پنج شنبه , 10 آذر 1401

مايونز را با ماست رقيق كنيد

مايونز را با ماست رقيق كنيد
مايونز، سسي است كه در گذشته خانم‌هاي خانه‌دار خودشان در منزل تهيه مي‌كردند و تركيبي است از تخم‌مرغ ، سركه و روغن مايع ، چيزي مثل «امولسيون»، يعني همه‌ چيز در حالت معلق و در تهيه انواع غذاهاي سرد به خصوص سالاد الويه ، سالاد كلم و يا ماكاروني استفاده مي‌شود.
اما تركيب زرده تخم‌مرغ و روغن مايع در تهيه اين نوع سس به علت بالا بردن چربي خون، بايد به ميزان محدودتري مورد مصرف قرار گيرد، زيرا هر فرد مي‌تواند در روز حد مشخصي از اين مواد غذايي را بخورد.
در ضمن سس ‌مايونز كالري زيادي دارد، يعني يك قاشق غذاخوري‌اش نزديك به 100 كيلو كالري توليد مي‌كند و داراي 11 گرم چربي است كه دو گرم آن چربي اشباع و بقيه از نوع غيراشباع هستند.
به علاوه، يك قاشق غذاخوري سس مايونز 70 تا 80 ميلي‌گرم سديم دارد و فشار خوني‌ها بايد هنگام خوردن اين سس مراقب باشند.
در ضمن، از آنجا كه تخم‌مرغ خام ممكن است ناقل ميكروب سالمونلا باشد كه مي‌تواند توليد مسموميت كند (مثلا در تخم‌مرغ‌هاي شكسته، آلوده و غير بهداشتي يا سوسيس و كالباس مانده) بنابراين بهتر است هنگام مصرف سس مايونز در تهيه انواع غذاهاي سرد، دقت كافي به خرج دهيد.
جالب است بدانيد سس‌هايي كه در كارخانه‌ها به صورت پاستوريزه تهيه مي‌شوند، تخم‌مرغ‌شان حرارت لازم را مي‌بيند. براي همين متخصصان توصيه مي‌كنند اگر مي‌خواهيد سس آماده تهيه كنيد، حتما محصولات كارخانه‌هاي معتبر و استاندارد را انتخاب كنيد.
درباره سس‌هاي رژيمي نيز بايد بگوييم يك قاشق غذاخوري از آنها 50 كيلوكالري انرژي در بدن توليد مي‌كنند، براي همين افرادي كه حتي كلسترول خون هم دارند، مي‌توانند به ميزان كم از اين نوع سس‌ها بخورند.
براي تهيه انواع غذاهاي سرد بهتر است از تركيب ماست و سس استفاده شود، حتي به‌ صورت كارخانه‌اي، سس ماست در دسترس است و چون در رستوران‌ها و برخي خانواده‌ها، در تهيه انواع غذاهاي سرد و فست‌فودها ، از سس استفاده مي‌كنند، مي‌توان سس ماست را جايگزين اين سس‌هاي پرچربي كرد، در اين صورت مصرف كم آنها اشكالي ندارد.
در ضمن اگر تمايل داريد مايونز را خودتان در خانه تهيه كنيد، بهتر است از نمك كمتر، ادويه‌ي بيشتر و تركيب آب ليموترش و روغن زيتون بهره ببريد.
فقط توجه داشته باشيد به هيچ وجه از تخم‌مرغ‌هاي شكسته يا ترك‌ خورده، استفاده نكنيد.
دكتر مسعود كيمياگر- متخصص تغذيه و رژيم‌درماني

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.