یکشنبه , 3 مهر 1401
نوا

كشف ماهي با سر شفاف + عکس

كشف ماهي با سر شفاف + عکس

محققان بيولوژيست موفق به کشف گونه اي از ماهي ها شده اند که توانايي حرکت دادن چشم به داخل سر شفاف خود را داشته و با استفاده از اين خصلت ميزان بينايي خود را در محيط تاريک اعماق دريا افزايش مي دهند.

به گزارش مهر، بيولوژيستهاي دريايي اعلام کردند که گونه هايي از ماهي هاي عمق بالا در اقيانوسها با نام برل آي واقعا در پشت سر خود دو چشم دارند. اين ماهي که به زندگي در اعماق تاريک دريا عادت کرده متناسب با نوع زيستگاه خود توانايي رديابي شکارچيان و مواد غذايي را در خود پرورانده است.
بيولوژيستهاي موسسه مونتري بي، زماني که به منظور کشف سيستم بينايي اين ماهي شگفت انگيز در اعماق دريا مشغول تصويربرداري بودند متوجه توانايي هاي بي نظير اين آبزي شدند.دانشمندان براي سالها معتقد بودند که چشمان برل آي ثابت بوده و تنها توانايي مشاهده اجسام و اجرامي را دارد که از مقابلش عبور مي کنند. با اين حال تحقيقات نشان مي دهد که چشمان اين ماهي با نام علمي ماکروپينا ميکروستوما به گونه اي تکامل يافته است که توانايي ديد در تمامي جهات و زاويه ها را از ميان سر نامرئي و شفاف خود خواهد داشت.

اين ماهي در طول زمان آموخته است تا چشمان خود را به درون سر حرکت داده و از اين طريق شکارچيان و شکارهاي خود را به خوبي مشاهده کند. در حالي که تمامي بدن ماهي تاريک به نظر مي رسد، قسمت بالايي سر اين جاندار کاملا شفاف بوده و چشمهاي آن به خوبي قابل مشاهده است.به گفته بيولوژيستهاي تکاملي، اين توانايي قدرت بينايي بالايي را متناسب با محيط سخت حيات براي اين جاندار به ارمغان آورده است تا بتواند امنيت خود را فراهم آورد.

اين ماهي تنها چند اينچ بلندي دارد و در عمقي پايين تر از سطح نفوذ نور خورشيد زندگي مي کند. همچنين بارل آي از باله هاي بزرگ و مسطح خود براي بي حرکت بودن در آب استفاده مي کند. اين به آن مفهوم است که ديگر جانداران توانايي احساس کردن و مشاهده کامل اين جاندار را نخواهند داشت.

زماني که ماهي غذاي مورد نظر خود را مشاهده مي کند از تاريکي خارج شده و با سرعتي بالا شکار خود را مي بلعد. همچنين ماهي هنگامي که به سطوح کم عمقتر حرکت مي کند به منظور جلوگيري از خيره شدن به خورشيد چشمهاي خود را به سمت جلو حرکت داده و به مسير شناي خود چشم مي دوزد. محققان معتقدند چشمان درخشان و سبز رنگ اين ماهي عجيب به فيلتري مجهز است که علاوه بر رد کردن تابش خورشيد توانايي رديابي انعکاسهاي فسفري ماهي هاي کوچک و ستاره هاي دريايي- غذاهاي مورد علاقه اين جاندار- را خواهد داشت.
بر اساس گزارش نشنال جئوگرافيک ، از جمله خصوصيات منحصر به فرد اين ماهي کمين کردن در عمق 800 متري در پايين تر از سطح نفوذ نور خورشيد، داشتن دو حفره مشابه با حفره هاي بيني انسان در مقابل سر و داشتن غشاي کريستالي مايع در برابر چشمها به منظور محافظت از چشم ها است. در صورتي که اين غشاي کريستالي پاره شود فشار موجود در عمق بالاي دريا جاندار را از پا در خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.