جمعه , 22 آذر 1398

كاشت كپسول زير بازو براي از بارداري

كاشت كپسول زير بازو براي پيش‌گيري 5 ساله از بارداري در ايران


روش جديد پيش‌گيري از بارداري 5 ساله با كاشت يك كپسول نازك زير بازو از يك ماه آينده به صورت آزمايشي در كشور اجرا مي‌شود.

محمد اسلامي، رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ افزود: وزارت بهداشت آماده ارائه يك روش جديد پيش‌گيري از بارداري است كه با كاشت يك كپسول نازك به باريكي چوب كبريت به نام كپسول جدل (gadle) براي مدت 5 سال از بروز بارداري پيش‌گيري مي‌كند.
وي ادامه داد: حدود 200 سري از اين كپسول‌ها از يك شركت آلماني خريداري شده و اين روش فعلاً به صورت آزمايشي در دو استان كرمان و سيستان و بلوچستان اجرا مي‌شود و پس از طي يك دوره آزمايشي يك ساله اجراي اين روش به سراسر كشور گسترش مي‌يابد.
وي گفت: استفاده از اين روش جديد پيشگيري از بارداري حدود 99 درصد اطمينان‌بخش و مؤثر است و اين كپسول‌ها مورد تأييد FDA آمريكا و سازمان غذا و داروي اروپا قرار گرفته است.
اسلامي افزود: استفاده از اين روش عوارض خاصي ندارد و فقط ممكن است براي برخي زنان كه فشار خون دارند مناسب نباشد يا در عادت ماهانه زنان اختلال ايجاد كند كه اين مسائل توسط پزشكان و كادر مجري اين طرح قبل از كاشت اين كپسول بررسي مي‌شود با اين حال زناني كه از اين روش استفاده مي‌كنند حتي فرداي آن روز نيز در صورت انصراف مي‌توانند با مراجعه مجدد كپسول را خارج كنند.
رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت گفت: در اين مرحله تلاش مي‌شود اين روش بيش‌تر براي افرادي كه دسترسي به روش‌هاي ديگر پيشگيري از بارداري ندارند مانند عشاير و روستائيان استفاده شود و افرادي انتخاب شوند كه تا جاي ممكن بعداً منصرف نشوند.
وي گفت: كاشت اين كپسول پيش‌گيري از بارداري براي متقاضيان ‌رايگان انجام مي‌شود اما براي وزارت بهداشت هر كپسول آن 20 هزار تومان هزينه دارد كه در مقايسه با روش‌هاي ديگر مانند كاندوم در يك دوره 5 ساله بسيار ارزان‌تر است.
اسلامي افزود: زناني كه از اين روش ضد بارداري استفاده مي‌كنند، بهتر است هر 6 ماه براي كنترل وضعيت كپسول كاشته شده به پزشك مراجعه كنند.
وي گفت: در حال حاضر حدود 7 روش پيش‌گيري از بارداري در كشور رايج است كه استفاده از كاندوم، 4 نوع قرص ضد بارداري، IUD، بستن لوله‌ها در زنان و مردان و آمپول جديد پيش‌گيري يك‌ماهه كه اخيراً در 4 استان كشور نمونه خارجي و داخلي آن توزيع شده هستند.
وي افزود: آمپول‌هاي يك ماهه از ماه آينده در كل كشور توزيع و در همه مراكز دولتي و خصوصي توزيع مي‌شود و قيمت آن در مراكز خصوصي 400 تومان است.
اسلامي همچنين از تدوين و انتشار پروتكل روش‌هاي پيش‌گيري از بارداري براي سطح اول شامل بهورزان و كاردان‌ها و سطح دوم شامل پزشكان و كارشناسان خبر داد و گفت: در اين دو مجموعه قدم به قدم اطلاعات و اقدامات علمي براي پيش‌گيري از بارداري در شرايط مختلف توزيع داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *