چهارشنبه , 16 آذر 1401

قدرتمندترین مرد دنیای هنر در جهان (+عکس)

قدرتمندترین مرد دنیای هنر در جهان (+عکس)
آی وِی‌وِی هنرمند چینی به عنوان قدرتمندترین مرد دنیای هنر از سوی مجله «آرت ریویو» انتخاب شد.
به گزارش خبرآنلاین، این انتخاب براساس نظرسنجی در این مجله صورت گرفته است. وی‌وی که ماه ژوئن پس از 80 روز زندانی بودن در چین آزاد شده بود، در واکنش به این انتخاب گفت: «اصلا احساس قدرت ندارم.»
مسئولان مجله گفته‌اند این هنرمند هنرهای مفهومی به دلیل فعالیت‌های هنری و سیاسی‌اش انتخاب شده است. دولت چین نیز این انتخاب را «متعصبانه» توصیف کرده است.
مجله «آرت ریویو» در بیانیه‌ای نوشت: «فعالیت‌های آی وی‌وی به هنرمندان نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند از ایده هنر محدود در چهاردیواری گالری‌ها یا موزه‌ها فراتر بروند.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «او نشان می‌دهد هنر چه امکاناتی می‌تواند داشته باشد و به عنوان یک هنرمند می‌توانید صدای خود را به گوش دیگران برسانید.»
لیو وِی‌مین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «چین هنرمندان بسیاری با توانایی بالا دارد. به نظر ما انتخابی که تنها براساس موضع‌گیری و دیدگاه‌های سیاسی باشد، آرمان مجله را زیر پا می‌گذارد.»
مجله «آرت ریویو» هم نوشته است: «انتخاب آی وی‌وی به عنوان نفر اول نتیجه مستقیم تلاش‌های او برای گسترش قلمروی هنر معاصر با شکستن مرزهای بین واقعیت و هنر است. شکستن مرز میان واقعیت و هنر کاملا منطبق با آرمان مجله است.»
آی وی‌وی ماه آوریل در فرودگاه پکن دستگیر شد. او قصد سفر به هنگ کنگ را داشت. مقامات دلیل دستگیری او را پرونده مالیاتی او مطرح کردند. در سراسر دنیا کمپین‌هایی برای آزادی این هنرمند شکل گرفت. دلیل دستگیری وی‌وی انتقادهای شدید او از دولت چین بود.
وی‌وی از زمان آزاد شدن اجازه گفت‌وگو با خبرنگاران و استفاده از اینترنت را ندارد. او در تماسی کوتاه گفته بود «بسیار محدود» شده است.
این هنرمند درمورد شرایط خود افزود: «مثلا همین صحبتی که دارم با شما می‌کنم جرم به حساب می‌آید و احتمالا برایم مشکلاتی را موجب می‌شود.»
وی‌وی در ادامه افزود: «من اصلا فکرش را نمی‌کنم که روزی هنرم را از زندگی روزمره جدا کنم. برای من این دو یک چیز هستند. همیشه یکی بوده‌اند.»
هنرمند چینی گفت: «چطور راهی برای اراتباط با دیگران و ارتباط با خودتان پیدا می‌کنید؟ هنر همان چیزی است که زندگی ما را برای کنار آمدن با شرایط شکل می‌دهد.»
وی‌وی از جمله هنرمندان چینی است که شهرت جهانی دارد. او پس از همکاری در طراحی «آشیانه پرنده» در استادیوم المپیک پکن به شهرت رسید.
سال 2010 او فرشی از دانه‌های آفتابگردان طراحی کرد. این طراحی در سالن تریبون مدرن گالری تیت در لندن برپا شد و در طراحی آن از 100 میلیون دانه آفتابگردان استفاده شده بود.
دمین هرست که طراحی‌هایش از جمجمه و استفاده از الماس در این طراحی‌ها شهرت دارد. تنها هنرمند دیگری است که موفق شده به صدر فهرست قدرتمندترین فرد دنیای هنر «آرت ریویو» برسد. او دو بار در سال‌های 2005 و 2008 به این مقام رسید.
رتبه دوم امسال به مدیران گالری سرپنتین لندن یعنی هانس اولریخ اوبریست و جولیان پیتن-جونز رسید. گلن دی. لوری مدیر موزه هنرهای معاصر نیویورک هم سوم شد و لری گوگاسیان، صاحب موزه هنرهای معاصر نیویورک که سال پیش صدرنشین بود چهارم شد.
مجله «آرت ریویو» سالانه قدرتمندترین فرد دنیای هنر را انتخاب می‌کند. این فرد می‌تواند هر جایگاهی در دنیای هنر داشته باشد، اغلب اوقات صاحبان گالری‌های هنری به صدر جدول رسیده‌اند و نه هنرمندان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.