخ این شهر به سالهای قبل از میلاد برگشته و شکل گیری اولیه این شهر در سال 500 قبل از میلاد که قابل زندگی نیز بوده ، صورت پذیرفته است. آری کاندا در طول تاریخ چندین بار بدلیل آتش سوزی و زمین لرزه ویران گردیده است.
آکالاندا: شهری است که نام آن را رومیان گزیده اند. به جرأت می توان گفت که یکی از زیباترین دره های ترکیه در این منطقه قرار دارد. ویرانه های زیادی در این شهر وجود دارد که بازار ، تآتر با 8 قسمت مجزا ، استادیوم ، سالن اجتماعات ، سیستم آبرسانی ، ورزشگاه ، حمام ، و تابوت های سنگی از آ ن جمله می باشند. حمام ها هنوز هم در وضعیت مطلوبی بسر می برند.
شهر باستانی( Myra – میرا) و یا به تعبیر امروزی آن شهر ( Demre – دمره) و یا (Kale – کاله): این شهر در فاصله 25 کیلومتری منطقه غربی( Finike – فی نیکه) قرار گرفته است.تاریخ بنای این شهر به سالهای 500 قبل از میلاد بر می گردد.در این شهر مقبره های سنگی زیادی وجود دارد که با حکاکی های زیبای روی آن و همینطور منظره مشرف به تآتر سنت نیکولاس جذابیت های فراوانی را برای توریست ها ایجاد می کند. قدمت این مقبره های سنگی حکاکی شده به قرن چهارم قبل از میلاد بر می گردد. سنت نیکولاس شخصی بود که در پاتارا زاده شد. وی در طول قرن چهارم میلادی اسقف شهرآمیرا بوده و در سال 345 درآن شهر نیز دیده از جهان فرو بست.همه ساله در ماه دسامبر مجلس یادبود سنت نیکولاس در شهر باستانی ( Lycia – لیسییا) و در ساحل آفتابی دریای مدیترانه برگزار می گردد. این مراسم به نوبه خود توجه بسیاری از جهانگردان را بخود جلب می نماید.
ayağzı – چای اگزی بندرگاه تابستانی آندریاس در قسمت غربی منطقه(Demre – دمره) میباشد .این منطقه دارای زیبا و محلی مناسب برای گرفتن حمام آفتاب است. توصیه می شود بازدید از مجسمه های نیم تنه فاستینا و هادریان را که در این منطقه در کنار انباری باستانی قرار دارند را فراموش ننمایند.
Kekova -ککوا نام جزیره ای است که حدوداً 1 ساعت از طریق دریا با منطقه(Dalyanağzı)فاصله دارد. این جزیره مجموعه ای از جزایر رتپا ، خلیج های گوناگون و شهرهای باستانی را در خود جای داده است. خلیج های موجود در جزیره ککوادر کلیه فصول دارای بندرگاههای طبیعی بوده و علی الخصوص بدلیل دارا بودن چشم اندازهای بکر نظر علاقمندان به دریانوردی را به خود جلب نموده است. در امتداد کرانه شمالی جزیره ککوا در منطقه آپولونیا وقوع زلزله های متعدد موجب فروریختن خانه های باستانی و نمایان شدن بقایای این خانه ها در زیر آب های شفاف شده که این مناظر به نوبه خود موجب بوجود آمدن یک شهر باستانی در زیر آب گردیده است.
کاخ Kaleky – کالکوی : این منطقه چشم انداز زیبایی را از خلیج ، جزایر و قایق های بادبانی که در روی آبهای شفاف به آرامی شناور می باشند را در معرض دید بینندگان قرار می دهد.
(کاش – Kaş) در غرب منطقه ککوا قرار گرفته است . این منطقه از 3 طرف توسط کوههای اطراف احاطه گردیده است. در این منطقه این امکان را خواهید داشت تا با تاکسی های آبی متعلق به ماهیگیران محلی به خلیج و یا ساحل های زیبای اطراف سفر کنید. شنا کردن و شیرجه زدن در آبهای منطقه کاش برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود. کاش در قرن چهارم قبل از میلاد و بعنوان منطقه ای بر علیه (AntiPhellos – آنتی فلوس) بنا نهاده شده است . علیرغم اینکه امروزه بجز مقبره ها ،تابوتهای سنگی و یک تآتر آثار دیگری در این شهرنمی توان یافت ، اما شهر هنوز زیبائی خود را حفظ کرده است. در کاش قدم زدن در خیابان و تماشای مغازه هایی که اکثراً عرضه کننده صنایع دستی و وسایل چرمی ، لوازم مسی و نقره ای ، لباسهای کتان و فرش های دست بافت می باشند بسیار مفرح است.
بعد از قدم زدن و احیاناً خریدن کردن در طول مسیر خود که مملو از گلهای زیبا و خاص منطقه دریای مدیترانه میباشد امکان این را خواهید داشت تا در یک محل مناسب در زیر سایه یک نخل به استراحت بپردازید. کوههائی که شهر را احاطه کرده اند ، موجبات ظهور مناطق دیدنی ، کافه ها ، رستوران ها ، مراکز تفریحی بسیاری را برای گردشگران فراهم آورده است. در این بین افرادی که از انرژی بیشتری برخوردار هستند این شانس را خواهند داشت تا به بلندترین قله منطقه یعنی قله (م-ت-کیزلارسیوریسی) با 3086 متر ارتفاع صعود نمایند. بعد از (کیزلارسیوریسی) دومین قله مرتفع این منطقه با داشتن 3030 متر قله ( Akdāg – آک داغ) می باشد.این قله در امتداد جاده زیبای کالکان، ( Kaputaş – کاپوتاش) که دارای ساحلی منحصر به فرد است قرارگرفته است.در انتهای این ساحل زیبا غار فیروزه قرار گرفته است . در نیمه غربی این منطقه شهری کوچک بنام کالکان قرار دارد که از روی تپه های آن می توان مناظر زیبای خلیج کوچک را نیز مشاهده کرد. این شهر با خانه های سفید و سنتی و با آن پنجره ها و بالکن های مملو از گلهای زیبا که همانند آبشاری به خیابانها سرازیر گردیده اند به مکانی آرام و دلپذیر برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده است.
خیابانهای باریک و پیچ در پیچ این شهر که مملو از مغازه های گوناگون می باشد به لنگرگاهی بسیار زیبا منتهی میگردد. سپیده دم و هنگام صبح گردشگران می توانند با قایق هایی که از این لنگرگاهها به سمت ساحل های کناری در حرکت هستند به خلیج ها ی اطراف رفته و ساعاتی را در آنجا بگذرانند.معمولاً در هنگام غروب آفتاب اهالی کالکان از بالکن های خانه های خود در حین خوردن غذا ، و نوشیدنی های مورد علاقه خود به تماشای آمد و رفت گردشگران و قایق های آن منطقه می پردازند.
پاتارا: این منطقه بندرگاه اصلی شهر باستانی ( Lycia – لیسیا) می باشد. برای شما این امکان وجود دارد تا با طی کردن جاده ای کوهستانی و بادگیر به این منطقه دسترسی پیدا کنید. طبق گفته های اساطیر یونان Apollo – آپولو در منطقه پاتارا متولد شده است. تاریخ نیز بیانگر این است که این شهر زادگاه سنت نیکلا س نیز بوده است.
ویرانه های باستانی
بی شماری که در این منطقه وجود دارد در نوع خود بسیار دیدنی و جالب می باشد.فعالیت حفاری در قسمتی از تالار تآتر این شهر که در قرن 2 میلادی ساخته شده است هنوز ادامه دارد.در این تآتر دروازه ای با سه قوس متعلق به سال 100 میلادی وجود دارد. پاتارا در عین حال شهری است با ساحلی زیبا که داشتن 22 کیلومتر ساحل با ماسه سفید خالص از ویژگیهای ساحلی این منطقه به شمار می آید.این منطقه که هنوز بطور کامل کشف نشده است ؛ موجب گردیده تا طرفداران نقاط بکر این منطقه را برای گذراندن تعطیلات خودانتخاب کرده و درآنجا ویلاهای خصوصی نیز برای خود تدارک ببینند.
پایتخت باستانی Xanthos – اکسانتوس : این منطقه در روستای ( Kınıkکنیک) در 18 کیلومتری شمال پاتارا قرار دارد. تالار تآتر – مقبره ها رپی ها (جانورانی که تن و رخسارزن و بال و جنگال مرغ را دارند) . مقبره دختران نروس ، بازار ، و ستونهای حکاکی شده که در میان طیف وسیعی از ویرانه های بجامانده از دوران(cian Ly – لیسیین) و روم قرار دارد جلوه ویژه ای به این منطقه بخشیده است.
6 کیلومتر دورتر در مرکز دینی شهر لتون لیشیان 3 معبد خدایان نام آشنای اساطیر یعنی لتو- آپولو و آرتمیس نیز در انتظار بازدید گردشگران می باشند.
شرق آنتالیا
این منطقه آنتالیا دارای دشت های پهناور و حاصلخیزی است که در امتداد سواحل ماسه ای مناظر زیبایی را خلق کرده است. تسهیلات فراوان و مدرن جهت جذب توریست و فعالیت هایی که در زمینه حفظ آثار تاریخی در این منطقه صورت گرفته خود زمینه ساز خدمات رسانی هر چه بهتر به گردشگران شده است.
Perge – پرگه : این منطقه در 18 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر در زمان های گذشته یعنی زمان پا مفیلیائیها از جمله شهرهای مهم و باستانی به شمار می آمده است . در سال 1500 میلادی این شهر محل اقامت Hitit) – هیتیت ها) بوده است. سنت پل در خلال سفرهای مذهبی خود از این شهر بازدید نموده است.صحنه تآتر این شهر دارای برجسته کاری های بسیار بوده که به زیبا ترین شکل ممکن طراحی و تعبیه گردیده است. نمونه های دیگری از این برجسته کاری ها را می توان در استادیوم که در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.در این بین باستان شناسان آماتور از تماشای دروازه زیبای شهر که در کنار 2 برج بلند قرار گرفته است لذت خواهد برد. جاده درختکاری شده با سنگفرشهای زیبا ، و یا بازار بزرگ ، حمام های عمومی و فروشگاه موجود در این منطقه نیز از دیدنیهای دیگر این منطقه به شمار می آیند.
Belek – بلک : این منطقه به عنوان مرکزی لوکس و مدرن و محل مناسبی برای استفاده از دریا و گرفتن حمام آفتاب به شمار می آید. شهر بلک در فاصله 40 کیلومتری آنتالیا قرار دارد این شهر کلوپ ملی گلف را نیز در خود جای داده است. در این مکان که با نام بهشت گلف بازان نیز معروف می باشد علاوه بر امکانات گلف 18 حفره ای و 9 حفره ای شرائط مناسبی برای انجام ورزشهای آبی نیز وجود دارد. در این مکان گردشگران این شانس را خواهند داشت تا از نزدیک طعم غذاهای متنوع ترکی را هم بچشند. شب هنگام هم از فضاهای باز که برای تفریحات تدارک دیده شده می توانند لذت ببرند.
منظره زیبای پل بجامانده از دوران سلجوقی که برروی رودخانه ( Kōpr – کپرو) بنا نهاده شده است و در امتداد جاده آسپندوس قرار گرفته از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه می باشد. این جاده در ادامه از مرکز جواهرات به سمت تآتر آسپندوس امتداد می یابد.
از تآتر آسپندوس بعنوان یکی از بقاهای مشهور دوران باستان یاد می شود و در نگهداری آن نیز سعی بسیاری میگردد. از این تآتر که گنجایش معادل 1500 صندلی را نیز دارد هنوز استفاده می شود. سالن های تآتر دکورهای صحنه ، اکوستیک های موجود همه و همه نشان از تبحر معمار در ساخت این بنا را دارد.
چنانچه از چگونگی تبدیل یک قطعه طلا به یک اثر هنری و یا نحوه تراش سنگ های گرانبها اطلاعاتی کاملی میخواهد حتماً از مرکز جواهرات آسپندوس دیدن فرمائید. در مرکز جواهرات آسپندوس می توانید از نزدیک جواهرات را مشاهده نمائید.
در قسمت شمال شرقی آنتالیا و در محل دوراهی Tasagil – تاشاگیل ، Beşkonak – باش کناک جاده زیبای دیگری که در نهایت به پارک ملی و تنگه 14 کیلومتری Kōprūlū -کوپرولو ختم می شود جلب نظر می کند. هم چنین بهنگام عبور از این منطقه پروپیچ و خم کوهستانی شما نظاره گر مناظر زیبا و بسیار رویایی نیز خواهید بود.
پارک ملی – در 92 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این پارک شامل دره ای با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است. در کنار این پارک تنگه ای 14 کیلومتری وجود دارد که به موازات رودخانه کوپرو امتداد می یابد. عمق این تنگه در بعضی از مناطق به 400 متر هم می رسد. رستورانهای موجود در کنار این تنگه با پخت و سرو غذاهای دریایی جلوه دیگری را به این منطقه بخشیده است. پل – Oluk الوک که ساخت آن به دوران رومیان برگشته و بر روی تنگه قرار دارد.
به همراه پل( Bgrm – بوروم) که بر روی رود( Kocadere – کجا دره) بنا شده از شاهکارهای معماری عهد باستان به شمار می آیند.از پارک ملی این امکان را خواهید داشت تا به 2 منطقه دیگر نیز بروید. یکی از این مناطق شهر باستانی سلگه و کوههای dedegōl – ددگل) است که قله dedegōl – ددگل را با 2992 متر ارتفاع بعنوان بلندترین قله این کوهستان در خود جای داده است.
و دیگر شهر مهم و باستانی( Pisidia – پیسیدیا) (Altınkaya – آلتین کایا) می باشد که در منطقه شمال غربی تنگه Kōprlū – کوپرولو در پارک ملی قرار دارد. دسترسی به این مکان از طریق جاده ای پیچ در پیچ ممکن می باشد.
دیوارهای شهر با برج های چسبیده به آن ، آب انبارها ، معبد زئوس ، بازار ، استادیوم ، تآترهای کاشی کاری شده با کاشی های برجسته و گورستان از جمله بقایایی دیدنی موجود در این منطقه می باشد. این شهر تجاری در ارتفاع 950 متری جای گرفته است.مورخان همواره اعتقاد داشته اند که در گذشته سلگه مستقیماً با آنتالیا معاملات تجاری داشته و همین معاملات تجاری موجبات رشد اقتصادی این شهر را فراهم آورده است. شهر سلگه بوسیله ( Lydian – لیدینها) اداره می شده است.
آبشارهای( Manavgat – ماناوگات) : اگر چه دارای ارتفاع بلندی نیستند اما آب شیری رنگ و کف آلود آن با قدرت هر چه تمامتر با صخره ها برخورد کرده و صحنه های زیبائی را بوجود می آورد.وجود آبشارها ، باغات چایی و رستورانها ، این منطقه را به محلی دلپذیر و استراحتگاهی خنک خصوصاً بعد از یک روز گردش و تفریح تبدیل نموده است. در این منطقه ، امکان این را خواهید داشت تا با قایق توریستی سفر دلپذیری را در رودخانه( Manavgat – ماناوگات) به انجام برسانید.
Side – سیده :در مجموع یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه به شمار می آید. این منطقه بندری در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز محسوب گردیده ، و در معنای لغوی به معنای درخت انار می باشد.امروزه این منطقه بدلیل ویرانه های باستانی ، ساحل ماسه ای ، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت رفاه گردشگران ارائه می دهد به یک مرکز توریستی مهم تبدیل شده است. تعداد بی شمار مغازه ، کافه و رستوران ، که همگی دارای چشم انداز زیبا از دریا می باشد زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است.مغازه هایی که در اطراف خیابانهای پارک قرار گرفته اند با فروش جواهرات زیبا و وسایل چرمی متنوع خدمات خوبی را به مشتریان ارائه می نمایند.تالار تآتر تزئین شده با ستو نهای زیبا ، در این منطقه از جمله زیباترین و بزرگترین تالارها بشمار می آید.بازار معبد آپولو و گورستان که در نزدیکی دریا قرار دارد از مناطق تاریخی دیگر این منطقه به شمار می آید.
حمام رومی ها را نیز نباید فراموش کرد. در این حمام که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی گرد هم آورده شده است. در شرق منطقه سیده-دش Side و در میان جنگل های درختان کاج اقامتگاه Sorgun – سورگون که شامل تیتریین گل – Titiyoneol به معنای گل لرزان با (پرچم آبی و دارای ساحل آرام) و( Kızılaga – کیزیل آگاچ) بوده قرار گرفته است که به دلیل دارا بودن سواحل ماسه ای و دریای آرام و آبی خود بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.این مناطق دارای فضای آرامش بخشی است. علاوه برآن کلیه امکانات تفریحی و آسایشی نیز در این منطقه وجود دارد.
در غرب منطقه سیده مرکز توریستی KumKōy – کوم کوی واقع شده است که شاملolakli – چلاکلی و – Kamelya کا ملیا می باشد. این منطقه نیز برای علاقه مندان دریا و طرفداران گرفتن حمام آفتاب مکان مناسبی است.در فاصله 15 کیلومتری شمال منطقه سیده مکانی به نام Bucakşihlar – بوجاک شیهلار وجود دارد. در این منطقه هم نباید بازدید از حمام رومی ، معبدها ، کلیساها ، آرامگاهی بزرگ ، تالار ، تآتر و و حتی بازاری که هنوز در وضعیت مطلوبی قرار دارد را فراموش کرد.
غار Altinbeşik – آلتین بشیک : یکی از جالب ترین و شناخته شده ترین غارهای ترکیه محسوب می گردد این غار در پارک ملی ، در 12 کیلومتری جنوب شرقی Aydınkent – آیدین کنت و در فاصله 55 کیلومتری شمال Manavgat – ماناوگات قرار دارد.
دریاچه ها ، و مجموعه سنگی زیبای موجود در داخل غار که همگی از جنس سنگ تراورتن (سنگ آهک سفید) بوده به همراه شهرهای زیبا و بی نظیرش این منطقه را به مکانی شگفت انگیز تبدیل نموده است.
غار آلتین بشیک -Altin Besik : این غار در غرب رودخانه و دره) Manavgat – ماناوگات( قرار دارد. دسترسی به این غار از طریق روستای) اورونلو – rnl که بنوبه خود روستائی تماشائی و زیبا به شمار می آید ممکن می باشد.
کاروانسرای Alarahan – آلاراخان : این کاروانسرا در سال 1230 توسط یکی از پادشاهان سلجوقی به نام علاءالدین کیقباد در منطقه ساحلی رودخانه آلارا ساخته شده است.از بالای دژ آلارا که در بالای تپه ساخته شده است ، می توان مناظر اطراف را تماشا کرد.
مرکز اقامتی توریستی آلانیا : آلانیا در انتهای یک دماغه سنگی در دریای مدیترانه و در میان دو ساحل ماسه ای طولانی قرار گرفته است. این دژ که در سال 1231 از طرف سلجوقیان مرمت گردید دارای 150 برج می باشد. که توسط دیوارهای دو جداره احاطه گردیده است. در قسمت بیرونی این دیوارها بقایایی از قبیل ویرانه های چند مسجد ، یک کاروانسرا ، بازاری سرپوشیده و در قسمت داخلی این دژ کلیسایی متعلق به دوران رومیان و ویرانه هایی از یک آب انبار وجود دارد. گرچه تاریخچه شهر آلانیا با دوره رومیان تلاقی می کند ، اما در سال 1220 یعنی زمانی که علاء الدین کیقباد این مکان را به عنوان پایگاه نیروی دریایی و اقامتگاه زمستانی خود برگزید به تصرف سلجوقیان درآمد. ساختمانهای به جامانده از آن زمان حکایت از جایگاه مهم این شهر در زمان سلجوقیان دارد. علاوه بر دژ دیدنی که در این مکان وجود دارد کارگاههای منحصر بفرد کشتی سازی و برج قرمز 8 ضلعی Kızılkule – کیزیل کوله از جمله مکانهای زیبای دیگر این منطقه می باشد.آلانیا علاوه بر اینکه محلی مناسب برای گذراندن تعطیلات به شمار می آید : مرکزی است با هتل ها و متل های مدرن، رستورانها و کافه های متعدد که در رستورانهای آن غذاهای دریایی نیز سرو می شود. منطقه آلانیا دارای 3 ساحل با استاندارد پرچم آبی می باشد. از سمت پارک زیبای شهر جاده ای در راستای ساحل وجود دارد که به سوی بندرگاه امتداد می یابد. در طول مسیر مغازه های متعدد وجود دارد. در این مغازه ها محصولاتی نظیر صنایع دستی ، وسایل چرمی ، پوشاک ، جواهرات ، کیف های دستی وکدوهای زیبای رنگ آمیزی شده که سمبل منطقه نیز محسوب می شود به جهانگردان و گردشگران ارائه می گردد. همه ساله در ماه آگوست یعنی زمانی که شهر آلانیا میزبان جشنواره بین المللی و رنگارنگ فورکلور میباشد فضای این شهر مملو از نشاط و انرژی می شود.
غار( Damlatas – داملاتاش): این غار مکان مناسبی است برای گردشگران که در آن علاوه بر دیدن مناظر خارق العاده طبیعی امکان دیدن سنگهائی تغییر شکل یافته نیز وجود دارد. در این غار دیوارهای سنگی که به طرز خارق العاده ای در طول زمان تغییر شکل داده تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند.در همین محدوده موزه باستان شناسی و قوم نگاری نیز وجود دارد که بازدید از آنها نیز خالی از لطف نمی باشد. (این موزه همه روزه بجز روزهای دوشنبه جهت بازدید گردشگران باز می باشد). از مکانهای دیدنی دیگر این منطقه 3 غار دریائی بنام های Fosforlu Mağra – فسفرلوماعارا به معنای غار فسفری با ترکیبات سنگی درخشان و شب تابی که در خود جای داده است.( Kızlar Mağrası – کیزلارماعاراسی) غار دخترها که در گذشته محل نگهداری اسرای زن توسط دزدان دریائی به شمار می آمده است و Mağrası) Aşıklar – عاشیک لا ر ماعاراسی) می باشد که دسترسی به این 3 غار با قایق امکان پذیر خواهد بود.
دره دیم چایی – Dimayıمحل مناسبی است برای سفرهای یک روزه که بسیار هم لذت بخش است .دره دیم چایی در 15 کیلومتری شهر آلانیا قرار دارد. در این مکان در کنار نهری که از میان دره عبور می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *