چهارشنبه , 13 فروردین 1399

مرحله آناژن کاتازن تلوژن براي مو

مرحله آناژن

هر تار موی سر خود صاحب سیکل طول عمر خود میباشد که عبارتند از مراحل تولد مرگ و جانشینی . طولانی ترین مرحله از مراحل مختلف زندگی یک مو دورهای که اصطلاحا به آن آناژن می گویند که در این مرحله قطعه یا تار مو به شکل ادامه داری از پیاز یا ریشه خود تولید می شود . این ریشه تقریبا به شکل یک کاسه بسیار کوچک در داخل پوسته چربی که روی کاسه سر قرار داردجای گرفته است.در زن ها که تارهای مو بسیار بلند تر میباشندمرحله آناژن که از آن سخن رفت در حدود سه سال به بالا به طول می انجامد.در هر حال میانگین این مرحله در مردان دو تا چهار سال و در زنان سه تا پنج سال است.

مرحله کاتاژن

نگاه مرحله کاتاژن یا آغاز جایگزینی موی کهنه توسط موی تازه که تضمین کننده ادامه حیات موی سر است فرا میرسد.در این مرحله پیاز مو فعالیت خود را متوقف می کند . در نتیجه حباب نگهدارنده پیاز مو قدری باز تر و گشاده تر می شود. این مرحله حدود سه هفته به طول می انجامد.

مرحله تلوژن

به دنبال مرحله کاتاژن نوبت به مرحله تلوژن یا جایگزینی می رسد. در این مرحله موی کهنه در اثر گشادتر شدن حباب یا کاسه نگهدارنده ریشه آهسته آهسته از پوسته از پوسته کاسه سر خارج شده و می افتد. در همین حال موی تازه مانند غنچه یک گل شکل میگیرد و ریشه آن در داخل حباب و پیازی که محکم شده موی تازه را از پوسته کاسه سر مانند یک گل تازه شکل گرفته بیرون می آورد و علاوه بر این سیکل رویش و جانشینی مو دوباره کار خود را آغاز میکند.این مرحله در حدود سه هفته به طول می انجامد.در این میان شانسی که آدمی آورده این است که تمام موهای سر به یک باره و همزمان این مراحل را انجام نمی دهد وگرنه بشر در زمانهای طولانی باید خود را با پدیده کچلی تطبیق میداد.

منبع: mahshar.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *