چهارشنبه , 22 آبان 1398

لنزهای رنگی را از آرايشگران نخريد

لنزهای رنگی را از آرايشگران نخريد

pcparsi.com

ایسنا: يك چشم پزشك تاكيد كرد: كساني كه علاقه‌مند به استفاده از لنز به جاي عينك هستند بهتر است بيرون از منزل از لنز و در منزل از عينك استفاده كنند.

دكتر محمدرضا مشكوه، متخصص چشم و فلوشيپ قرنيه گفت: لنز وسيله‌اي است كه عيوب انكساري چشم را اصلاح مي‌كند، بعضي ترجيح مي‌دهند به جاي عينك از آن استفاده كنند كه از نظر پزشكان بهترين وسيله براي رفع عيب انكساري چشم، عينك است زيرا عوارض آن از ساير وسايل ديگر براي اصلاح عيوب چشم كمتر است.

وي در ادامه افزود: استفاده از لنز بهتر است براي سنين زير 18 سال تجويز نشود. چون در سنين پايين به علت عدم رعايت بهداشت، عوارض جبران ناپذيري ايجاد مي‌شود.

اين متخصص اظهار كرد: براي رفع عيوب انكساري ساده و آستيگمات كم از لنزهاي نرم استفاده مي‌شود و براي آستيگمات بالا، لنزهاي سخت تجويز مي‌شود.

دكتر مشكوه گفت: اگرچه استفاده از لنز در آب و هواي مرطوب بهتر از گرم و خشك است؛ اما استفاده از آن در استان كرمان بلامانع است. بهتر است افراد در جاهاي آلوده، حاوي ذرات گرد و خاك، محيط‌هاي بسته، آلوده و خشك كمتر از لنز استفاده كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمان در خصوص انوع مختلف لنز گفت: لنزهاي روزانه كه فقط يك بار قابل استفاده هستند، لنزهايي كه هر سه ماه يك بار تعويض مي‌شوند و نيز لنزهايي كه تا زماني كه كيفيت آنها مناسب است (اغلب دو تا سه سال) مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

دكتر مشكوه اظهار كرد: يكسري لنزها حاوي درصد آب بيشتري هستند كه بيمار زمان طولاني‌تري از آن استفاده مي‌كند البته به افراد توصيه مي‌شود كه هنگام خواب حتما لنز را از چشم خود خارج نمايند چون احتمال درآمدن آن هنگام خواب وجود دارد و يا ممكن است به چشم آسيب برساند به خصوص چنانچه لنز حاوي آب كمتري است حتما هنگام خواب از چشم خارج شود.

وي تصريح كرد: افرد بايد در حمام و استخر شنا نيز لنز را بيرون آورند چون ممكن است از چشم خارج شود و از آنجايي كه بي‌رنگ است، پيدا كردن آن مشكل است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يادآور شد: چنانچه لنز به طور ناگهاني از چشم خارج شود و روي زمين بيفتد، جهت استفاده مجدد بايد آن را ضدعفوني كرد سپس آن را داخل چشم قرار داد.

دكتر مشكوه اضافه كرد: بيماران حتماً بايد لنزها را در هنگام شب در داخل محلول‌هاي ضدعفوني كننده قرار دهند تا بعد از چهار تا پنج ساعت به خوبي ضدعفوني شده و در هنگام صبح پس از خارج كردن از محلول با سرم فيزيولوژي شسته و سپس داخل چشم قراردهند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمان تاكيد كرد: ظرف نگهداري لنز بايد هر دو ماه يك بار تعويض شود چون دچار جرم ‌گرفتگي شده و چنانچه لنز فقط در سرم نگهداري شود به علت آميب ممكن است زخم قرنيه از نوع زخم آميبي ايجاد شده و آسيبهاي جدي به چشم وارد كند.

دكتر مشكوه در ادامه يادآور شد: قرار دادن لنز در داخل چشم با آموزش‌هاي ساده انجام مي‌شود و افراد بايد ابتدا دستهاي خود را با آب و صابون شسته و در فضاي آزاد (بدون استفاده از حوله و دستمال) خشك كنند، ناخن‌ها بايد كوتاه باشند و دست با قرنيه تماس پيدا نكند، همچنين برداشتن آن هم با حوصله انجام گيرد.

اين متخصص چشم در ادامه به لنزهاي درماني اشاره و تصريح كرد: براي برخي بيماريها نظير قوز قرنيه و آستيگمات نامنظم صرفاً لنزهاي سخت تجويز مي‌شود كه جنبه زيبايي ندارد و براي درمان اصلاح ديد استفاده مي‌شود.

وي در ادامه در خصوص لنزهاي رنگي گفت: افراد سعي كنند از لنزهاي رنگي كه از انواع نرم هستند، استفاده نكنند مگر در موارد خاص و در اين مورد هم سعي كنند كيفيت آن مناسب باشد.

دكتر مشكوه ضمن انتقاد از برخي از آرايشگاه‌ها كه لنز رنگي به مشتريان ارائه مي‌دهند، توصيه كرد: افراد نبايد جهت استفاده از لنزهاي رنگي به آرايشگران مراجعه نمايند چون برخي از اين لنزها قبلاً در چشم افراد ديگري قرار گرفته است كه كاملا غيربهداشتي است.

وي تاكيد كرد: انواع لنزها بايد حتما تحت نظارت متخصص چشم تجويز شود.

اين پزشك متخصص، اندازه گيري شعاع لنز را مهم دانست و افزود: جابه جايي طبيعي لنز در چشم حدود يك ميليمتر است اما چنانچه اين جا به جايي بيشتر يا كمتر باشد باعث ايجاد ناراحتي براي افراد مي‌شود؛ بنابراين تعيين شعاع لنز بايد حتما تحت نظر پزشك متخصص انجام شود.

وي در پايان درخصوص لنز از نوع بلاك پوپيل گفت: اين نوع لنز بيشتر جنبه زيبايي دارد و براي بيماراني تجويز مي‌شود كه قرنيه چشم آنها سفيد شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *