دوشنبه , 17 بهمن 1401

مدفوع نوزادتان چه رنگي است؟

مدفوع نوزادتان چه رنگي است؟
يکي از کارها يي که مادران بايد براي نوزادشان انجام دهند، بررسي مدفوع او است.
معمولا نوزادان سالم در يکي دو روز اول بعد از تولد، يک مدفوع سبز تيره ي چسبنده که “مکونيوم” نام دارد، دفع مي‌ کنند.
پس از آن، در نوزاداني که شير مادر مي‌ خورند، دلمه‌ هاي شير در مدفوع ديده مي ‌شود و رنگ آن معمولا زرد و کمي آبکي است.
بايد توجه کرد که در مدفوع نوزاد سالم نبايد هيچ‌ گونه خلط، بلغم يا خون ‌ديده شود.
مدفوع نبايد بيش از اندازه آبکي باشد، ضمن اينکه در يک نوزاد طبيعي، مدفوع هيچ‌ گاه سفت و خشک نيست، بلکه بايد کاملا شل و نرم باشد و هيچ ‌گاه نبايد مدفوع گلوله گلوله سفت دفع کند.
مادر بايد به قوام، رنگ و محتوياتي که غير از شير در مدفوع وجود دارد، توجه کند.
يک ‌سري از علايم مهم هم هستند که مربوط به مدفوع نيست، علامت اول مثل نوزادي که شکم ‌اش خيلي شل کار مي ‌کند و اطراف مقعدش سوخته است. اين علايم ممکن است به دليل ايجاد مشکل در هضم و جذب کربوهيدرات‌ هاي بدن نوزاد باشد. در اين صورت، اگر مادر حتي هيچ ‌گونه خلط و بلغم در مدفوع نوزادش نبيند، بايد به پزشک مراجعه کند.
علامت مهم ديگر زماني است که مادران وقتي نوزادشان را با دست مي‌ شويند، احساس مي ‌کنند که مدفوع بيش از حد چرب است و لازم است دست‌ شان را چند بار با صابون بشويند تا چربي ناشي از شستن بچه از دست ‌شان پاک شود. اين علامت نيز غيرطبيعي است و لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنند.
اگر مادران ديدند که قوام مدفوع سفت‌ تر از حالت طبيعي است، يا نوزاد هنگام مدفوع کردن بيش از حد زور مي ‌زند، باز بايد به پزشک مراجعه کنند زيرا در نوزادان به هيچ‌ وجه انتظار ديدن مدفوع سفت و خشک را نداريم.
اگر مادر ديد شکم نوزاد بيش از حد کار مي ‌کند، باز بايد پزشک را در جريان قرار دهد.
پس از اينکه دوره نوزادي گذشت، در کودکاني که شير مادر مي ‌خورند مدفوع همچنان بايد شل و نرم بوده و هيچ ‌گونه بوي بدي نداشته باشد. منظور، بوي نفوذکننده‌اي است که مدت‌ ها در اتاق مي‌ ماند.
بايد بدانيد در مدفوع کودکان در تمام گروه‌ هاي سني شامل دوره نوزادي، شيرخوارگي، پيش ‌دبستاني و مدرسه و نوجوانان دو رنگ هميشه غيرطبيعي است؛ يکي مدفوع قرمز و ديگري مدفوع سفيد رنگ است. در اين حالت بايد هر چه سريع ‌تر کودک را به پزشک ارجاع داد.
بنابراين اگر رنگ مدفوع به قرمزي و سفيدي تمايل داشت، بوي خيلي تندي داشت، خيلي چرب بود، رگه‌ هاي خون در آن ديده شد، مدفوع حالت ژله‌ اي صورتي رنگ داشت، يا خون واضح در آن وجود داشت، بايد کودک توسط پزشک متخصص معاينه شود.
بعضي از مادران مي ‌گويند چون رنگ مدفوع کودک ‌شان، سبز است، شايد پهلوها يش سرماخورده است، ولي در معاينات معلوم مي شود کودک حال عمومي خوبي داشته و مشکلي ندارد و اصلا جاي نگراني نيست.
همان ‌طور که گفتم، فقط رنگ مدفوع قرمز و سفيد غير طبيعي است.
دکتر مهناز صادقيان – فوق‌تخصص گوارش کودکان
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.