یکشنبه , 10 مهر 1401

مروری بر پنج فیلمی که نوروز 89 روی پرده رفت

راهنماي فیلم‌های اكران نوروزي سینماهای کشور
مروری بر پنج فیلمی که نوروز 89 روی پرده رفت

– اکران نوروزی 1389 با پنج فیلم متفاوت از سینمای ایران شروع شده است. در این نوشته مروری کوتاه داریم بر این پنج فیلم اکران عمومی در تهران و شهرستان‌ها:
طهران، تهران
تهران: روزهای آشنایی
کارگردان: داریوش مهرجویی، تهیه‌کننده: محمدعلی حسین‌نژاد، بازیگران: پانته‌آ بهرام، قربان نجفی، مهناج نجومی، پرویز ثریانوری، غلامرضا نیکخواه و….
تهران: سیم آخر
کارگردان: مهدی کرم پور، تهیه‌کننده: محمدعلی حسین‌نژاد، بازیگران: رعنا آزادی‌ور، فرهاد قائمیان، رضا یزدانی، برزو ارجمند، طناز طباطبایی و…
سینماهای نمایش‌دهنده: فرهنگ، آزادی، ایران، ملت، زندگی، ماندانا، بهاران، فلسطین
درباره فیلم: فیلمی دو اپیزودی که ابتدا قرار بود در سه اپیزود ساخته شود ولی درگذشت سیف‌ا… داد کارگردان این بخش، باعث شد «طهران تهران» در شمایل فعلی روی پرده بیاید.
«طهران تهران» در بخش مسابقه جشنواره امسال به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. اپیزود اول «تهران: روزهای آشنایی» که توسط داریوش مهرجویی ساخته شده حال وهوایی مفرح دارد در عوض اپیزود «تهران: سیم آخر» به کارگردانی مهدی کرم‌پور از لحن تلخ و معترض برخوردار است.
به این ترتیب «طهران تهران» ترکیبی از شیرینی و تلخی را به مخاطبش ارائه می‌دهد و در واقع سیمای پایتخت ایران از منظر دو فیلمساز متعلق به دو نسل متفاوت به تصویر کشیده شده است. ترکیب تجربه و جوانی در این فیلم اپیزود یک جالب توجه است.
هيچ
کارگردان: عبدالرضا کاهانی،تهیه‌کننده: سلیمان علی محمد و عبدالرضا کاهانی،بازیگران: مهدی هاشمی، مرضیه برومند، باران کوثری پانته‌آ بهرام، صابرابر، مهران احمدی، نیره فراهانی و نگار جواهریان
سینماهای نمایش‌دهنده: فرهنگ، آزادی، زندگی ملت، مرکزی، سپیده، بهمن
خلاصه داستان: مردی‌ که دچار بیماری پرخوری است متوجه می‌شود بدنش دارای 3 کلیه است و همین مسئله باعث بروز تغییراتی در زندگیش می‌شود.
درباره فیلم: عبدالرضا کاهانی در فیلم‌هایی که تاکنون جلوی دوربین برده روندی روبه‌رشد را طی کرده. «آدم» سوژه‌ای تازه و متفاوت و پرداختی خامداستانه داشت. در «آن جا» انسجام بیشتری به چشم می‌خورد و در «بیست» به نظر می‌رسید که با فیلمسازی تیزبین مواجهیم که نگاه غمخورانه‌ای به افراد حاشیه‌نشین دارد. هرچند ریتم فیلمش زیادی کند و تلقی‌اش از افراد فرودست جامعه زیادی کهنه است. «هیچ» تازه‌ترین فیلم کاهانی بعد از فیلم متوسط «بیست» قطعاً یک گام بلند به جلوست. این فیلمی است که سازنده‌ای کوشیده تا پرده‌‌ها را کنار بزند و واقعیت تلخ و عریان را چنان که واقعاً هست نشانمان دهد. ضمن اینکه این بار فقر نیز فضیلت شمرده نشده. دوربین کاهانی در یک قدمی زندگی می‌ایستد، می‌کوشد تا موضع نگیرد و تماشاگر را وارد دنیایی سازد که عناصرش به شدت واقعی هستند. مهدی هاشمی پس از سال‌های دوری از سینما در نقش اصلی با بازی درخشانش یکی از امتیازی‌های «هیچ» است. نگار جوادیان، باران کوثری، احمد مهران‌فر و مرضیه برومند نیز حضور خوبی در فیلم دارند و صابر ابر در متفاوت‌ترین چهره در «هیچ» ظاهر شده است.
پوپک و مش‌ماشاا…
کارگردان: فرزاد مؤتمن، تهیه‌کننده: منیژه حکمت، بازیگران: مهناز افشار، امین حیایی، فرهاد آئیش، سروش صحت، بهاره رهنما، مریم امیرجلالی، رابعه اسکویی و ….
سینماهای نمایش دهنده: آزادی، جوان، آستارا، زندگی، علت، فلسطین، مرکزی
خلاصه داستان: «پوپک و مش‌ماشاا…» درباره پوپک برادرزاده احترام خانم است که از کانادا به ایران می‌آید. احترام خانم به علت مشغله زیاد سکته می‌کند و پوپک را به مش‌ماشاا… می‌سپرد و …
درباره فیلم: اولین تجربه فرزاد مؤتمن در ژانر کمدی که سال 88 فیلم متفاوت و ارزشمند «صداها» را روی پرده داشت و «صداها» که شیوه اکرانش اعتراض سازندگانش را در پی داشت، فروش پایینی کرد. اتفاقی که کاملاً بعید است برای «پوپک و مش‌ماشاا…» رخ دهد. فیلم فضایی کمیک دارد و تجربه این سال‌‌ها نشان داده که تماشاگر به تماشای فیلم‌های کمدی بیشتر از هر ژانر دیگری علاقه نشان می‌دهد. «پوپک و مش‌ماشاا…» در میان فیلم‌های اکران نوروزی کمی دیرتر روی پرده می‌آید. در حالی که تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، اولین تجربه‌شان را در زمینه سینمای کمدی انجام داده‌اند، سروش صحت فیلمنامه‌نویس، و تیم بازیگران قبلاً بارها امتحان خود را در این ژانر پس داده‌اند.
تسویه‌حساب
کارگردان: تهمینه میلانی،تهیه‌کننده: محمد نیک‌بین،بازیگران: مهناز افشار، لادن مستوفی، بهاره افشاری، اکبر عبدی، محمدرضا شریفی‌نیا، رکسا فیروزآذر، رضا عطاران، احمد مهرانفر، حامد بهداد، سیاوش طهمورث و … .
سینماهای نمایش‌دهنده: استقلال، آزادی، اریکه ایرانیان، زندگی، ملت، ایران، جوان، عصر جدید، فلسطین، بهمن 2/ مرکزی، پارس، موزه، ماندانا، کارون، جی، تماشا، رازی، پیوند، پیروزی
خلاصه داستان: چند زن بزهکار که همه سابقه کیفری دارند تصمیم می‌گیرند مردان را تلکه کنند.
درباره فیلم: فیلم توفیقی تهمینه میلانی پس از 2 سال سرانجام پروانه نمایش دریافت کرد و پس از حضور در جشنواره، در اکران نوروزی به نمایش در می‌آید. نکته جالب توجه این که سال گذشته نیز از میلانی فیلم «سوپراستار» در ایام نوروزی روی پرده آمد. «تسویه حساب» فیلمی کاملاً زنانه با مایه‌های آشنای میلانی است و در واقع در تداوم آقای چون «دو زن» و «زن زیادی» محسوب می‌شود.
دیدگاه‌های فمنیستی میلانی در این فیلمش پررنگ‌تر از ساخته‌های اخیرش است و شاید همین مسئله باعث واکنش منتقدان در جشنواره شد، اما جدای از این‌ها فیلم‌های میلانی معمولاً ارتباطی مناسب با مخاطب برقرار می‌کنند. به همین دلیل و البته به واسطه حضور پرتعداد بازیگران چهره، پیش‌بینی می‌شود «تسویه حساب» یکی از فیلم‌های پرفروش اکران نوروزی شود.
سلام برعشق
کارگردان: اصغر نعیمی، تهیه‌کننده: حسین فرح‌بخش، عبدا… علیخانی،‌ بازیگران: نیکی کریمی، امین حیایی، الناز شاکردوست، آتیلا پسیانی، احمدپور مخبر، رضا آشتیانی
سینماهای نمایش دهنده: آزادی، عصر جدید، اریکه ایرانیان جوان، پردیس ملت، زندگی، ایران، میلاد، بهمن، مرکزی، پارس، حافظ، ماندانا، گلریز، جی، آسمان آبی، دهکده، بهاران، شاهد، فرهنگسرای بهمن و …
خلاصه داستان: گذر از گذشته برای نادر تبدیل به مسیر دشواری می‌شود طی آن وی ناچار می‌شود ما حقیقت زندگی‌اش روبرو شود و سرانجام …..
درباره فیلم: دومین ساخته بلند سینمایی اصغر نعیمی که سال‌‌ها مسابقه فعالیت مطبوعاتی را نیز در کارنامه دارد. فیلم اول «بی‌وفا» بود که فروش خوبی در گیشه داشت و به نظر می‌رسید که این فیلم مسیر فعالیت حرفه‌ای نعیمی را هموار کند. با این همه 3 سال طول کشید تا نعیمی فیلم دومش را جلوی دوربین ببرد. در این فاصله او چند تله‌فیلم کارگردانی کرد. «سلام بر عشق» در دفتر پویافیلم تولید شده است و از تولیدات تجاری حاضر در اکران نوروزی به شمار می‌آید. ترکیب بازیگران و جذابیت‌های سوژه «سلام بر عشق» را گزینه‌ای پرامید در اکران نوروزی نشان می‌دهد.
منبع : بانی فیلم

سینمای ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.